اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 16 تیر 1399
04 تیر 1398 04 تیر 1398
15:59 15:59

افزایش مهاجرت معکوس در کشور

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری از افزایش مهاجرت معکوس در کشور خبر داد.

محمد امید

به گزارش سلام نو، محمد امید در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان کرمانشاه با اعلام اینکه ۲۶ درصد جمعیت کشور معادل ۲۱ میلیون نفر در روستاها زندگی می‌کنند، گفت: دولت دوازدهم توجه خوبی به اشتغال و توسعه روستاها داشته و به این منظور نیز یک ونیم میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به ایجاد اشتغال پایدار در روستاها اختصاص یافت که بانک‌ها نیز معادل این رقم را به آن اضافه کرده و در مجموع ۱۸ هزار میلیارد تومان به منظور ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری تأمین شد.

وی افزود: از ابتدای انقلاب تاکنون تخصیص چنین منابعی جهت اشتغالزایی در روستاها بی سابقه بوده است. نرخ سود این تسهیلات نیز پایین و بین ۴ تا ۶ درصد و دوره بازپرداخت آن ۹ ساله است.

امید با بیان اینکه پرداخت این تسهیلات آثار خوبی در روستاها داشته، گفت: بر اساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در روستاهای کشور کاهش محسوسی داشته که اعداد آن در حال استخراج است. همچنین سهم اشتغال روستایی از سبد اشتغال کشور از پنج درصد به ۲۵ درصد افزایش یافته است.

وی به دیگر آثار پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری نیز اشاره کرد و افزود: سال ۱۳۹۷ قطعاً مهاجرت معکوس در کشور اتفاق افتاده و مهاجرت از روستاها به شهرها کمتر ازمهاجرت از شهرها به روستاها بوده است.

امید یکی دیگر از آثار این طرح را افزایش اقامتگاه‌های بومگردی در روستاهای کشور عنوان کرد و گفت: سال ۱۳۹۶ تنها ۲۵۰ واحد بومگردی داشتیم که اکنون به ۱۸۵۰ واحد رسیده است. در حوزه کشاورزی، صنایع کوچک و … نیز چنین شرایطی ایجاد شده و آثار پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی در حال نمایان شدن است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: برای استمرار این شرایط باید اختصاص این منابع مستمر باشد تا شاهد توسعه روستاها باشیم.

وی در ادامه با اشاره به ضعف‌هایی که در این طرح وجود دارد، گفت: لایحه‌ای به منظور اصلاح نقاط ضعف تهیه و در مجلس در حال بررسی است که به موجب آن محدودیت‌های موجود برداشته و اختیارات بیشتری به استان‌ها داده می‌شود.

امید در بخش دیگر سخنانش با بیان اینکه استان کرمانشاه پتانسیل‌های خوبی برای توسعه و اشتغال دارد، گفت: بالاترین ظرفیت استان نیروی انسانی و مدیریتی آن است که با حضور مهندس بازوند در رأس مدیریت استان، کرمانشاه از این موهبت برخوردار است.

وی همچنین جهت پرداخت منابع بیشتر برای اشتغال پایدار روستایی به استان از محل منابع متمرکز قول مساعد داد./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

پیش‌بینی افزایش موج مهاجرت‌ها به دنبال کووید 19

پیش بینی می‌شود که به دنبال کرونا ویروس افراد در جستجوی زندگی ساده‌تر باشند و بخواهند...

۱۲۳ هزار تبعه غیرمجاز در مدارس ایران تحصیل می‌کنند

طبق اعلام رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش، نظام جمه...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news