اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

دوشنبه
دوشنبه 04 شهریور 1398
12 تیر 1398 12 تیر 1398
12:01 12:01

جای خالی اینستکس در میان 11 تعهد اروپا

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به حواشی اخیر پیرامون اینستکس عملیاتی شدن این طرح به نحو احسن را مقدمه ای برای اجرای باقی تعهدات دانست.

در هیچ کدام از ۱۱ تعهد اروپا، «اینستکس» وجود ندارد

وزیر امور خارجه تاکید کرد: در هیچ کدام از تعهدات اروپا در برجام «اینستکس» وجود ندارد. اینستکس اگر عملیاتی شود مقدمه‌ای است برای اجرای آن ۱۱ تعهد است

به گزارش سلام نو، محمدجواد ظریف در پایان جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در خصوص یازده تعهد کشورهای باقی مانده در برجام گفت: بعد از اینکه ترامپ از برجام خارج شد ما جلسه‌ای داشتیم در سطح معاونان وزرای خارجه و بعد از آن دو جلسه در سطح وزرای برجام داشتیم و آنها در جلسات، ۱۱ تعهد را اعلام کردند و این ۱۱ تعهد شامل مواردی همچون فروش نفت ایران، برگشت پول نفت، سرمایه‌گذاری و مساله کشتی‌رانی و هوانوردی ایران است که همان روز اعلام شده و در هیچ کدام از این تعهدات «اینستکس» وجود ندارد.

وی ادامه داد: اینستکس اگر عملیاتی شود مقدمه‌ای است برای اجرای آن ۱۱ تعهد است و قبل از آن ۱۱ تعهد اروپایی‌ها اگر ضمیمه ۲ برجام را نگاه کنند در ماده ۳ نوشته که اروپا اقدامی کرده و قانونی را لغو کرده که کافی نیست و باید آثار آن قانون را نشان دهد.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: مادامی که اروپا به برجام متعهد باشد، ما هم متعهد هستیم اما تعهداتمان را در همان سطحی که اروپا انجام می‌دهد، انجام خواهیم داد.

وی گفت: اقدام بعدی عدم رعایت سقف غلظت ۳/۶۷ درصد است که ما هم نسبت به نیازمان تصمیم می‌گیریم. اروپایی‌ها می‌گویند تراکنش مالی در قالب اینستکس در حال انجام است و باید صحت این ادعا را ببینیم./ایلنا

اخبار مرتبط

icon news

غیر محتمل نبودن برگشت آمریکا به میز مذاکره

طبق اعلام وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه‌ای، امکان بازگشت ایالات متحده به میز مذاک...

دست پر مکرون در جی 7

وزیر خارجه کشورمان روز گذشته با رئیس جمهور و وزیر خارجه فرانسه دیدار کرد، این دیدار د...

ظریف در راه پاریس

وزیر امور خارجه کشورمان  برای دیدار با رئیس جمهوری و وزیر خارجه فرانسه  پس از سفر به ...

دیدار ظریف با وزیر تجارت نروژ

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه با توربیورن روایساکسن وزیر تجارت نروژ دیدار کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news