اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 06 خرداد 1399
04 تیر 1398 04 تیر 1398
09:16 09:16

در حال حاضر نیاز کشور سموم ضد عفونی گندم است

مدیرکل دفتر آفت‌کش‌های سازمان حفظ نباتات کشور گفت: سخت‌گیری سازمان حفظ نباتات برای اطمینان از کیفیت سموم بسیار زیاد است به نحوی که با افزایش نیاز به سموم ملخ‌کش تولیدکنندگان داخلی اقدام به تولید این سموم کرده‌اند.

مشکلی در تامین آفت‌کش‌ ملخ نداریم/ تمام آفت‌کش‌های مورد استفاده کیفی هستند

به گزارش سلام نو، سعیده نوربخش  با اشاره به اختلال دو ماهه تامین سموم و آفت‌کش‌ها در پایان سال گذشته، اظهار کرد: این اختلال کوتاه‌مدت به دلیل مشکلات نقل و انتقال ارز رخ داد که با فراخوان از فعالان بخش خصوصی تولید و واردات سموم و آفت‌کش‌ها مرتفع شد.

وی ادامه داد: این اختلال دو ماهه در تامین سموم موجب شد تا ما توجه بیشتری به توان داخلی داشته باشیم و از ظرفیت‌های داخلی بهره ‌ببریم.

نوربخش با تاکید بر اینکه علی‌رغم مشکلات پیش‌آمده تا امروز بخش عمده انواع سموم و آفت‌کش‌های مورد نیاز کشور تامین شده است، افزود: نیاز سالانه کشور به انواع سموم و آفت‌کش‌ها 25 تا حداکثر 30 هزار تن است که در سه ماهه اول سال ما موفق به ترخیص 24 هزار تن آن، معادل 80 درصد نیاز کشور شده‌ایم.

وی درباره تامین سموم لازم برای مبارزه با آفت ملخ‌ نیز گفت: سموم مورد نیاز برای مبارزه با این آفت بیش از نیاز فراهم است و هیچ مشکلی در  این زمینه نداریم.

وی ادامه داد: هر ساله با توجه به شرایط آب و هوایی جمعیت برخی از آفت افزایش پیدا می‌کند به همین دلیل سازمان حفظ نباتات، سموم مورد نیاز را پیش‌‌بینی و برای تامین آن اقدام می‌کند.

نوربخش همچنین درباره کیفیت سموم مورد استفاده برای مبارزه با ملخ‌ها گفت: در حال حاضر سه سم؛ دلتامترین، سومیتون و مالاتیون در کشور برای مبارزه با انواع ملخ‌های بومی و مهاجم استفاده می‌شود که همگی آن‌ها مورد تائید سازمان فائو قرار دارد.

وی تاکید کرد: سخت‌گیری سازمان حفظ نباتات برای اطمینان از کیفیت سموم بسیار زیاد است به نحوی که با افزایش نیاز به سموم ملخ‌کش تولیدکنندگان داخلی اقدام به تولید این سموم کرده‌اند. بیشتر آن‌ها دو مرحله مهم از تست کیفیت را با موفقیت طی کردند، اما چون نتوانستند آخرین مرحله از تست ما را با موفقیت بگذرانند تا امروز به آن‌ها اجازه تولید و توزیع نداده‌ایم.

نوربخش گفت: در مورد سموم وارداتی نیز سختگیری‌ها به همین شدت است. نمونه‌گیری از سموم و آفت‌کش‌ها در گمرک و انبار شرکت‌ها انجام می‌گیرد تا کم‌خطر بودن آن ها 100 درصد تائید شود.

مدیر کل دفتر آفتکش‌های سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر اینکه در حال حاضر نیاز کشور سموم ضد عفونی گندم است از شرکت‌های خصوصی تولیدکننده و واردکننده خواست در تامین این سموم سازمان حفظ نباتات کشور را یاری کنند.

نوربخش همچنین از کشاورزان خواست تا در صورت مشاهده هر گونه مشکل در استفاده از سموم به ویژه آفت‌کش‌های ملخ موضوع را به اطلاع کارشناسان حفظ نباتات حاضر در منطقه برسانند./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

ملخ ها به جاسک حمله کردند+ فیلم

ملخ های صحرایی با توجه به امکانات کمی که شهرستان جاسک برای مقابله با آنها ها دارد خسا...

بحرانی تازه در شهر جنوبی ایران! / پیک دوم در راه است

سعید برخوری رئیس سازمان جهادکشاورزی اعلام کرد براساس گزارش سازمان فائو پیک حمله ملخ‌ه...

ملخ ها به بوشهر حمله کردند+فیلم

 ملخ‌ها بار دیگر و این بار به چند شهر در استان بوشهر هجوم آورده اند.

بحران ملخ در بوشهر؛ چند هزار هکتار درگیر شد؟

خسرو عمرانی، معاون سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: سطح مبارزه ما با ملخ ها در سط...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news