اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

جمعه
جمعه 28 تیر 1398
06 دی 1397 06 دی 1397
14:30 14:30

واکنش شدید احزاب و گروه های عراقی به سفر اعلام نشده ترامپ به کشورشان

سفر اعلام نشده و خارج از عرف "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا به عراق، با واکنش شدید احزاب و گروه های عراقی مواجه شد.
ترامپ عراق

به گزارش سلام نو،  دفتر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در این بیانیه‌ گفت: نشست میان رهبران عراقی و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به علت وجود اختلاف در مورد چگونگی برگزاری دیدار لغو شد . طبق بیانیه‌ دفتر نخست وزیری عراق، مقامات این کشور از سوی آمریکا در جریان سفر ترامپ به عراق قرار گرفته بودند.

در این بیانیه آمده است که ترامب از عبدالمهدی برای سفر به واشنگتن دعوت به عمل آورده است.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، گفته است دیدار دونالد ترامپ با عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق به دلایل امنیتی و لجستیکی لغو شد اما طرفین تلفنی صحبت کرده‌اند. سندرز گفت که رئیس‌جمهوری آمریکا از نخست‌وزیر عراق خواسته است که به واشنگتن سفر کند و عبدالمهدی این دعوت را پذیرفته است.

برخی از نمایندگان اظهار داشتند،  نشست میان ترامپ و عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق به دلیل وجود اختلافات در مورد مکان برگزاری آن لغو شد.ترامپ درخواست برگزاری نشست در پایگاه هوایی عین الاسد را مطرح کرد که با مخالفت عبدالمهدی روبه رو شد.

روزنامه فرا منطقه‌ای القدس العربی در این گزارش نوشت، رهبران سیاسی و رهبران گروههای مسلح عراق سفر غیر منتظره دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به عراق و دیدار با نیروهای آمریکایی در این کشور را محکوم کردند و آن را نقض حاکمیت عراق دانستند.

در همین راستا، صباح الساعدی، رهبر فراکسیون پارلمانی "الاصلاح" به رهبری مقتدی صدر در بیانیه‌ای خواستار  برگزاری نشست فوق العاده پارلمان برای گفتگو درباره "نقض آشکار حاکمیت عراق و توقف این رفتارهای افراطی از سوی ترامپ و تاکید بر پایان اشغالگری عراق توسط آمریکا برگزار شود.

ائتلاف "البنا"، رقیب فراکسیون پارلمانی الاصلاح به رهبری هادی العامری نیز  مراتب اعتراض خود را درمورد سفر ترامپ به عراق اعلام کرد.

فراکسیون البنا گفت، سفر ترامپ سوالات زیادی را در خصوص ماهیت حضور نظامی آمریکا و اهداف واقعی آن و اینکه این اهداف می‌تواند تهدیدی برای امنیت عراق باشد بر می‌انگیزد.

فراکسیون اصلاح و سازندگی با صدور بیانیه ای به سفر از پیش اعلام نشده «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا به عراق واکنش نشان داد.

در متن بیانیه «صباح الساعدی»، رئیس فراکسیون پارلمانی اصلاح و سازندگی آمده است: با توجه به نقض آشکار حاکمیت عراق از سوی رئیس جمهور امریکا و ورود او به پایگاه نظامی “عین الاسد” در استان الانبار که بدون هیچ گونه احترامی به حاکمیت ملی عراق صورت گرفته که گویا این کشور یکی از ایالات های امریکاست، پارلمان باید هر چه سریع تر جلسه ای فوق العاده برای بررسی این اقدام امریکا در نقض حاکمیت عراق و متوقف ساختن رفتارهای سبکسرانه ترامپ تشکیل دهد، رئیس جمهور امریکا باید حد و حدود خود را بداند و این نکته را به خاطر داشته باشد که اشغالگری امریکا در عراق به پایان رسیده است.

«عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر کشور در مقام فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق، «محمد علی الحکیم»، وزیر امور خارجه و «عثمان الغانمی»، رئیس ستاد مشترک ارتش باید برای بحث و بررسی درباره حضور نظامیان امریکایی و وجود پایگاه های نظامی این کشور درعراق در جلسه فوق العاده پارلمان حضور داشته باشند.

مساله خروج نظامیان امریکایی از سوریه هیچ مجوز و یا توجیهی برای باقی ماندن نظامیان امریکایی در عراق و تبدیل این کشور به پایگاه نظامی واشنگتن در منطقه و خاورمیانه محسوب نمی شود.

فالح الخزعلی،  سیاستمدار همپیمان فراکسیون البنا نیز آمریکا را به "تمایل به گسترش حضور خود در عراق" متهم کرد و گفت: رهبران آمریکایی که در عراق شکست خوردند به دنبال این هستند که تحت هر بهانه‌ای به این کشور باز گردند  و ما هرگز اجازه این کار را نخواهیم داد.

قیس الخزعلی، رهبر گروه "عصائب اهل الحق" در صفحه توئیتر خود نوشت، "پاسخ عراقی‌ها  پیرو تصمیم پارلمان مبنی بر خروج نیروهای نظامی‌ آمریکا از عراق خواهد بود و اگر خارج نشوید ما تجربه و توانایی بیرون راندن شما را داریم".

اما عراقی‌ها به سفر ترامپ به کشورشان اهمیت خاصی نشان ندادند.

محمد عبدالله ، از ساکنان بغداد گفت: از آمریکا چیزی عایدمان نشد  .آنها ۱۶ سال در عراق بودند و جز ویرانی و خرابی چیزی به ارمغان نیاوردند./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

ظریف: اطلاعی درباره از دست دادن پهپاد نداریم

ظریف، وزیر خارجه ایران در سخنانی کوتاه در جمع خبرنگاران تاکید کرد که موضوع پهپاد هنوز...

معرفی نامزد وزارت دفاع آمریکا به سنا

ترامپ  « اسپر» را به عنوان گزینه تصدی وزارت دفاع آمریکا به مجلس سنا معرفی کرد.

رایزنی مکرون با روحانی ، پوتین و ترامپ

رئیس‌جمهور فرانسه افزود: برای کاهش تنش ها به مذاکرات خود ادامه می دهیم.

نمایندگان کنگره: ترامپ باید استیضاح شود

 ه نمایندگان تازه‌کار دموکرات در کنگره اعلام کردند:  از آمریکا در برابر بی‌منطق‌ترین ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news