اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

دوشنبه 02 اردیبهشت 1398
07 دی 1397
09:28

قاچاق 20 میلیون لیتر بنزین از کشور/ نفت یک دارایی و یک شانس است، ولی ما داریم آن را نابود می‌کنیم

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه روزانه 20 میلیون لیتر بنزین از کشور قاچاق می شود، گفت: ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار صرف بالا بودن مصرف بنزین و قاچاق می شود.

فقط بخشی از جامعه از یارانه بنزین استفاده می‌کنند/ قیمت پایین سوخت انگیزه قاچاق و قانون‌گریزی را ایجاد می‌کند

به گزارش سلام نو، اسدالله قره‌خانی  اظهار داشت: این موضوع که روزانه ۹۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در کشور ۸۰ میلیون نفری مصرف می شود، زیبنده نیست. نکته مهم این است که فقط بخشی از جامعه، مصرف بنزین دارد؛ به عبارت دیگر از یارانه ای که دولت به این موضوع اختصاص می دهد، تنها بخشی از مردم استفاده می کنند و بقیه جامعه از آن بی بهره هستند که این مساله با عدالت عمومی منافات دارد.

قره‌خانی در ادامه افزود: مساله دیگر این است که اگرمصرف بنزین را روزانه ۲۰ میلیون لیتر کاهش دهیم و قیمت هر لیتر بنزین را یک دلار در نظر بگیریم، معادل ۲۰ میلیون دلار است که مبلغی حدود ۲۵۰ میلیارد تومان می شود.

وی با اشاره به قاچاق ۱۰ تا ۲۰ میلیون لیتر بنزین از کشور عنوان کرد: در واقع روزانه ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار صرف بالا بودن مصرف بنزین و قاچاق می شود. این مازاد مصرف و میزانی که قاچاق می شود را می توانیم صادر کنیم و مشتری دارد و حتی می توان مشتریان جدیدی هم برای آن پیدا کرد.

قره خانی با بیان اینکه ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار صرفه‌جویی در مصرف بنزین رقم درشتی است، گفت: این رقم معادل ۵۰۰ میلیارد تومان است که ۱۰ روز آن حدود ۵ هزار میلیارد تومان می‌شود و می‌تواند کل یارانه نقدی یک ماه را که حدود ۴ هزار میلیارد تومان است، جوابگو باشد.

نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس با اشاره به وابستگی اقتصاد کشورمان به نفت گفت: نفت یک دارایی و یک شانس است، ولی ما داریم آن را نابود می‌کنیم و چون قیمت سوخت و به خصوص بنزین در کشورمان پایین است و در آن سوی مرزها گران است، برای برخی افراد انگیزه قاچاق و قانون گریزی را ایجاد می‌کند.

قره‌خانی به زیان‌های ناشی از مصرف بالای بنزین اشاره و عنوان کرد: آلودگی زیست‌محیطی یکی از این عوارض است، البته قبلا کیفیت بنزین خوب نبود اما خوشبختانه در حال حاضر کیفیت بنزین، حداقل در کلانشهرها بالا رفته است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: در حال حاضر بنزین یورو ۴ و یورو ۵ تولید و مصرف می‌شود که می‌توانیم بگوییم بنزن و سولفور آن پایین است ولی باز هم آلودگی دارد. البته هم خودروها بی‌کیفیت هستند و هم تعداد آنها زیاد است که موجب ایجاد آلودگی می‌شود.

در مجموع تمام این عوامل ضمن آسیب رساندن به سلامت جامعه، هزینه‌های کلان اقتصادی را برای کشور به دنبال دارد./ایلنا

اخبار مرتبط

سرنوشت قيمت گذاری حامل های انرژی چه خواهد شد؟

قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی و در راس آن بنزین ، همچنان یکی از مهمترین فاکتورها در شدت م...

جزئیات افزایش قیمت سوخت CNG

مدیر طرح CNG کشور از افزایش قیمت 9 درصدی سوخت سی ان جی از خرداد ماه خبر داد.

دو نرخی کردن بنزین کار درستی است؟

به گفته علی بختیار، نماینده مجلس به ازای هر 10 درصد افزایش قیمت بنزین 4 درصد نرخ تورم...

دو نرخی شدن قیمت بنزین تا یک ماه آینده؟

باید دید واکنش مجلس در قبال این تصمیم جدید شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا چه خواهد بو...

دیدگاه خود را بنویسید