اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 30 مهر 1398
05 تیر 1398 05 تیر 1398
11:40 11:40

فواید پیاده روی برای سالمندان

 پیاده روی یکی از ورزشهای مناسبی است که افراد با انجام آن به راحتی می توانند به سلامت کامل دست یابد.

گفتنی است که پیاده روی برای سالمندان نیز بسیار ضروری می باشد چراکه  انجام پیاده روی صحیح برای این قشر از جامعه نیز بسیار موثر خواهد بود .

به طور کلی باید در نظر داشت که امروزه متاسفانه بسیاری از سالمندان از فعالیت چندانی برخوردار نیستند که این خود می تواند عامل بروز بسیاری از مشکلات جدی برای آنها شود.

آنچه مسلم است تحقیقات نشان می دهد که انجام فعالیت خود می تواند عاملی برای داشتن زندگی پر نشاط و سالم باشد چرا که عدم تحرک خود  تاثیر بسزایی در ابتلا به افسردگی و همچنین بروز بسیاری از بیماری‌ها دارد.

لازم به ذکر است که ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی که برای سیستم قلبی و ‌عروقی مفید هستند، به بدن کمک می‌کنند تا هورمون آندورفین (آندورفین، هورمونی است که باعث می‌شود شما شاد شوید و ثبات ذهنی‌تان افزایش پیدا کند) را ترشح کند.

بدیهی است که عدم ابتلا به آلزایمر را نیز می توان یکی دیگر از مزایای پیاده روی دانست چراکه کارشناسان بر این باور هستند که پیاده‌روی خود عاملی برای افزایش هوش سالمندان خواهد بود به گونه‌ای که این مهم تاثیر بسزایی در عدم ابتلا به فراموشی نیز خواهد داشت.

جالب است بدانیم که بهبود وضعیت خواب نیز یکی دیگر از مزایای پیاده روی می باشد چرا که طبق آمار موجود متاسفانه بسیاری از سالمندان مبتلا به کم خوابی هستند و برای درمان این عارضه از قرص های شیمیایی استفاده می کنند که مصرف این قرص ها خود می توان عوارض بسیاری را برای آنها به دنبال داشته باشد اما این در حالی است که با انجام پیاده روی به راحتی می‌توان میزان خواب را تنظیم کرد.

شایان ذکر است که بهبود گردش خون را نیز می‌توان در زمره دیگر مزایای پیاده‌روی برشمرد چرا که پزشکان بر این باور هستند که پیاده روی سالمندان خود عاملی برای بهبود گردش خون است که این مهم می تواند مانع از بروز بیماری های قلبی عروقی نیز در سالمندان شود.

افزایش تعادل  جسمانی نیز از دیگر مزایای پیاده روی به حساب می آید چرا که همان گونه که می دانیم متاسفانه لیز‌خوردن و زمین‌خوردگی، در میان افراد سالخورده شایع است. این امر غالبا در نتیجه فقدان استحکام استخوان لگن و کاهش تعادل بدن، ایجاد می‌شود. پیاده‌روی، استخوان لگن، شکم و بسیاری از عضلات را درگیر می‌کند که با هم فعالیت کرده و به حفظ تعادل بدنی فرد کمک می‌کنند.

در پایان باید خاطر نشان کرد که پیاده روی در میان سالمندان می‌تواند باعث افزایش نشاط و سرزندگی و سلامت آنها شود اما برای انجام این کار بهتر است نکات ایمنی بسیاری را نیز سالمندان به دقت رعایت کنند.

اخبار مرتبط

icon news

روز خود را با پیاده روی شروع کنید

وقتی صبح از خواب بیدار می شوید ، فعالیت ممکن است اولین اولویت شما نباشد. اما شروع روز...

برای تناسب اندام و کاهش وزن با چه سرعتی باید راه بروید؟

هنگامی که برای تناسب اندام و کاهش وزن پیاده‌ روی میکنید، باید به اندازه کافی سریع قدم...

دلایلی که نشان میدهند پیاده روی یک ورزش واقعی است

اغلب افراد پیاده روی را بیشتر یک تفریح ​​میدانند تا ورزش و معتقدند که پیاده روی  در م...

این بهانه ها را در مورد پیاده روی متوقف کنید!

پیاده روی اغلب به عنوان بخشی از برنامه کاهش وزن توصیه می شود. اگر می خواهید برای کاهش...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news