اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 25 شهریور 1398
04 تیر 1398 04 تیر 1398
09:16 09:16

در حال حاضر نیاز کشور سموم ضد عفونی گندم است

مدیرکل دفتر آفت‌کش‌های سازمان حفظ نباتات کشور گفت: سخت‌گیری سازمان حفظ نباتات برای اطمینان از کیفیت سموم بسیار زیاد است به نحوی که با افزایش نیاز به سموم ملخ‌کش تولیدکنندگان داخلی اقدام به تولید این سموم کرده‌اند.

مشکلی در تامین آفت‌کش‌ ملخ نداریم/ تمام آفت‌کش‌های مورد استفاده کیفی هستند

به گزارش سلام نو، سعیده نوربخش  با اشاره به اختلال دو ماهه تامین سموم و آفت‌کش‌ها در پایان سال گذشته، اظهار کرد: این اختلال کوتاه‌مدت به دلیل مشکلات نقل و انتقال ارز رخ داد که با فراخوان از فعالان بخش خصوصی تولید و واردات سموم و آفت‌کش‌ها مرتفع شد.

وی ادامه داد: این اختلال دو ماهه در تامین سموم موجب شد تا ما توجه بیشتری به توان داخلی داشته باشیم و از ظرفیت‌های داخلی بهره ‌ببریم.

نوربخش با تاکید بر اینکه علی‌رغم مشکلات پیش‌آمده تا امروز بخش عمده انواع سموم و آفت‌کش‌های مورد نیاز کشور تامین شده است، افزود: نیاز سالانه کشور به انواع سموم و آفت‌کش‌ها 25 تا حداکثر 30 هزار تن است که در سه ماهه اول سال ما موفق به ترخیص 24 هزار تن آن، معادل 80 درصد نیاز کشور شده‌ایم.

وی درباره تامین سموم لازم برای مبارزه با آفت ملخ‌ نیز گفت: سموم مورد نیاز برای مبارزه با این آفت بیش از نیاز فراهم است و هیچ مشکلی در  این زمینه نداریم.

وی ادامه داد: هر ساله با توجه به شرایط آب و هوایی جمعیت برخی از آفت افزایش پیدا می‌کند به همین دلیل سازمان حفظ نباتات، سموم مورد نیاز را پیش‌‌بینی و برای تامین آن اقدام می‌کند.

نوربخش همچنین درباره کیفیت سموم مورد استفاده برای مبارزه با ملخ‌ها گفت: در حال حاضر سه سم؛ دلتامترین، سومیتون و مالاتیون در کشور برای مبارزه با انواع ملخ‌های بومی و مهاجم استفاده می‌شود که همگی آن‌ها مورد تائید سازمان فائو قرار دارد.

وی تاکید کرد: سخت‌گیری سازمان حفظ نباتات برای اطمینان از کیفیت سموم بسیار زیاد است به نحوی که با افزایش نیاز به سموم ملخ‌کش تولیدکنندگان داخلی اقدام به تولید این سموم کرده‌اند. بیشتر آن‌ها دو مرحله مهم از تست کیفیت را با موفقیت طی کردند، اما چون نتوانستند آخرین مرحله از تست ما را با موفقیت بگذرانند تا امروز به آن‌ها اجازه تولید و توزیع نداده‌ایم.

نوربخش گفت: در مورد سموم وارداتی نیز سختگیری‌ها به همین شدت است. نمونه‌گیری از سموم و آفت‌کش‌ها در گمرک و انبار شرکت‌ها انجام می‌گیرد تا کم‌خطر بودن آن ها 100 درصد تائید شود.

مدیر کل دفتر آفتکش‌های سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر اینکه در حال حاضر نیاز کشور سموم ضد عفونی گندم است از شرکت‌های خصوصی تولیدکننده و واردکننده خواست در تامین این سموم سازمان حفظ نباتات کشور را یاری کنند.

نوربخش همچنین از کشاورزان خواست تا در صورت مشاهده هر گونه مشکل در استفاده از سموم به ویژه آفت‌کش‌های ملخ موضوع را به اطلاع کارشناسان حفظ نباتات حاضر در منطقه برسانند./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

هجوم سنگین ملخ‌ها به فارس

معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس افزود:  از امروز احتمالا شاهد هجوم سنگین ملخ‌ صحرای...

ملخ‌ها به حاجی‌آباد رسیدند

مدیر جهادکشاورزی حاجی‌آباد از مبارزه با ملخ ها در زمین های کشاورزی این شهرستان خبر دا...

ملخ‌ کیلویی 8 هزار تومن !

سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: زنده‌گیری ملخ‌های مهاجم روش مبارزه مکانیکی است، ضم...

موردی از ورود ملخ‌ها به خانه مردم گزارش نشده است

مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات خب ورود ملخ‌ها به خانه‌های مردم ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news