اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 27 آبان 1398
04 تیر 1398 04 تیر 1398
12:07 12:07

ظریف:مدعیان مقابله با سلاح‌های کشتار جمعی در زمان صدام، امروزه هم بر این گزارش‌ها همچنان سرپوش می‌گذارند

وزیر امور خارجه کشورمان افزود:  مدعیان مقابله با سلاح‌های شیمیایی و کشتار جمعی، همان طوری که در برابر اسناد مربوط به جنایات صدام در جنگ تحمیلی سرپوش گذاشتند به این گزارش‌ها هم توجه نکردند و امروزه هم بر این گزارش‌ها همچنان سرپوش می‌گذارند.

محمد جواد ظریف

به گزارش سلام نو، دکتر محمد جواد ظریف که امروز در «همایش نفس‌های سوخته»، گرامیداشت قربانیان شیمیایی سردشت در هتل انقلاب تهران سخن می‌گفت، افزود: اگر کشورهای مدعی مقابله با سلاح‌های شیمیایی و کشتار جمعی در قبال استفاده صدام از این سلاح‌های در جنگ تحمیلی علیه ایران سکوت نمی‌کردند داعش نمی‌توانست به سلاح‌های کشتار جمعی دست یابد.

وی ادامه داد: سال‌های قبل اعلام کردیم داعش به سلاح‌های شیمیایی دست یافته است اما آمریکا و دیگر مدعیان مقابله با سلاح‌های شیمیایی و کشتار جمعی، همان طوری که در برابر اسناد مربوط به جنایات صدام در جنگ تحمیلی سرپوش گذاشتند به این گزارش‌ها هم توجه نکردند و امروزه هم بر این گزارش‌ها همچنان سرپوش می‌گذارند. استفاده صدام از سلاح‌های شیمیایی بر ضد مردم ایران تقریباً از سال ۱۳۶۳ شروع شد و اسناد این جنایت‌ها همواره به سازمان ملل گزارش می‌شد اما توجهی به این گزارش‌های نمی‌شد. همین بی‌توجهی‌ها باعث حمله شیمیایی ددمنشانه به سردشت شد و این حمله مقدمه‌ای شد تا صدام حلبچه را نیز با سلاح‌های شیمیایی بمباران کند اما شورای امنیت هیچ تحرکی از خودش نشان نداد.

ظریف یادآور شد: پس از حملات شیمیایی صدام بر علیه مردم ایران و علارغم کارشکنی‌های آمریکا، هیأتی برای بررسی جنایت صدام به ایران اعزام کردیم و آنها این جنایت‌ها را دیدند اما باز هم بر علیه جنایت‌های کسی که مورد حمایت‌شان بود حتی یک جمله بر زبان نیاوردند./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

کیهان مقصر اصلی مشکلات عراق را اعلام کرد!

کیهان در یادداشتی که درباره اعتراضات این روزهای مردم عراق منتشر کرده به بررسی ریشه و ...

وزارت خزانه‌داری آمریکا واردات دارو توسط ایران را هدف قرار داده است

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: وزارت خزانه‌داری آمریکا، نه فقط غذا، بلکه واردات دارو ت...

قصد کریمی قدوسی از اتهام‌زنی‌های بی اساس چیست؟

کریمی قدوسی از چهره‌هایی است که به سبب جنجال آفرینی واتهام‌زنی های بسیاری که انجام می...

تخریب ظریف در رسانه‌های داخلی؟!

در روزهای اخیر برخی رسانه های داخلی ویدئوی ازظریف در لحظه ورود به سازمان ملل منتشر کر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news