اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 25 مهر 1398
04 تیر 1398 04 تیر 1398
09:33 09:33

مصرف دیفن هیدرامین برای کودکان و نوزادان

 متاسفانه برخی از والدین به صورت خودسرانه اقدام به مصرف دیفن هیدرامین می کنند که این خود می‌تواند آثار منفی بسیاری را برای سلامت نوزاد و کودک به همراه داشته باشد.

گفتنی است که دیفن هیدرامین یکی از داروهایی است که بیشتر به هنگام سرماخوردگی به کودک داده می شود اما باید یادآور شد که استفاده خودسرانه آن می تواند خطرات جدی را برای کودک به همراه داشته باشد.

به طور کلی باید در نظر داشت که یکی از مهم ترین عوارض استفاده خودسرانه و بیش از اندازه از دیفن هیدرامین ایجاد اختلال در یادگیری می باشد چرا که مطالعات نشان می‌دهد استفاده بیش از اندازه از این دارو تاثیر بسزایی در میزان یادگیری کودکان دارد.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که یکی از مهمترین عوارض مصرف خودسرانه ای دیفن هیدرامین مرگ نوزاد و یا کودک می باشد که بر اساس تحقیقات به عمل آمده احتمال بروز مرگ در افرادی که به صورت خودسرانه اقدام به مصرف این دارو می کنن بسیار بالا می باشد.

متاسفانه یکی دیگر از عوارض مصرف خودسرانه دیفن هیدرامین را می‌توان غلیظ شدن و چسبندگی ترشحات راه هوایی در بچه های زیر دو سال عنوان کرد که این خود می تواند عاملی برای مرگ و میر ناگهانی کودک نیز باشد.

لازم به ذکر است که مقاوم شدن بدن کودک به باکتری ها و ویروس ها نیز می تواند یکی دیگر از پیامدهای منفی مصرف خودسرانه دیفن هیدرامین باشد .

باید در نظر داشت که تا زمانی که علائم سرماخوردگی مانند عطسه و مواردی از این دست در کودکان وجود دارد و تا زمانی که ترشحات بینی شفاف است و تب شدیدی وجود ندارد. نیازی به مصرف آنتی بیوتیک نیست. اما اگر در چنین شرایطی والدین آنتی بیوتیک به کودکان بدهند بنیه کودک ضعیف شده و مقاومت دفاعی او در آینده تضعیف می‌شود چرا که میکروب ها نسبت به آنتی بیوتیک مقاوم شده و دارو اثر لازم خود را از دست می‌دهد.

در خاتمه باید یادآور شد که مصرف شربت هایی که خواب آلودگی را در کودک تشدید می‌کند بسیار خطرناک است و به هیچ وجه نباید برای خواب کردن کودک از دارو و مواد خواب آور استفاده کنند. عوارضی مانند ضایعات مغزی حتی کوتاه مدت حاصل مصرف این داروها است.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news