اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 24 تیر 1399
28 خرداد 1398 28 خرداد 1398
15:50 15:50

ایران مقصر است!

پنتاگون با انتشار تصاویری ایران را مقصر حادثه انفجار نفت‌کش‌ها در دریای عمان معرفی کرد.

پنتاگون با انتشار تصاویری ایران را در حادثه عمان مقصر دانست

به گزارش سلام نو، پنتاگون به تازگی عکس‌های جدیدی را در رابطه با حمله روز پنج‌شنبه به دو نفتکش در دریای عمان منتشر و ادعا کرده است که این تصاویر ثابت می‌کند ایران مسئول این حادثه بوده است.

در یک سری از این تصاویر که ادعا شده از یک هلی‌کوپتر نیروی دریایی آمریکا بر فراز دریای عمان گرفته شده است، انفجار در این نفت‌کش را در نتیجه نصب مجدد مین دیگری نشان داده است.

این ادعاهای واهی و بی‌اساس پس از آن مطرح می‌شود که روز پنج‌شنبه گذشته دو نفتکش در دریای عمان که یکی متعلق به ژاپن و دیگری متعلق به نروژ است، دچار حریق شدند.

مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا ساعاتی پس از وقوع این حادثه مدعی شد که ایران عامل حمله بوده است. همچنین وزارت دفاع آمریکا ویدئویی نامعتبر منتشر کرد و مدعی شد که در این ویدئو قایق‌های متعلق به ایران دیده می‌شوند که به نفتکش‌ها در دریای عمان نزدیک شده‌اند.

این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که تاکنون هیچ مرجع بین‌المللی معتبری دست داشتن ایران در حادثه حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان را تأیید نکرده و هیچ کشوری نیز از موضع واشنگتن در رابطه با این حادثه حمایت نکرده است.

انگلیس تنها کشوری است که در ادامه خوش خدمتی‌های خود به دولت آمریکا تلاش می‌کند ایران را با استناد به شواهد ادعایی و اثبات نشده آمریکایی‌ها مسئول حادثه دریای عمان بداند.

این در حالی است که روزنامه ایندیپندنت روز دوشنبه گزارش داد وزیران امورخارجه اتحادیه اروپا که برای برگزاری نشست شورای اروپا در لوکزامبورگ گرد هم جمع شده بودند، به‌طور جدی خواستار تحقیقات مستقل سازمان ملل درباره حادثه روز پنج‌شنبه در دریای عمان و ارائه شواهد بیشتر در این زمینه هستند، چراکه آنها از ادعای آمریکا مبنی بر دست داشتن ایران در این حادثه متقاعد نشده‌اند.

از این رو به نظر می‌آید انگلیس در حمایت‌های خود از موضع دولت ترامپ در رابطه با این حمله تنها مانده است.

هایکو ماس، وزیر امورخارجه آلمان گفت که اتحادیه اروپا به جمع‌آوری اطلاعات ادامه خواهد داد و استف بلاک، وزیر امورخارجه هلند نیز گفت که کشورش از هرگونه شفاف‌سازی که قابل ارائه باشد استقبال می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: ما از یافته‌های سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس مطلعیم و در حال مقایسه آن با اطلاعات خودمان هستیم. من فکر می‌کنم که باید در ارزیابی این مسئله بسیار بسیار با دقت باشید.

ژان اسلبورن، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ نیز گفت: من معتقدم که وظیفه اصلی وزرای خارجه پرهیز از جنگ است. باید این کار را همین امروز انجام دهیم. من همان‌طور که ۱۶ سال پیش چنین بودم، اکنون نیز یقین دارم که نباید فکر کنیم می‌توان مسائل خاورمیانه را با سلاح حل کرد.

همچنین پکا هاویستو، وزیر امور خارجه فنلاند تاکید کرد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیش از هر نتیجه گیری می‌بایست به شواهد کامل دست یافته باشند.

وی افزود: من از خط مشی آقای گوترش دبیرکل سازمان ملل برای تحقیقات کامل درباره تمام حقایق موجود تا بتوان آن‌چه واقعاً رخ داده را فهمید و مقصر این حادثه را پیدا کرد، حمایت می‌کنم.

هاویستو اظهار داشت: این یک حادثه بسیار بسیار نگران کننده است اما ابتدا باید به جزئیات دست یابیم.

انزو موآورو، وزیر امور خارجه ایتالیا گفت: ما بر این باوریم که فضا برای یافتن راهی برای صلح و ثبات در جهان وجود دارد.

هریت بالدوین، نماینده وزارت امورخارجه انگلیس در این نشست نیز مدعی شد: اکنون ما طی تعطیلات آخر هفته به این نتیجه رسیده‌ایم و تقریباً اطمینان داریم که حمله کار ایران بوده و آماده‌ایم اطمینان حاصل کنیم که این راه آبی بین‌المللی و کلیدی برای عبور و مرور باز می‌ماند./خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

همکاری طالبان و شاخه القاعده در شبه قاره هند

پنتاگون اعلام کرد طالبان با شاخه القاعده در شبه قاره هند در حال همکاری است.

حفاظت پنتاگون از مجسمه‌های برده‌داری

کریس میچل، سخنگوی پنتاگون اعلام کرد  ۴۰۰ نیروی گارد ملی در واشنگتن آماده کمک رسانی به...

انفجار کامیون نفتکش/ 19نفر کشته و زخمی شدند+ فیلم

انفجار یک کامیون نفتکش در «چه‌جیانگ» چین ۴ کشته و ۱۵ زخمی بر جا گذاشت.

بی اطلاعی پنتاگون از برنامه‌ آمریکا برای توقیف نفتکش‌های ایرانی

سخنگوی پنتاگون گفت: اطلاعی از وجود برنامه‌هایی توسط آمریکا برای توقیف نفتکش‌های ایران...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news