اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 30 بهمن 1398
11 تیر 1398 11 تیر 1398
09:21 09:21

دیدار متفاوت استاندار فارس برای توسعه روابط با قطر

استاندار فارس با هدف بررسی راهکارهای توسعه روابط در بخش‌های مختلف به قطر سفر و با وزیر شهرداری و محیط زیست آن کشور دیدار کرد.

دیدار

‌به گزارش سلام نو به نقل از روابط عمومی استانداری فارس، عنایت‌الله رحیمی در رأس هیئتی بلندپایه از استان فارس با هدف دیدار با مسئولان و بررسی زمینه‌های مشترک برای تقویت و توسعه همکاری‌ها به قطر سفر کرد.

استاندار فارس در دیدار با عبدالله بن عبدالعزیز السبیعی، وزیر شهرداری و محیط زیست قطر، با بیان اینکه سیاست دولت جمهوری اسلامی ارتباط بیشتر و حسنه با تمام همسایگان به ویژه کشور قطر است، افزود: زمینه‌های همکاری بین کشور قطر و جمهوری اسلامی ایران به ویژه استان فارس فراهم است و می‌توان در راستای توسعه بیشتر آن گام برداشت.

استاندار فارس با تاکید بر اینکه تجربه تاریخی نشان داده در تنگناها حامی همسایگان به ویژه کشور دوست و برادر قطر بوده ایم، عنوان کرد: جمهوری اسلامی همواره به عهد و پیمان‌های بین المللی خود با سایر کشورها وفادار است.

وی توسعه و تقویت روابط را نیازمند گسترش همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی دانست و بیان کرد: امر زمینه‌ساز تقویت امنیت در منطقه است.

استاندار فارس همچنین با اشاره به وسعت و توانمندی‌های استان فارس، ظرفیت‌های صنعتی، معدنی، کشاورزی، گردشگری و علمی و تحقیقاتی را بخشی از این توانمندی‌ها برشمرد و خاطرنشان کرد: در همه این زمینه‌ها آماده توسعه روابط با کشور قطر هستیم.

رحیمی با بیان اینکه سابقه تاریخی فارس و وجود آثار برجای مانده از تمدن کهن ایران در این منطقه و همچنین ۵ اثر ثبت جهانی و بیش از ۳ هزار اثر تاریخی ثبت ملی، یادآور شد: سالانه تعداد بیشماری از گردشگران کشورهای مختلف وارد این استان می‌شوند.

وی همچنین نسبت به توسعه روابط در خصوص جذب گردشگر و سرمایه گذاری در حوزه گردشگری با کشور قطر اعلام آمادگی و با اشاره به ظرفیت‌های فارس به عنوان یکی از قطب‌های پزشکی ایران، خاطرنشان کرد: اکنون اعمال جراحی تخصصی و دارای حساسیت بالا نظیر پیوند کبد، کلیه، قرنیه، حلزون گوش و… در شیراز انجام می‌شود.

رحیمی با تاکید بر اینکه زمینه توسعه همکاری در حوزه پزشکی و درمانی بین کشور قطر و استان فارس وجود دارد، گفت: تشکیل تیم‌های ویژه ای جهت پذیرش بیماران و انجام درمان‌های مورد نیاز می‌تواند در این زمینه اثر بخش باشد.

نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه فارس دومین تولید کننده محصولات کشاورزی در کشور است، عنوان کرد: فاصله کم کشور قطر با استان فارس این امکان را فراهم می‌کند که محصولات مورد نظر این کشور را با استانداردهای مورد نظر قطر تولید و یا زمینه را برای تولید و صدور محصولات کشاورزی از سوی سرمایه گذاران قطری فراهم کنیم.

تأمین مصالح ساختمانی مورد نیاز کشور قطر توسط تجار ایرانی، حضور مهندسین و شرکت‌های ساخت و ساز ایرانی در پروژه‌های قطر، تأمین نیروی کار تخصصی و عادی توسط ایران، توسعه روابط گردشگری و تبادل گردشگر، توسعه خطوط هوایی و ایرلاین‌ها از دیگر موضوعاتی بود که استاندار فارس در این دیدار به آنها پرداخت.

براساس این گزارش و در دیدار یاد شده، با توجه به میزبانی قطر از جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۲۲، مقرر شد همکاری‌های لازم برای تبدیل فارس به مقصد دوم گردشگران فوتبالی انجام شود.

وزیر شهرداری‌ها و محیط زیست کشور قطر نیز در این دیدار ضمن اشاره به عوامل مشترک دو کشور در توسعه روابط در طول تاریخ رابطه دو کشور را عمیق و تاریخی ارزیابی و اضافه کرد: کشور قطر توجه و اهتمام ویژه ای به توسعه روابط با ایران دارد.

عبدالله بن عبدالعزیز السبیعی همچنین از تسهیلات و شرایطی که جمهوری اسلامی ایران در زمان محاصره برای قطر فراهم کرد قدردانی و ابراز امیدواری کرد این موضوع زمینه ساز همکاری‌های دو جانبه بیشتری شود.

وی همچنین به ساخته شدن یک بندر به منظور تجارت با ایران در قطر اشاره کرد و با بیان اینکه این بندر یکی از مهمترین ورودی‌های ایران به قطر محسوب می‌شود، گفت: تقویت و توسعه این بندر با هدف تسهیل در ارتباطات شرکت‌ها و بخش خصوصی دو کشور در دستور کار قرار دارد.

وزیر شهرداری‌ها، کشاورزی و محیط زیست قطر در پایان از آمادگی کشورش برای توسعه همه جانبه روابط با ایران و به ویژه استان فارس خبر داد.

براساس این گزارش در سفر استاندار فارس به قطر و دیدار وی با وزیر شهرداری و محیط زیست آن کشور، جمعی از مدیران اقتصادی و تجاری بخش خصوصی و دولتی و سفیر جمهوری اسلامی ایران در قطر، معاونین وزیر شهرداری و محیط زیست قطر و شهردار دوحه نیز حضور داشتند.

در این سفر استاندار فارس و هیئت همراه از قطار شهری، ورزشگاه‌های احداث شده با هدف میزبانی جام جهانی و دیگر پروژه‌های در حال ساخت قطر بازدید کردند.

برپایه این گزارش، رحیمی استاندار فارس قرار است با نخست وزیر قطر نیز دیدار داشته باشد.

اخبار مرتبط

icon news

اصولگرایان در مسابقه بی رقیب

در حالی که چند روز تا انتخابات مجلس دهم باقی مانده در استان فارس اصولگرایان بدون تردی...

۱۴ اخلالگر اقتصادی در مرودشت دستگیر شدند

طبق اعلام رئیس کل دادگستری استان فارس، ۱۴ نفر در ارتباط که با دخالت در امر توزیع کود ...

سامانه الکترونیکی ارتباط یگان با ناجا رونمایی شد

جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست از صدور کارت همیار محیط زیست و راه انداز...

مشکلات زیست‌محیطی دیوار مرزی ترکیه

در نشستای به بررسی اثرات محیط زیستی دیوار ترکیه و تعاملات طرفین و تاثیر آن در زیستگاه...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news