اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 28 آبان 1398
03 تیر 1398 03 تیر 1398
09:30 09:30

سرنگونی پهپاد آمریکایی توان بازدارندگی جمهوری اسلامی را نشان داد

یک کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: ایران طبعا هرگونه تجاوزی به حریم هوایی، زمینی و دریایی خودش را بدون ملاحظه پاسخ می‌دهد، بنابراین طبق قانون بین‌الملل این حق ایران بوده است .

حسن عابدینی

به گزارش سلام نو، حسن عابدینی  در ارزیابی از تجاوز پهپاد جاسوسی آمریکا به مرزهای سرزمینی ایران که با پاسخ سپاه مواجه شد، گفت: جمهوری اسلامی ایران به صراحت طول و عرض جغرافیایی را که پهپاد مورد هدف قرار گرفته، برای افکار عمومی و تحلیل‌گران نظامی و سیاسی ارائه  کرده است. در این‌که چنین پهپاد جاسوسی که بزرگترین، دوربردترین، گران‌ترین و مدرن‌ترین پهپاد جاسوسی جهان است، تردیدی وجود ندارد اما وقتی وارد حوزه سرزمینی جمهوری اسلامی ایران شده سرنگون هم شده است.

وی با تاکید بر این‌که در این موضوع تردیدی وجود ندارد که پهپاد به مرزهای ایران وارد شده و مورد هدف قرار گرفته است، اظهار کرد: آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که این پهپاد وارد مرزهای سرزمینی ایران نشده اما نزدیک مرزهای ایران بوده، در حالی‌که این ادعای برخی از مقامات آمریکایی‌، مضحکه رسانه‌های آمریکایی قرار گرفته و آن‌ها بیان کردند که فاصله بین مرزهای ایران و آمریکا حداقل 10 هزار کیلومتر است چرا باید این پهپاد جاسوسی 10 هزار کیلومتر از مرزهای آمریکا فاصله بگیرد و  وارد مرزهای ایران شود که ایران  هم آن را سرنگون کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل همچنین بیان کرد:  جمهوری اسلامی ایران به صراحت اعلام کرده که طبق اصل 51 منشور سازمان ملل که دفاع از خود را مشروع می‌داند، طبعا هرگونه تجاوزی به حریم هوایی، زمینی و دریایی خودش را بدون ملاحظه پاسخ می‌دهد، بنابراین طبق قانون بین‌الملل این حق ایران بوده است .

عابدینی خاطرنشان کرد: نکته دیگر در این موضوع توانمندی جمهوری اسلامی ایران در حوزه بازدارندگی است؛ این که پیش از این برایان هوک تاکید کرده بود که موشک‌های ایران با فتوشاپ طراحی شده و واقعی نیستند، حداقل برایان هوک امروز به صراحت می‌تواند تاثیر یک موشک فتوشاپی را بر مجهز ترین پهپاد جاسوسی ببیند.

وی ادامه داد:‌ شاید یکی از اصلی‌ترین دلایلی که آمریکایی‌ها به خود اجازه واکنش نمی‌دهند در دو مساله باشد؛ یکی این‌که حق را با ایران می‌دانند و این پهپاد وارد مرزهای هوایی ایران شده و دوم قدرت بازدارندگی که ایران دارد و می‌دانند اگر دچار خطای محاسباتی شوند قطعا این ایران است که می‌تواند از خودش دفاع کند آن هم با بازدارندگی راهبردی که در حوزه نظامی و سایر حوزه‌ها دارد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل همچنین افزود:  این‌که دونالد ترامپ بر روی موضع موشکی ایران و نیز برخی دیگر از کشورهای اروپایی روی کاهش موشک های ایران و تجهیزات دفاعی فشار می‌آورند، الان مشخص می‌شود که چرا؟ به این دلیل که مرزهای ایران را بی‌دفاع کنند تا براحتی بتوانند در آنجا جولان دهند، لذا اگر ایران سلاح‌های موشکی بازدارنده نداشت آن‌ها براحتی می‌توانستند وارد شده و  در هر کوی و برزن اقدامات جاسوسی مختلف انجام دهند.

عابدینی با اشاره به ادعای ترامپ در مورد این که 10 دقیقه قبل از حمله به دلیل داشتن تلفات 150 نفری ، حمله آمریکا را لغو کرده است، گفت: نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به صراحت اعلام کرده که چنین حرفی در جلسه مطرح نشده و بنابراین این ادعا یک بلوف از طرف ترامپ است، از سوی دیگر آمریکایی‌ها خیلی برای حقوق بشر و جان انسان‌ها اهمیتی قائل نیستند که اگر بودند در این مدت بیش از چند هزار نفر در یمن توسط سلاح‌های آمریکایی جان خودشان را از دست دادند و ای کاش نسبت به آن‌ها هم رعایت حقوق بشر می‌شد.

وی یادآور شد: از همه مهم‌تر جمهوری اسلامی ایران فراموش نمی کند که در این چنین ماهی بود که آمریکایی‌ها یک هواپیمای مسافربری ایران را با 290 مسافر در همین منطقه خلیج فارس سرنگون کردند، بنابراین ادعای دفاع از حقوق بشر و حمایت از جان انسان‌ها برای آمریکایی‌ها یک موضوع غیرقابل پذیرش است و مردم دنیا این را نمی پذیرند که آمریکا برای جان بشریت ارزشی قائل باشد./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

دریادار تنگسیری: نیروهای مسلح اشراف اطلاعاتی دقیقی نسبت به تحرکات دشمنان در منطقه دارند

فرمانده نیروی دریایی سپاه افزود: یکی از برکات بسیج دریایی اعزام قایق‌های مردمی شیعه و...

انهدام پهپاد امریکایی ثابت کرد جمهوری اسلامی در عرصه مقاومت هیچ تعارفی ندارد

رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: آینده کشور و نظام بسیار درخشان است و خون شهیدان چنان آن را...

لاریجانی: راهبرد ایران ایجاد آرامش در منطقه است/ دلیلی برای بهم ریختگی منطقه نمی بینیم

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه  ایران در مقابل بهم ریختگی امنیتی در منطقه بیشتر...

مباحث جنگ نظامی و سایه جنگ توسط غرب ساخته و پرداخته شده است

  فرمانده هوافضای سپاه افزود: باید آمریکایی‌ها متوجه رفتار خود باشند و قرار نیست که ک...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news