اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 15 خرداد 1399
23 تیر 1398 23 تیر 1398
13:10 13:10

آقای کدخدایی! جواب خاتمی را نه، جواب مردم را بدهید!

هرچند دادگاه محمدرضا خاتمی تمام شد و رای تجدید نظر او هم تنها به کم یا زیاد شدن میزان زندانش می‌انجامد ولی کاش آقای کدخدایی بدانند هزینه عدم اقنای مردم بسیار بالاتر از پاسخگویی درست به شبه‌ای است که محمدرضا خاتمی مطرح کرده است.

سلام نو – سرویس سیاسی: هرچند دادگاه محمدرضا خاتمی به اتهام مطرح کردن تقلب در انتخابات جنجالی 88 در نهایت با محکومیت او پایان یافت ولی پرونده ادعای خاتمی پایان نیافته و سوال‌های بسیاری بی‌پاسخ مانده است، سوال‌هایی که با توجه به انتشار دفاعیات خاتمی بیش از پیش اهمیت یافته است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به ادعاهای محمدرضا خاتمی در برنامه نگاه یک صدا و سیما گفت:

بعد از ۱۰ سال آمار پراکنده از رسانه‌ها گرفتید که تقلب شده و ۸ میلیون رأی جابجا شده است و حالا می‌گویی ثابت کن و می‌گویند شورای نگهبان بیاید و اعلام کند. شورای نگهبان که قبلاً اعلام کرده است. ضرورت ندارد من کدخدایی الان شهادت بدهم. شهادت را ما ۱۰ سال پیش دادیم و اسناد و مدارک روشن است. شما باید مدارک متقن و محکمه‌پسند داشته باشید. بنابراین این ادعای مضحک و کذبی است که ارزش پاسخگویی ندارد. به همین دلیل ما نه شکایت کردیم و نه تعقیب.

مشخص نیست اگر موضع شورای نگهبان این چنین است اساسا چرا این همه دادگاه و محاکمه برگزار شد و به محمدرضا خاتمی گفتند برود مدارکش را جمع کند و بیاورد؟ چرا همان اول کار و بدون حاشیه خاتمی را محکوم نکردند؟ سوال دیگری که اینجا ذهن‌ها را مشغول می‌کند این است که چطور شورای نگهبان انتظار دارد با این مدل از پاسخگویی مرجع عادلانه رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی تلقی شود؟

حرفی که علی مطهری هم می‌زند و می‌گوید که اگر قرار بر عدم بررسی اظهارات رضا خاتمی درباره انتخابات ۸۸ بود، پس چرا دادگاه تشکیل دادند؟ این نماینده مجلس دفاعیات خاتمی را قوی ارزیابی کرده و می‌گوید:

دفاعیه آقای محمدرضا خاتمی برای دادگاه را خواندم. متنی قوی بود، اما مهم این است که دادگاه اراده‌ای برای بررسی ادعا و مدارک و اسناد ایشان نداشت و حرفشان این بود که ملاک ما نظر شورای نگهبان است که صحت انتخابات را تأیید کرده.

مدارکی که محمدرضا خاتمی جمع کرده هرچند برمبنای اطلاعات رسانه‌ها و گزارش‌های منتشر شده در سایت شورای نگهبان است و احتمالا دقت صد در صدی ندارد ولی اگر بنا بر دقت نظر باشد مشاهده می‌کنیم که همین مدارک هم دقت نظر کافی را دارد، البته اگر بنای رسیدگی باشد.

کدخدایی در جای دیگری از سخنانش در نگاه یک می‌‎گوید: “من می‌گویم کره مریخ ۱۰ درجه شمالی منحرف شده و شاهدم آقای مهدی‌قلی است.” او تاکید می‌کند چون ادعایش عجیب و غریب است کسی به آن توجه نمی‌کند ولی باید به آقای کدخدایی یادآور شد با وجود بی ربط بودن مقایسه‌ای که انجام دادند اگر ایشان به عنوان یک منجم، به خصوص یک منجم حرفه‌ای و شناخته شده، چنین ادعایی را مطرح می‌کردند حتما با واکنش مراکزی مثل ناسا رو به رو می‌شدند.

ناسا احتمالا در ابتدا از آقای کدخدایی منجم درخواست مدارک مستدل می‌کند بعد آن مدارک را بررسی می‌کند و بعد ادعای کدخدایی منجم را رد یا تایید می‌کند و مستندات این روند را نیز برای اطلاع عموم منتشر می‌کند.

مشابه این روند این می‌شود که قوه قضاییه ادعای محمدرضا خاتمی، که سابقه نیابت مجلس شورای اسلامی را دارد و سال‌های سال فعالیت سیاسی حرفه‌ای کرده را با دقت بررسی کند و نتیجه بررسی خود را به شکل مستند برای اقنای افکار عمومی منتشر کند، نه اینکه بدون محل گذاشتن به مدارک خاتمی به او انواع اتهام را بزند.

هرچند دادگاه محمدرضا خاتمی تمام شد و رای تجدید نظر او هم تنها به کم یا زیاد شدن میزان زندانش می‌انجامد ولی کاش آقای کدخدایی بدانند هزینه عدم اقنای مردم بسیار بالاتر از پاسخگویی درست به شبه‌ای است که محمدرضا خاتمی مطرح کرده است و تحمیل کردن این هزینه به نظام آن هم در شرایط فعلی عقلانی نیست.

اخبار مرتبط

icon news

سیاست طرف مقابل این بود که مردم شرکت نکنند و مجلس مورد نظرشان تشکیل شود

در دور گذشته شور و شوق مردم باعث شد رد صلاحیت نکنند. اما این بار احساس کردند اکثریت ح...

دلیل غیبت آیت‌الله جنتی در افتتاحیه مجلس یازدهم اعلام شد

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان توضیحاتی درباره علت حضور نیافتن آیت‌الله جنتی در ...

شورای نگهبان از لایحه حذف ۴ صفر از واحد پولی کشور ایراد گرفت / ادعای مخدوش بودن مدارک تحصیلی برخی منتخبان پیگیری می‌شود

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد: این شورا به لایحه حذف چهار صفر از واحد...

توئیت علی مطهری درباره قتل دردناک رومینا اشرفی

نماینده سابق مجلس با انتشار توئیتی به ماجرای دردناک قتل رومینا اشرفی توسط پدرش واکنش ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news