اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 30 مهر 1398
16 تیر 1398 16 تیر 1398
20:31 20:31

دایره تنگ اصولگرایی محدودتر می‌شود

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی خراسان رضوی از عدم وجود سازوکار صحیح برای وحدت بین اصولگرایان انتقاد کرد.

دایره اصولگرایی را تنگ و محدود نکنیم

در چند انتخابات گذشته اصولگرایان برای رسیدن به وحدت، سازوکارهای مختلفی را طراحی و اجرا کرده اند. در هر سازوکار هم تلاش شده احزاب و تشکل های سیاسی دارای مجوز کنار هم قرار بگیرند و به سمت ارائه یک لیست واحدی حرکت کنند.اما در اکثر موارد وحدت حداکثری ذیل این سازوکارها حاصل نشده است.

جریان اصولگرا متشکل از سلایق و دیدگاه های مختلفی است که طی سالهای اخیر این تنوع سلایق بیشتر هم شده است. همین امر هم مانعی در رسیدن به وحدت حداکثری بوده است و همواره سازوکارهای انتخاباتی را برای رسیدن به لیست مشترک و پیروزی در انتخابات با مشکل روبرو کرده است.

البته مذاق و سلیقه سیاسی افراد نه تنها در اردوگاه اصول گرایان بلکه در بین اصلاح طلبان نیز یکسان نیست؛ لذا در هنگامه انتخابات فرمولی نوشته می شود تا افراد را در کنار هم جمع کند.

روندی که درحال حاضر در جریان اصولگرا می بینم حکایت از آن دارد که در انتخابات پیش رو هم نمی توان خیلی امیدوار بود که وحدت کاملی در جریان اصولگرا شکل بگیرد و به یک لیست واحد  برسند.

مثلا در انتخابات گذشته تشکیلات انتخاباتی جمنا بدون پشتوانه حزبی و سیاسی شکل گرفت و بخش قابل ملاحظه‌ای از اصولگرایان را نادیده گرفت، به همین خاطر نه تنها کارنامه خوبی را ارائه نکرد بلکه وحدتی چندانی بین جریان راست کشور ایجاد نکرد.

پایداری ها، جمنا و جبهه پیروان خط امام و رهبری و دیگر تشکل های اصولگرا هر کدام عقاید انتخاباتی خاص خود را دارند.حتی هستند اصولگرایانی که گرایش تندی دارند شخصیت های موجه جریان راست چون قالیباف یا لاریجانی را اصولگرا نمی دانند این نگاه های سلیقه ای دایره اصولگرایی را تنگ و محدود کرده است.

اتحاد زمانی حاصل می‌شود که از تندروترین تا میانه‌روترین افراد در یک مجموعه قرار بگیرند. به نظر می رسد این هم آوازی برای انتخابات اسفند حاصل نشود. پیش بینی من از انتخابات آینده آن است که  نیروهای معتدل اصول گرا و اصلاح طلب خط سومی را شکل و طرحی نو دراندازند. کارنامه ضعیف هر دو طیف سیاسی موجود در جامعه و نارضایتی مردم زمینه را برای ظهور طیفی جدید فراهم کرده است.

* دبیرکل حزب موتلفه اسلامی خراسان رضوی

اخبار مرتبط

icon news

هشدار فرید مدرسی به اصولگرایان درباره سرلیست شدن جلیلی

فرید مدرسی در حساب توییتر خود نوشت: اگر پروژه جایگزینی سعید جلیلی به جای قالیباف به ع...

آیا اصولگرایان طرفدار مشارکت حداقلی در انتخابات هستند؟

می‌توان این طور برداشت کرد که بخش ارتدوکس جریان اصولگرایی که پرچمدار انقلابی‌گری و خو...

سعید جلیلی از مشهد کاندید انتخابات مجلس می‌شود

خبرهایی منتشر شده از کاندیداتوری سعید جلیلی برای انتخابات مجلس از شهر مشهد که باعث حد...

چرا حضور لاریجانی و ناطق در راس اصولگرایان به نفع اصلاح‌طلبان است؟

باید دید انتخابات مجلس 98 برای اصولگرایان انتخاباتی است با میدان‌داری پایداری، احمدی ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news