اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 21 آذر 1398
21 تیر 1398 21 تیر 1398
09:44 09:44

اسیدهای چرب اشباع چه بلایی بر سر اسپرم مردان می‌‎آورد؟

دانشمندان علم تغذیه دریافته‌اند اسیدهای چرب اشباه تاثیر زیادی بر روی هورمون‌های انسان می‌گذارد.

هورمون جنسي زنانه

به گزارش سلام نو، عدم تعادل در دریافت انرژی و مصرف آن و افزایش نسبت انرژی دریافتی منجر به افزایش توده چربی در قسمت‌های مختلف بدن می‌شود. هرچند رابطه منفی افزایش وزن و اسیدهای چرب نامطلوب رژیم غذایی مانند ترانس و اشباع با ناباروری ثابت شده، اما سازوکار دقیق حد واسط این اثر نامطلوب مشخص نشده است. به نظر می‌رسد بخشی از این رابطه با بررسی تغییرات بیان ژن‌ها در بافت چربی قابل توجیه باشد.

بر اساس اعلام پژوهشگاه رویان، دکتر علیرضا علیزاده، سولماز مولایی، دکتر عبدالحسین شاهوردی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، با هدف بررسی تغییرات بیان ژن‌ها در بافت چربی به بررسی تغییرات بیان ژن‌های دخیل در مسیر متابولیسم استروئیدها با در نظر گرفتن مصرف چربی در رژیم غذایی پرداختند.

نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی Andrologia به چاپ رسیده است، نشان داد، بیان 17β HSD5 و 17β HSD3 که در متابولیسم آندروژن‌ها (هورمون‌های جنسی مردانه) موثر هستند تغییری نمی‌کند، در حالی که بیان 17β HSD7 و 17β HSD12 که در متابولیسم استروژن‌ها (هورمون‌های جنسی زنانه) موثر هستند به طور معنی‌داری افزایش می‌یابد؛ این یافته بدان معنی است که تأثیر اسیدهای چرب اشباع و ترانس رژیم غذایی در تغییر جهت متابولیسم به سمت تولید استروژن بوده و عملاً تأثیری بر متابولیسم آندروژن ندارد. بررسی ویژگی‌های ظاهری و تغییرات هورمونی نیز یافته فوق را تأیید کرد./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

یک کشف جالب درباره اسپرم

پژوهشگران در مطالعه اخیر دریافته اند اسپرم در شرایط میکرو گرانشی قابلیت باروری خود را...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news