اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 31 مرداد 1398
14 تیر 1398 14 تیر 1398
09:45 09:45

عملکرد قوه قضائیه برای این چند ماه مثبت بوده است

یک وکیل دادگستری افزود: : وقایعی که جدیداً در زندان رخ داد، با دستور ویژه رئیس قوه قضائیه ارزشمند است زیرا جان زندانیان و توجه به زندانیان و حقوق آنها بسیار اهمیت دارد.

سعید دهقان

به گزارش سلام نو، سعید دهقان در رابطه با انتظارات مردم از دستگاه قضائی، اظهار کرد: مهمترین انتظاری که مردم از دستگاه قضائی دارند، اجرای همه جانبه عدالت، رعایت کامل بی طرفی و حذف انواع مختلف تبعیض است.

وی درباره عملکرد قوه قضائیه در دوره جدید و ریاست آیت الله رئیسی گفت: البته فکر می‌کنم هنوز برای قضاوت زود است اما به طور کلی عملکرد قوه قضائیه برای این چند ماه مثبت بوده است به شرطی که این روند علمی و مستمر ادامه داشته باشد.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: اگر رئیس جدید به عنوان یک کارگزار خوب عمل کند، باید به گونه‌ای تلاش نماید و ساختار را به نحوی درست کند که هر کارگزار دیگر و رئیس دیگری که می‌آید، بتواند در بستر آن ساختار قوی و درست همین روند خوب و مثبت و همه جانبه و علمی را با اقتدار ادامه دهد؛ در غیر این صورت ممکن است بر اساس سلیقه کارگزار کنونی این روند ادامه نیابد و یا اینکه همین رئیس فعلی شاید در سال‌های دیگر به شکل دیگر و با سلیقه جدیدتر روند را تغییر دهد؛ لذا بحث علمی ساختار و کارگزار مهم است و باید به آن توجه کنیم.

دهقان افزود: توسعه قضائی که بالغ بر ۱۶ سال از آن صحبت می‌شود با یک ساختار درست ماندگار می‌شود. اگر به ساختار اهمیت داده شود و با حمایت کارگزار روند جدید و علمی با اقتدار و علمی پیش رود می‌تواند آینده را تضمین کند.

این وکیل دادگستری درباره نظارت و بازرسی در بخش زندان‌ها و اینکه عملکرد این بخش چقدر ضرورت دارد، گفت: وقایعی که جدیداً در زندان رخ داد، با دستور ویژه رئیس قوه قضائیه ارزشمند است زیرا جان زندانیان و توجه به زندانیان و حقوق آنها بسیار اهمیت دارد و این دستور ویژه قابل احترام است؛ اما دستوراتی از این قبیل و توجه به حقوق زندانیانی همچون زندانیان زن که مشکلات زیادی دارند، بسیار ضروری است و برای بازماندگاری این موضوع باید دلایل ریشه یابی شود که چرا این وقایع اتفاق می‌افتد. شاید دلایل این گونه وقایع عدم اجرای آئین نامه زندان‌ها است.

وی در پایان گفت: تفکیک زندانیان سیاسی از زندانیان عادی، اگر دقیق اجرا شود و آئین نامه زندان‌ها با وجود نقدهایی که به آن وارد است اگر به درستی اجرا شود و در میان مدت، اصلاحات درست و علمی بروی آن اعمال شود، ممکن است اتفاق بهتری بیفتد که حقوق شهروندان تضمین شود؛ زیرا زندانیان هم بخشی از این جامعه هستند و در کنار پرونده مجرمانه آنها اگر پرونده شخصیت تشکیل می‌شد و ریشه یابی علمی و جامعه شناسی و جرم شناسی و مردم شناسی به درستی انجام می‌شد، چه بسا در زندان نبودند./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

دخالت کدخدایی در مشاجره آیت‌الله یزدی و آملی لاریجانی

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در پی بالا گرفتن جدال لفظی دو عضو فقهای این نهاد ...

یزدی باید این حرف‌ها را در زمان ریاست آملی لاریجانی بر قوه قضائیه می‌زد/ جامعه این ماجرا را «دعوای قدرت» می‌داند

حجت‌الاسلام مصطفی درایتی  فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه اگر بنا است صحبتی می‌شد ...

قوه قضاییه درباره بازداشت مدیر سابق قضا بیانیه داد

بنا به اعلام روابط عمومی قوه قضاییه، دستگیری یکی از مدیران سابق این قوه بهانه ای برای...

قوه قضائیه در دوره جدید قصد تعامل همه‌جانبه با اهالی رسانه را دارد

رییس مرکز رسانه قوه قضائیه اعلام کرد: ۲۷ مورد شکایت قوه قضائیه از برخی رسانه‌ها صورت ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news