اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 25 مهر 1398
20 تیر 1398 20 تیر 1398
16:00 16:00

سفر نخست‌وزیر پاکستان به امریکا

کاخ سفید ۲۲ ژوئیه  میزبان نخست‌وزیر پاکستان خواهد بود.

به گزارش سلام نو، کاخ سفید اعلام کرده است که عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان بیست‌ودوم ژوئیه به واشنگتن خواهد رفت. او و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا درخصوص تقویت روابط دو کشور جهت «ایجاد صلح، ثبات و رفاه اقتصادی در منطقه‌ای که شاهد منازعات بسیار زیادی بوده است» گفت‌وگو خواهند کرد.

طبق اعلام استفانی گریشام، نماینده مطبوعاتی کاخ سفید، این دو مقام درخصوص مبارزه با تروریسم، مسائل دفاعی، تأمین انرژی و تجارت و مسائلی دیگر گفت‌وگو خواهند کرد.

خبر این دیدار، نخست توسط مقامات اسلام آباد در هفته پیش اعلام شد؛ به گفته آن‌ها، نخست‌وزیر این کشور از بیست و یکم تا بیست و سوم ماه ژوئیه به آمریکا سفر خواهد کرد.

این دیدار، اولین سفر عمران خان به عنوان نخست‌وزیر برگزیده حزب "تحریک انصاف" در انتخابات عمومی سال ۲۰۱۸، به آمریکا خواهد بود.

این اعلامیه از سوی اسلام آباد، چند روز پس از صورت گرفت که آمریکا، "ارتش آزادی‌بخش بلوچستان" را به لیست گروه‌های تروریستی افزود. این ارتش، یک گروه جدایی‌طلب فعال در پاکستان است و مقامات پاکستانی، برای مدت‌ها خواستار این اقدام از سوی آمریکا بود.

دولت ترامپ سال پیش با اظهار اینکه دولت پاکستان در اقدام علیه تروریست‌ها و گروه‌های جنگ‌طلب ناموفق عمل کرده است، اعلام کرد که کمک نظامی ۳۰۰ میلیون دلاری به این کشور را قطع خواهد کرد.

شخص ترامپ نیز در اوایل سال ۲۰۱۸، پاکستان را مورد نقد قرار داد و در پیامی توئیتری بیان داشت که رهبران پاکستان، با "احمق فرض کردن رهبران آمریکا، چیزی جز دروغ و فریب تحویل ما نداده‌اند؛ آن‌ها به تروریست‌هایی که ما در افغانستان علیه‌شان مبارزه می‌کنیم پناه می‌دهند".

ماه فوریه، طی پرسش از ترامپ درباره روابط با پاکستان، وی اعلام کرد که دو کشور اخیراً "روابط بهتری ایجاد کرده‌اند".

پاکستان، در روند مذاکرات صلح افغانستان و طالبان که به واسطه‌گری نماینده آمریکا در حال انجام است، نقش کلیدی ایفا می‌کند.

زلمای خلیلزاد، نماینده آمریکا برای صلح افغانستان، این هفته پس از توافق هیئت افغانستان و طالبان بر سر طرح یک "نقشه راه صلح"، با مقامات طالبان دیدار کرد./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

عواقب حمله به سوریه در انتظار اردوغان

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد در نشست هفته آتی سران آمریکا با اعضای ناتو تحری...

عادل الجبیر: عمران خان از طرف ما به تهران نرفته است!

به گفته وزیر مشاور در امور خارجه سعودی، نخست وزیر پاکستان با طرح ابتکاری خود عازم تهر...

آشوب معترضان مقابل کاخ سفید

رسانه‌های آمریکایی اعلام کردند امروز در مقابل کاخ سفید معترضان به عدم حمایت آمریکا از...

عمران‌خان در راه تهران

 لحظاتی پیش "عمران خان" نخست وزیر پاکستان اسلام‌آباد را به مقصد تهران ترک کرد تا در د...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news