اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 01 اسفند 1398
30 خرداد 1398 30 خرداد 1398
15:02 15:02
سلام نو بررسی می‌کند؛

هشداری که ایران با ساقط کردن پهپاد آمریکایی به دشمنانش داد

بنا به گفته مقام‌های نظامی، ایران این اقدام پس از بارها تذکر به هواپیماهای آمریکایی درباره نقض حریم ایران صورت گرفت تا هشداری جدی باشد.

سلام نو سرویس بین المللی: پس از اینکه هفته گذشته به بحث و کشمکش بین تهران و واشنگتن درباره نفکتش‌های هدف قرار گرفته در دریای عمان گذشت بامداد امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اقدامی تدافعی پهپاد جاسوسی آمریکا که وارد مرزهای آبی ایران شده بود را هدف قرار داد و موفق شد آن را ساقط کند.

روابط عمومی سپاه در اطلاعیه خود اعلام کرد:

در نخستین ساعات بامداد امروز (پنجشنبه 30 خرداد) یک فروند پهپاد جاسوسی "گلوبال هاوک "امریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی  کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد.

بنا به گفته مقام‌های نظامی ایران این اقدام پس پس از بارها تذکر به هواپیماهای آمریکایی درباره نقض حریم ایران صورت گرفت تا هشداری جدی به طرف آمریکایی باشد.

هرچند آمریکا می‌گوید که این پهپاد در آب‌های ایران نبوده بلکه در آب‌های بین‌الملل پرواز می‌کرد. یک مقام نظامی آمریکایی در این باره به رویترز گفته:

یک فروند پهپاد متعلق به فرماندهی مرکزی آمریکا - سنتکام - هنگام پرواز در آب‌های بین‌المللی بر فراز تنگه هرمز با شلیک موشک زمین به هوا نیروهای ایرانی سرنگون شده است. این مقام آمریکایی پهپاد سرنگون شده را از نوع ام-کیو سی ٤ ترایتون MQ-4C Triton متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده معرفی کرده است.

با توجه به مواضع پیشین آمریکایی‌ها و سابقه ورود پهپادهای آمریکایی به مرزهای ایران و سرنگونی آن توسط ایران باید گفت که روایت طرف ایرانی باور پذیرتر است.

سردار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه با اشاره به سرنگون کردن یک فروند هواپیمای جاسوسی آمریکا، گفت: مرز‌ها خط قرمز ماست و هر دشمنی به آن تعرض کند، بر نخواهد گشت و نابود خواهد شد.

حشمت‌الله فلاحت پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با تاکید بر اینکه این کار آمریکا نقض پیمان مودت است و باید به شکلی جدی پیگیری شود اقدام ایران را یک هشدار جدی دانست و گفت: ایران باید به‌فوریت شکایت رسمی‌اش را از آمریکا به خاطر نقض منشور ملل متحد در قبال جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد ثبت کند.

این اقدام سپاه به سرعت تبدیل به تیتر یک بسیاری از رسانه‌های جهان از سی ان ان و گاردین تا اورشلیم پست و خبرگزاری فرانسه شد. سی ان ان در خبر خود تاکید کرد که این اقدام می‌تواند به تنش‌های بین تهران و واشنگتن دامن بزند.

چرا ساقط کردن پهپاد RQ-4 مهم است؟

پهپاد ساقط شده توسط ایران پهپاد گلوبال هاوک (Global Hawk) محصول شرکت نورثروپ-گرومن است که با عنوان RQ-4 شناخته می‌شود و یکی از گران‌ترین پهپادهایی است که توسط نیروی دریایی و هوایی ایالات متحده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارزش این پهپاد بیش از 120 میلیون دلار است که معادل قیمت متوسط سه هواپیماهای اف 35 است که از بهترین هواپیماهای آمریکا است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط شرکت سازنده این پهپاد ویژگی مهم آن مداومت پروازی زیاد( بیش از ۳۲ ساعت بدون سوختگیری) در ارتفاع پروازی زیاد(۶۰ هزارپا معادل با ۱۸ کیلومتر از سطح زمین) برای انجام ماموریت اصلی خود یعنی تصویربرداری و نقشه‌برداری آنلاین مناطق وسیع به وسیله دوربین‌ها و سنسورهای مختلف است.

نکته قابل توجه این است که این پهپاد به سرعت توسط رادارهای ایران رهگیری و توسط سامانه موشکی سوم خرداد شکار شد. یک سامانه پدافند موشکی با قابلیت تحرک بالا است که در سال 1393 توسط سپاه رونمایی شد.

نکته قابل توجه این است که چند سال پیش نیز یک پهپاد آمریکایی دیگر نیز توسط ایران زمین‌گیر شد که باعث جهشی روشن در پهپادهای ایرانی شد، اتفاقی که می‌توان با سرنگونی پهپاد پیشرفته و جدید آمریکایی نیز بیافتند.

هشدارهایی که ایران داد

اما جنبه دیگر جنبه‌ی ماجرا است. درست در روزهایی که فرمانده سنتکام می‌گوید ایران نتوانست یک پهپاد آمریکایی را شکار کند و فرمانده ستاد کل ایران می‌گوید قصد ایران هشدار بود وگرنه توان شکار پهباد آمریکایی را دارد یک پهپاد لوکس آمریکایی توسط مرزبانان ایران شکار می‌شود.

از سوی دیگر شاهد هستیم که پهپادهای نیروهای مقاومت یمن، که از پهپادهای ایرانی ضعیف‌تر هستند، تا عمق خاک عربستان می‌روند و عملیات نظامی موفقی را در نقاط حساس آن اجرا می‌کنند.

در کنار هم قرار دادن این اتفاق دو پیام روشن دارد. اول اینکه ایران مقابل آمریکا دست بسته نیست ولی مایل به تنش‌زایی و درگیری نیست. دوم هم اینکه وقتی نیروهای مقاومت یمن که با کمبود شدید امکانات مواجه هستند چنین ضربه‌ای به عربستان می‌زنند چالش با ایران هزینه‌ای چند برابر برای ایران خواهد داشت.

اخبار مرتبط

icon news

یک پهباد در خوزستان سقوط کرد

حواالی ظهر امروز سه‌شنبه 8 بهمن ماه، یک فروند پهباد حوالی شهر ملاثانی در شمال اهواز س...

ماجرای سقوط پهپاد در روستای "مگرنات" چیست؟

حسین پنبه‌دانه‌پور، فرماندار شوشتر درخصوص سقوط این پهپاد که امروز بعد از ظهر (یکم آبا...

جزییاتی از پهپاد دو موتوره جدیدی که در حضور رهبری نمایش داده شد +عکس

اولین پهپاد دو موتوره ساخته شده در بخش خصوصی کشور در بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگ...

ناگفته‌های ذوالنور درباره پسران رهبر انقلاب

مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که به مناسبت هفته دفاع مقدس ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news