اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

یک‌شنبه
یک‌شنبه 30 تیر 1398
30 خرداد 1398 30 خرداد 1398
09:46 09:46

چه زمانی فشار خون بالا می‌رود؟

فعالیت بدنی منظم و کافی، ترک مصرف نوشیدنی‌های الکلی، کاهش وزن و اصلاح چاقی به ویژه چاقی شکمی نیز از جمله راهکارهای اصلاح سبک زندگی و در نهایت کنترل بیماری‌هایی چون فشار خون است.

فشار خون

به گزارش سلام نو، یکی از مسائل مهم در کنترل فشار خون بالا، اصلاح شیوه زندگی است. بر این اساس افراد باید داروها را براساس نظر پزشک مصرف کنند و رفتارهای تغذیه‌ای ناسالم را اصلاح کنند. بر این اساس کاهش مقدار مصرف چربی، حذف روغن و چربی جامد و جایگزین کردن آن با روغن مایع، کاهش مصرف نمک، مصرف مقدار کافی میوه و سبزی، پرهیز از مصرف غذاهای سرخ کردنی و استفاده از شیوه‌های سالم‌تر پخت غذا از جمله مواردی هستند که باید در زمینه تغذیه سالم مورد توجه قرار گیرند.

در عین حال انجام فعالیت بدنی منظم و کافی، ترک مصرف نوشیدنی‌های الکلی، کاهش وزن و اصلاح چاقی به ویژه چاقی شکمی نیز از جمله راهکارهای اصلاح سبک زندگی و در نهایت کنترل بیماری‌هایی چون فشار خون است.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، باید توجه کرد که فشارخون زمانی بالا می‌رود که یا خون با قدرت بیشتر از قلب پمپاژ شود و یا مجرای سرخرگ تنگ شود. مهم‌ترین عامل در ایجاد تنگی بر سر راه جریان خون، رسوب چربی است. با بالا رفتن سن به تدریج چربی بیشتری در جدار سرخرگ‌ها رسوب می‌کند و فرد بیشتر در معرض فشارخون بالا قرار می‌گیرد. علاوه بر افزایش سن، برخی رفتارها مانند فعالیت بدنی کم، تغذیه ناسالم و مصرف سیگار یا قلیان هم در ایجاد و تشدید فشارخون تاثیر دارند./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

سه میلیون فرد مبتلا به فشار خون بالا در کشور وجود دارند/ مرگ ۹۷ هزار نفر در سال ۹۶ به علت فشار خون بالا

 وزیر بهداشت شناسایی دو میلیون و ۷۰۰ هزار فرد مبتلا به فشار خون بالا خبر داد و افزود:...

مراقب فشار خون خود باشید

یک متخصص قلب و عروق  افت ناگهانی فشارخون را مسئله‌ای حائز اهمیت عنوان کرد و  نسبت به ...

نقش مهم شهرداری تهران در افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی شهروندان نسبت به فشارخون بالا

مدیر کل سلامت شهرداری تهران از  اعلام آمادگی شهرداری تهران برای مشارکت در اجرای طرح ب...

بیش از 60 درصد مردم از فشار خون خود اطلاع ندارند

معاون پرستاری وزارت بهداشت افزود:  مراقبت در نظام سلامت، حلقه مفقوده سیستم بهداشت و د...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news