اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 22 آبان 1398
06 تیر 1398 06 تیر 1398
15:31 15:31

آشنایی با خواص گل ساعتی

 گل ساعتی یکی از گل های وارداتی است که مصرف آن می‌تواند با خواص درمانی بسیاری همراه باشد.

گفتنی است که بسیاری از کارشناسان طب سنتی بر این باور هستند که استفاده از دمنوش گل ساعتی بسیار آرام بخش است به گونه‌ای که آثار آن را می توان با مصرف قرص دیازپام برابر دانست.

به طور کلی باید در نظر داشت که مصرف دمنوش گل ساعتی خود می‌توانند با خواص درمانی بسیاری مانند درمان کم خوابی درمان استرس و یا مواردی از این دست نیز همراه باشد.

جالب است بدانیم که گل های این گیاه به مانند ساعت است که این خود می‌تواند عاملی اصلی برای نامگذاری این گیاه به حساب آید همچنین باید یادآور شد که این گیاه نوعی پیچ است و  نیاز به تکیه گاه دارد تا بتواند رشد کند بنابراین از گیاهان بالارونده محسوب می شود.

لازم به ذکر است که گل ساعتی از گونه های مختلف با رنگ های آبی قرمز ارغوانی و سفید برخوردار می باشد و داخل آن تاجی از الیاف باریک ارغوانی رنگ در چند ردیف قرار دارد که شکل مخصوص گل ساعتی را می سازد.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که مصرف دمنوش گل ساعتی خود می تواند تاثیر بسزایی در کاهش احساس درد داشته باشد.

بدیهی است که مصرف دمنوش گل ساعتی،می تواند در درمان تشنج  و همچنین دردهایی با منشا عصبی، از بین بردن حالات افسردگی مانند هیستری، ضعف اعصاب  ، سردرد و یا سرگیجه نیز مفید باشد.

شایان ذکر است که مصرف دمنوش  گل ساعتی می تواند باعث تقویت قلب نیز باشد به گونه ای که بسیاری از متخصصان طب سنتی بر این باور هستند که با استفاده از این دمنوش می توان  به راحتی مانع از ابتلا به برخی از بیماری‌های قلبی و عروقی نیز شد.

خواص استفاده از دمنوش گل ساعتی  معاویه با سرطان و یا کاهش احتمال ابتلا به این بیماری  اشد چرا که مطالعات نشان می‌دهد گل ساعتی سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین ث می باشد که این خود می تواند تأثیر بسزایی  در  عدم ابتلا به انواع سرطان ها را داشته باشد .

کاهش و یا درمان عوارض یائسگی نیز در زمره دیگر مزایای مصرف دمنوش گل ساعتی محسوب می شود چرا که این تحقیقات نشان می دهد مصرف گل ساعتی خود می‌تواند باعث کاهش احساس گرگرفتگی در فرد شود برای این منظور باید یک  قاشق مربا خوری از گل ساعتی را  همراه با 2 استکان آب جوش دم کرد و آن را  دو بار در طول روز میل کنید.

شایان ذکر است که مصرف دم نوش گل ساعتی می‌توانند در کاهش وزن و همچنین افزایش رطوبت پوست نیز بسیار تاثیرگذار باشد.

در پایان باید خاطر نشان کرد که مصرف گل ساعتی برای زنان باردار زنان شیرده و همچنین کودکان زیر ۳ سال ممنوع می باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news