اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 20 آذر 1398
12 تیر 1398 12 تیر 1398
16:27 16:27

از گوشت 9000 تومانی تا سیب زمینی 9000 تومانی!

در شرایط فعلی افزایش قیمت سیب زمینی واکنش های زیادی بین مردم داشته است. در توییتر عکسی منتشر شده از قیمت یک کیلو گوشت در سال 88 که توسط بسیاری از کاربران بازنشر شده است. در همین زمینه یک کاربر توییتری در صفحه شخصی اش نوشته است: در سال ۱۳۸۸ گوشت گوسفند بدون استخوان کیلویی ۹۵۰۰ تومان بود. حالا با ۹۵۰۰ تومان، یک کیلو سیب‌زمینی‌ هم به شما نمی‌دهند.

سلام نو – سرویس اقتصادی: دوباره خبرها حکایت از افزایش قیمت سیب زمینی دارد. خبری که چند هفته ای است در فضای رسانه ای مطرح است مجددا محل بحث شده و موضع گیری های مختلفی در این رابطه شنیده شده است.

به گزارش سلام نو، تامین سیب زمینی با قیمت مناسب این روزها به یک چالش تبدیل شده است. نزدیک به یک ماه و نیم قبل وقتی بحث بر سر چرایی قیمت بالای سیب زمینی داغ بود صادرات این کالا به بازارهای همسایه به عنوان یکی از مهم ترین دلایل افزایش قیمت سیب زمینی عنوان شد.

با این وجود کالای دیگری همچون پیاز اگرچه در مقطعی با افزایش جدی قیمت همراه بود اما پس از مدتی قیمتش فروکش کرد. همین شبهه کافی است تا ما را به فکر فرو ببرد که احتمالا دلیل دیگری در رابطه با این نوسان قیمت وجود دارد. برخی این گرانی را به پای افزایش قیمت ارز و اثرات حاصل از تحریم می دانند در صورتی که نگاه به گذشته نشان می دهد که نوسان قیمت این دو کالا در دوران غیر از تحریم هم وجود داشته است.

قیمت سیب زمینی که تا چند هفته پیش در حالت گرانی به 5 هزار تومان رسیده بود حالا بین قیمت 7500 تا 9500 تومان در بازار موجود است. درکشور ما هر سال نزدیک به ۵ میلیون تن سیب زمینی تولید می‌شود که با توجه به این امر که این مقدار بیش از نیاز بازار است بخشی از آن به خارج از کشور صادر می‌شود. عدم توزیع مناسب، تنظیم نکردن زمان و میزان صادرات و نیز نرسیدن فصل برداشت از عوامل عمده افزایش قیمت در این فصل هستند.

وزیر کشاورزی مدتی قبل ضمن تکذیب صادرات سیب زمینی وعده داده بود تا این کالا با کاهش قیمت رو به رو شود. امروز هم محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی پس از نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت سیب‌زمینی نسبت به سال گذشته گفت: توزیع که دست ما نیست. آیا ما باید در مغازه‌ها بایستیم؟ در مقطعی فصل کشت سیب‌زمینی به دلیل بارش‌ها با تاخیر وارد بازار شده است، اما از نظر تولید وضعیت خوبی دارد. کما اینکه در ارتباط با نهاده‌های دامی هم تولید و هم تامین کرده و هم پایش می‌کنیم که دست تولیدکنندگان برسد.

نکته جالب در این زمینه این است که رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی  صراحتا گفته های وزیر کشاورزی را تکذیب می کند. اسدالله کارگر خاطرنشان کرده است: در حال حاضر کمبودی در بازار سیب‌زمینی وجود ندارد و مهمترین علت بالا ماندن قیمت سیب‌زمینی و عدم کاهش قیمت آن، صادرات این محصول است. حتی اگر بحث ممنوعیت صادرات نیز مطرح شود، قیمت سیب‌زمینی کاهش می‌یابد.

بر اساس آمار گمرک صادرات سیب زمینی در دو ماهه نخست سال ۹۸، نزدیک ۲۱ هزار و ۲۰۰ تن به ارزش ۹ میلیون و ۳۰۰ دلار شد در حالی که در مدت مشابه سال ۹۷ میزان صادرات این محصول حدود ۶۵ هزار و ۸۳ تن به ارزش ۲۰ میلیون و ۱۰۰ دلار بوده است.

در شرایط فعلی افزایش قیمت سیب زمینی واکنش های زیادی بین مردم داشته است. در توییتر عکسی منتشر شده از قیمت یک کیلو گوشت در سال 88 که توسط بسیاری از کاربران بازنشر شده است. در همین زمینه یک کاربر توییتری در صفحه شخصی اش نوشته است: در سال ۱۳۸۸ گوشت گوسفند بدون استخوان کیلویی ۹۵۰۰ تومان بود. حالا با ۹۵۰۰ تومان، یک کیلو سیب‌زمینی‌ هم به شما نمی‌دهند.

کاربر دیگری هم به طعنه این افزایش قیمت سیب زمینی را مایه شرمساری دانسته و از سیب زمینی به عنوان یک محصول لاکچری یاد کرده است. کاربر دیگری هم نوشته است: مردم مجبورند برای سیب‌زمینی به عنوان یکی از اصلی‌ترین و کم هزینه‌ترین غذاهای روزانه، تا حدود ۱۰ هزار تومان برای هر کیلو پرداخت کنند.

اخبار مرتبط

icon news

پیاز و سیب‌زمینی 500 درصد گران شد

با نگاهی گذرا به قیمت پیاز و سیب زمینی در سه ماهه اول متوجه رشد 500 درصدی قیمت این دو...

چگونه سیب زمینی به غذای نایاب تبدیل شد / همه به دنبال سیب‌زمینی

 افزایش قیمت سیب زمینی  اوضاع وخیمی را در اردبیل رقم زده به طوری که این شهر به عنوان ...

قیمت فعلی سیب زمینی منطقی نیست

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی معتقد است در حال حاضر سیب زمینی با قیمتی بسیار بال...

قیمت مرغ از سیب‌زمینی ارزان‌تر است

نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور افزوود:  مرغداران، دان آماده را حدود 10 تا 1...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news