اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

چهارشنبه
چهارشنبه 30 مرداد 1398
11 تیر 1398 11 تیر 1398
09:19 09:19

تا زمانی که دولت الکترونیک به طور واقعی پیاده نشود نمی‌توان دارایی‌های افراد را کنترل کرد

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در مورد قانون رسیدگی به دارایی‌های مسئولان افزود: تا زمانی که دولت الکترونیک به طور واقعی پیاده نشود و وجب به وجب خاک این کشور ثبت نشود و بانک‌ها شفافیت لازم را نداشته باشند نمی‌توان دارایی‌های افراد را کنترل کرد.

حسن لطفی

به گزارش سلام نو، حسن لطفی  درباره ابلاغ اجرای قانون رسیدگی به دارایی‌های مقامات و مسئولان از سوی رئیس قوه قضاییه با بیان این عقیده که قوه قضاییه زیرساخت‌های لازم را برای رسیدگی به اموال و دارایی‌های مسئولان ندارد، اظهار داشت: چه کسی می‌خواهد این قانون را اجرا کند؟ متولی این قانون چه کسی است؟ آیا دستگاه اداری خاصی این را به عهده گرفته است؟

نماینده مردم رزن در مجلس با طرح این سوال که چه کسی می‌خواهد به دارایی یک وزیر رسیدگی کند؟ تصریح کرد: فرض کنید یک وزیر یا یک نماینده مجلس ۱۰ خانه دارد و به نام‌های مختلف ثبت کرده است، قوه‌قضاییه در رسیدگی به این اموال چقدر پیشرفته است؟ آیا ثبت اسناد قوه قضائیه که متولی اسناد قوه است، زیرساختی برای این رسیدگی‌ها دارد؟

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: به جرأت می‌توانم بگویم که چنین زیر ساختی وجود ندارد. البته که پلیس درونی اشخاص نیز باید فعال شود. چرا که این قوانین در کشورهای اروپایی جواب می‌دهد اما ما هنوز این قوانین را نمی‌توانیم اجرا کنیم. ما زیر ساخت‌هایی را فراهم نکرده‌ایم که اصحاب رسانه، قوه قضائیه و افکارعمومی به لیست دارایی‌های افراد دسترسی داشته باشند.

نماینده مردم رزن در مجلس ابراز عقیده کرد: بعضا افراد خیلی راحت می‌توانند سیستم فعلی را دور بزنند. به نظرم تأثیر این قانون در شرایط فعلی بسیار کم است.

لطفی درباره ضرورت اطلاع رسانی از مشارکت در این اقدام از سوی مقامات و مسئولان با توجه به محرمانه بودن ثبت اطلاعات در سامانه ثنا، از این موضوع انتقاد کرد و گفت: محرمانه بودن یکی از ایرادات جدی این سامانه است. اگر قرار است مسئولی در برابر افکار عمومی پاسخگو باشد، محرمانه بودن چه معنایی دارد؟

وی تاکید کرد: تا زمانی که زیرساخت‌ها را فراهم نکنیم و به عبارت دیگر تا زمانی که دولت الکترونیک به طور واقعی پیاده نشود و وجب به وجب خاک این کشور ثبت نشود و بانک‌ها شفافیت لازم را نداشته باشند نمی‌توان دارایی‌های افراد را کنترل کرد. بنابراین تا زمانی که زیرساخت‌ها فراهم نشود و خود افراد قبول نکنند که با مردم روراست باشند، نمی‌توان از مفاسد و اتفاقاتی که افتاده و می‌افتد پیشگیری کرد./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

باید حجم پرونده‌های ورودی به دادگاه‌ها کاهش یابد

یک عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها افزود:  اقدامات آقای رئیسی تأثیرات مثبتی را ب...

تشریح جلسه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان /ارجاع شکایت زنگنه از یک نماینده مجلس به قوه قضائیه

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان جزئیات جلسه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان را تشر...

اژه ای: عدالت با مردمی بودن و ساده زیستی تحقق پیدا می‌کند

معاون اول قوه قضائیه افزود: عدالت باید در گام دوم انقلاب در تمامی ابعاد تحقق پیدا کند...

تأکید پورمختار بر لزوم مشارکت همه مسئولین در اجرای قانون رسیدگی به دارایی‌های مسئولین و مقامات

یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی افزود: قانون رسیدگی به دارایی‌های مقام...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news