اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

دوشنبه
دوشنبه 04 شهریور 1398
04 تیر 1398 04 تیر 1398
12:07 12:07

ظریف:مدعیان مقابله با سلاح‌های کشتار جمعی در زمان صدام، امروزه هم بر این گزارش‌ها همچنان سرپوش می‌گذارند

وزیر امور خارجه کشورمان افزود:  مدعیان مقابله با سلاح‌های شیمیایی و کشتار جمعی، همان طوری که در برابر اسناد مربوط به جنایات صدام در جنگ تحمیلی سرپوش گذاشتند به این گزارش‌ها هم توجه نکردند و امروزه هم بر این گزارش‌ها همچنان سرپوش می‌گذارند.

محمد جواد ظریف

به گزارش سلام نو، دکتر محمد جواد ظریف که امروز در «همایش نفس‌های سوخته»، گرامیداشت قربانیان شیمیایی سردشت در هتل انقلاب تهران سخن می‌گفت، افزود: اگر کشورهای مدعی مقابله با سلاح‌های شیمیایی و کشتار جمعی در قبال استفاده صدام از این سلاح‌های در جنگ تحمیلی علیه ایران سکوت نمی‌کردند داعش نمی‌توانست به سلاح‌های کشتار جمعی دست یابد.

وی ادامه داد: سال‌های قبل اعلام کردیم داعش به سلاح‌های شیمیایی دست یافته است اما آمریکا و دیگر مدعیان مقابله با سلاح‌های شیمیایی و کشتار جمعی، همان طوری که در برابر اسناد مربوط به جنایات صدام در جنگ تحمیلی سرپوش گذاشتند به این گزارش‌ها هم توجه نکردند و امروزه هم بر این گزارش‌ها همچنان سرپوش می‌گذارند. استفاده صدام از سلاح‌های شیمیایی بر ضد مردم ایران تقریباً از سال ۱۳۶۳ شروع شد و اسناد این جنایت‌ها همواره به سازمان ملل گزارش می‌شد اما توجهی به این گزارش‌های نمی‌شد. همین بی‌توجهی‌ها باعث حمله شیمیایی ددمنشانه به سردشت شد و این حمله مقدمه‌ای شد تا صدام حلبچه را نیز با سلاح‌های شیمیایی بمباران کند اما شورای امنیت هیچ تحرکی از خودش نشان نداد.

ظریف یادآور شد: پس از حملات شیمیایی صدام بر علیه مردم ایران و علارغم کارشکنی‌های آمریکا، هیأتی برای بررسی جنایت صدام به ایران اعزام کردیم و آنها این جنایت‌ها را دیدند اما باز هم بر علیه جنایت‌های کسی که مورد حمایت‌شان بود حتی یک جمله بر زبان نیاوردند./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

ظریف در راه پاریس

وزیر امور خارجه کشورمان  برای دیدار با رئیس جمهوری و وزیر خارجه فرانسه  پس از سفر به ...

دیدار ظریف با وزیر تجارت نروژ

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه با توربیورن روایساکسن وزیر تجارت نروژ دیدار کرد.

آخرین توئیت ظریف پس از پایان سفر به کشورهای اسکاندیناوی

 نروژ، سوئد و فنلاند سه کشوری هستند که ظریف پیش از فرانسه با مقامات آنها دیدار کرده ا...

دیدار ظریف با وزیر تجارت، صنعت و شیلات نروژ

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با وزیر تجارت، صنعت و شیلات نروژ دیدار کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news