اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 17 خرداد 1399
12 تیر 1398 12 تیر 1398
12:01 12:01

جای خالی اینستکس در میان 11 تعهد اروپا

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به حواشی اخیر پیرامون اینستکس عملیاتی شدن این طرح به نحو احسن را مقدمه ای برای اجرای باقی تعهدات دانست.

در هیچ کدام از ۱۱ تعهد اروپا، «اینستکس» وجود ندارد

وزیر امور خارجه تاکید کرد: در هیچ کدام از تعهدات اروپا در برجام «اینستکس» وجود ندارد. اینستکس اگر عملیاتی شود مقدمه‌ای است برای اجرای آن ۱۱ تعهد است

به گزارش سلام نو، محمدجواد ظریف در پایان جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در خصوص یازده تعهد کشورهای باقی مانده در برجام گفت: بعد از اینکه ترامپ از برجام خارج شد ما جلسه‌ای داشتیم در سطح معاونان وزرای خارجه و بعد از آن دو جلسه در سطح وزرای برجام داشتیم و آنها در جلسات، ۱۱ تعهد را اعلام کردند و این ۱۱ تعهد شامل مواردی همچون فروش نفت ایران، برگشت پول نفت، سرمایه‌گذاری و مساله کشتی‌رانی و هوانوردی ایران است که همان روز اعلام شده و در هیچ کدام از این تعهدات «اینستکس» وجود ندارد.

وی ادامه داد: اینستکس اگر عملیاتی شود مقدمه‌ای است برای اجرای آن ۱۱ تعهد است و قبل از آن ۱۱ تعهد اروپایی‌ها اگر ضمیمه ۲ برجام را نگاه کنند در ماده ۳ نوشته که اروپا اقدامی کرده و قانونی را لغو کرده که کافی نیست و باید آثار آن قانون را نشان دهد.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: مادامی که اروپا به برجام متعهد باشد، ما هم متعهد هستیم اما تعهداتمان را در همان سطحی که اروپا انجام می‌دهد، انجام خواهیم داد.

وی گفت: اقدام بعدی عدم رعایت سقف غلظت ۳/۶۷ درصد است که ما هم نسبت به نیازمان تصمیم می‌گیریم. اروپایی‌ها می‌گویند تراکنش مالی در قالب اینستکس در حال انجام است و باید صحت این ادعا را ببینیم./ایلنا

اخبار مرتبط

icon news

توضیحات روح الله جمعه ای درباره تحریف مطلبش در کیهان

روح الله جمعه ای توضیحاتی درباره مطلبی که روزنامه کیهان در روز سه شنبه مورخ 6 خرداد د...

دولت روحانی؛‌ از برجام‌سازی تا بورس بازی

 به نظر می‌رسد بورس برای دولت در حال تبدیل شدن به نوشدارویی است که هم علاج پیامدهای ا...

ظریف در جواب هوک:‌ برجام به شما ربطی ندارد

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در جواب مقاله برایان هوک که نوشته بود باید تحریم تس...

روحانی و نخست وزیر مالزی درباره برجام مذاکره کردند

حسن روحانی رئیس جمهورایران و محیی الدین یاسین نخست وزیر مالزی در گفت و گویی تاکید کرد...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news