اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

یک‌شنبه
یک‌شنبه 27 مرداد 1398
16 تیر 1398 16 تیر 1398
09:40 09:40

در آینده نزدیک شاهد تحولی در روابط ایران با این کشورها نخواهیم بود

یک کارشناس مسائل خاورمیانه افزود: اتحادیه عرب به رهبری رژیم آل سعود سیاست اول و اصلی خود رابه تبعیت از آمریکا، بهبود و توسعه روابط با صهیونیست‌ها قرار داده‌اند .

ایران

به گزارش سلام نو، اصغر زارعی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در جریان تعامل با کشورهای همسایه خود از جمله کشورهای عربی و حوزه خلیج فارس همواره سعی کرده سیاست منطقی داشته باشد و موضع همکاری‌های متقابل را به پیش ببرد، گفت: اما متأسفانه این سیاست در طی این سال‌ها مورد استقبال کشورهای عربی این منطقه قرار نگرفته و آن هم به خاطر این است که این کشورها در حوزه سیاست خارجی دارای استقلال رأی نیستند و تحت تأثیر فشارها و سیاست‌های کشورهای فرامنطقه‌ای از جمله آمریکا هستند.

وی در مورد طرح پیشنهادی روسیه به سازمان همکاری اسلامی جهت برگزاری گفت‌وگوهایی بین ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس گفت: بر اساس آنچه که اشاره شد به نظر می‌رسد این طرح مورد استقبال ایران قرار بگیرد ولی امیدی وجود ندارد که کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله امارات، بحرین و عربستان چرخشی متفاوت در سیاست خارجی خود نسبت به ایران داشته باشند.

زارعی با بیان اینکه طرح پیشنهادی روسیه طرحی مبتنی بر همکاری و تعاملات منطقه‌ای است، ادامه داد: ولی با توجه به تجربیات قبلی نمی‌توان انتظار داشت که از سوی عربستان، بحرین و امارات رویکرد مثبتی نسبت به این طرح مشاهده شود. آنها سیاست خصمانه‌ای را نسبت به ایران در پیش گرفته‌اند و در واقع می‌توان گفت "تخاصم عنصر اصلی سیاست خارجی آنها نسبت به ایران است. "

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه نوع سیاست حاکم بر کشورهای حوزه خلیج فارس نسبت به ایران دقیقاً به چگونگی تعاملات ایران با آمریکا و رژیم صهیونیستی باز می‌گردد، اظهار کرد: کشورهای این منطقه و اتحادیه عرب به رهبری رژیم آل سعود سیاست اول و اصلی خود رابه تبعیت از آمریکا، بهبود و توسعه روابط با صهیونیست‌ها قرار داده‌اند و در همین چارچوب تلاش کردند که ایران را به عنوان خطر اصلی در منطقه معرفی کنند.

زارعی خاطرنشان کرد: تا زمانی که این رویکرد وجود داشته باشد چشم اندازی نسبت به بهبود روابط ایران و این کشورها وجود ندارد. ایران به دفعات از هر گونه گشایشی نسبت به روابطش با این کشورها از جمله عربستان استقبال کرده است ولی این رویکرد با پاسخ منفی و سوء برداشت این کشورها مواجه شده است.

وی تاکید کرد: آنها به اشتباه تصور کرده‌اند که ایران نیازمند رابطه با آنهاست و این تلقی‌های نادرست و سوء برداشت از سوی آنها به گونه‌ای است که می‌توان بر اساس آن پیش بینی کرد که در آینده نزدیک شاهد تحولی در روابط ایران با این کشورها نخواهیم بود./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

فرودگاه أبها در عربستان مورد حملات پهپادی انصارالله قرار گرفت

سخنگوی نظامی انصارالله یمن اعلام کرد حملات پهپادی جدید این جنبش به فرودگاه أبها عربست...

تغییر موضع مرکل درباره تنگه هرمز / آلمان قصد پیوستن به ائتلاف آمریکا را دارد؟

آمریکا که طرحی به نام مشارکت در ائتلاف در خلیج فارس را به راه انداخته در پی جلب نظر ک...

سالگرد ازدواج اجباری دختر ایران!

جزیره نفت خیز بحرین که روزگاری استان چهاردهم ایران محسوب می شد، در چنین روزی با مداخل...

ایران در جنگ با آمریکا از موشک‌های بالستیک استفاده می‌کند

 در گزارشی توان موشکی ایران در جنگ احتمالی با آمریکا به بررسی و تحلیل گذاشته شده است....

دیدگاه خود را بنویسید

icon news