اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 15 خرداد 1399
17 تیر 1398 17 تیر 1398
12:24 12:24

درباره بیژن زنگنه؛ برگ برنده دولت و نظام در روزهای سخت آینده

بیژن زنگنه به شیخ الوزرا بودن، کارآمدی و البته بداخلاقی مشهور است، اخلاقی بد که آن را مناسب جایگاهش برای حفاظت از امانت مردم می‌داند.

سلام نو – سرویس سیاسی: بیژن زنگنه به شیخ الوزرا بودن، کارآمدی و البته بداخلاقی مشهور است، اخلاقی بد که البته خودش هم آن را تایید می‌کند و می‌گوید جایی که او نشسته جای روی خوش نشان دادن به هر کسی نیست. وزیر کارکشته دولت روحانی این روزها زیر سخت‌ترین فشارهای ممکن است و از سوی مخالفانش متهم می‌شود که توان فروش نفت ایران را ندارد و برای همین باید از امثال بابک زنجانی کمک بگیرد.

این اتهام در حالی به بیژن زنگنه وارد می‌شود که مخالفانش در زمان معرفی او به مجلس برای تصدی وزارت نفت تنها تخصصش را فروش نفت عنوان کردند، تخصصی که حالا غیب شده و زنگنه به ناتوانی در فروش نفت متهم است.

اما عدم توانایی در نفت فروشی اولین اتهام زنگنه نیست، آن‌چنان که آخرینش نیز نخواهد بود. زنگنه روزهای اول به کوتاهی در کرسنت متهم بود، بعد به میدان ندادن به پیمانکارهای داخلی در پروژه‌های عظیم نفتی متهم شد و بعد از بازگشت تحریم‌های آمریکا هم متهم شد به این‌که به چینی‌ها و روس‌ها پروژه نمی‌دهد.

با همین اتهامات به ویژه با اتهام عدم توانایی زنگنه برای فروش نفت دنبال خارج کردن وزیر نفت از کابینه بودند و برنامه استیضاح او را چند بار اجرا کردند، پروژه‌ای که هر بار به شکلی با شکست مواجه می‌شد.

استدلال مخالفان زنگنه این است که: «استیضاح آقای زنگنه کاملا اقتصادی است نه سیاسی. چون او عملا راهی را در فروش نفت می رود که کشور را به وضعیت کنونی رسانده است و برنامه ای برای دورزدن تحریم ها ندارد» اما زنگنه نظر دیگری دارد و می‌گوید «برای دور زدن تحریم ها راهکارهایی را در حال اجرا دارد اما به نمایندگان نمی گوید چون لو می رود و این روش ها بی اثر می شوند».

غلامعلی جعفرزاده، نماینده اعتدالی مجلس اما معتقد است که خط استیضاح زنگنه از بیرون مجلس داده می‌شود. جعفرزاده می‌گوید:« ادبیات و توجیهات نمایندگان مخالف وزیر نفت در جاهایی بیرون از مجلس تدوین می‌شود. یکی از مقامات دولت احمدی‌نژاد گزارشی تهیه کرده با این محوریت که گره فروش نفت کشور نه تحریم بلکه بسته شدن راه‌های دور زدن تحریم توسط آقای زنگنه است. او این گزارش را در جلسات عالی کشور به شکل جدی و با اصرار بر لزوم برکناری وزیر نفت مطرح کرده و تأکید داشته که در همین شرایط می‌توان روزی دو میلیون بشکه نفت را براحتی فروخت».

زنگنه هرچند از حاشیه دوری می‌کند، اما در برابر تخریب‌ها سکوت نمی‌کند و پاسخ‌های دقیقی به آن‌ها می‌دهد. او از این سخن می‌گوید که روزانه ده‌ها مشتری تقلبی برای نفت ایران به وزارت نفت می‌روند ولی هدف آن‌ها در واقع به دست آوردن اطلاعات از مسیرهای صادرات نفت ایران است. او هم‌چنین تاکید می‌کند درهای ایران به روی روسیه و چین بسته نیست ولی امروز حتی چینی‌ها هم پروژه‌های خود در ایران را تعلیق کرده‌اند.

زنگنه در تازه‌ترین گفت‌وگوی تلویزیونی خود با اشاره به برخی میادین مشترک با کشورهای همسایه از جمله عراق خاطرنشان کرد: ما در درازمدت به فناوری نیاز داریم. طرف مقابل موظف نیست با ما کار کند؛ اگر دیر بجنبیم طرف مقابل سهم ما را هم برمی‌دارد. اینجا بحث برادری مطرح نیست. چرا؟ زیرا سوار است. دنیا دنیای قدرت است، خدا نکند آدم ضعیف شود.

با تمام این فشارها به نظر نمی‌رسد بیژن زنگنه به این سادگی اهل کوتاه آمدن و تن دادن به فشارها باشد، او با تمام فشارها تاکید کرده که پاسدار امانت مردم در وزارت نفت است و به قیمت جان و آبرویش اجازه خیانت در امانت مردم و ظهور دوباره بابک زنجانی‌ها را نمی‌دهد. تخصص، تبحر و تجربه زنگنه می‌تواند برگ برنده حسن روحانی در دوران باقی مانده از دولتش و برگ برنده نظام در مذاکرات آینده باشد.

اخبار مرتبط

icon news

حسین کاظم‌پور اردبیلی؛ چهره پشت پرده سیاست‌های نفتی ایران که بود؟

حسین کاظم پور اردبیلی بی‌تردید از کارآمدترین دیپلمات‌های ایران در چند دهه اخیر بود که...

دستور ویژه رئیس‌جمهور به زنگنه درباره فروش نفت

حسن روحانی رئیس جمهوری، به وزیر نفت دستور داد که از خام فروشی نفت جلو گیری کنند و در ...

زنگنه نمایندگان را قانع کرد

نمایندگان مجلس امروز از پاسخ‌های زنگنه وزیر نفت که برای پاسخگویی به سوال کریمی به مجل...

زنگنه هفته آینده به مجلس می‌آید/ کمیسیون ویژه رسیدگی به حوادث آبان ماه تشکیل می‌شود؟

 هفته آینده و برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان مجلس بیژن زنگنه در صحن علنی مجلس حاضر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news