اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

شنبه
شنبه 26 مرداد 1398
07 دی 1397 07 دی 1397
09:28 09:28

قاچاق 20 میلیون لیتر بنزین از کشور/ نفت یک دارایی و یک شانس است، ولی ما داریم آن را نابود می‌کنیم

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه روزانه 20 میلیون لیتر بنزین از کشور قاچاق می شود، گفت: ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار صرف بالا بودن مصرف بنزین و قاچاق می شود.

فقط بخشی از جامعه از یارانه بنزین استفاده می‌کنند/ قیمت پایین سوخت انگیزه قاچاق و قانون‌گریزی را ایجاد می‌کند

به گزارش سلام نو، اسدالله قره‌خانی  اظهار داشت: این موضوع که روزانه ۹۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در کشور ۸۰ میلیون نفری مصرف می شود، زیبنده نیست. نکته مهم این است که فقط بخشی از جامعه، مصرف بنزین دارد؛ به عبارت دیگر از یارانه ای که دولت به این موضوع اختصاص می دهد، تنها بخشی از مردم استفاده می کنند و بقیه جامعه از آن بی بهره هستند که این مساله با عدالت عمومی منافات دارد.

قره‌خانی در ادامه افزود: مساله دیگر این است که اگرمصرف بنزین را روزانه ۲۰ میلیون لیتر کاهش دهیم و قیمت هر لیتر بنزین را یک دلار در نظر بگیریم، معادل ۲۰ میلیون دلار است که مبلغی حدود ۲۵۰ میلیارد تومان می شود.

وی با اشاره به قاچاق ۱۰ تا ۲۰ میلیون لیتر بنزین از کشور عنوان کرد: در واقع روزانه ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار صرف بالا بودن مصرف بنزین و قاچاق می شود. این مازاد مصرف و میزانی که قاچاق می شود را می توانیم صادر کنیم و مشتری دارد و حتی می توان مشتریان جدیدی هم برای آن پیدا کرد.

قره خانی با بیان اینکه ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار صرفه‌جویی در مصرف بنزین رقم درشتی است، گفت: این رقم معادل ۵۰۰ میلیارد تومان است که ۱۰ روز آن حدود ۵ هزار میلیارد تومان می‌شود و می‌تواند کل یارانه نقدی یک ماه را که حدود ۴ هزار میلیارد تومان است، جوابگو باشد.

نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس با اشاره به وابستگی اقتصاد کشورمان به نفت گفت: نفت یک دارایی و یک شانس است، ولی ما داریم آن را نابود می‌کنیم و چون قیمت سوخت و به خصوص بنزین در کشورمان پایین است و در آن سوی مرزها گران است، برای برخی افراد انگیزه قاچاق و قانون گریزی را ایجاد می‌کند.

قره‌خانی به زیان‌های ناشی از مصرف بالای بنزین اشاره و عنوان کرد: آلودگی زیست‌محیطی یکی از این عوارض است، البته قبلا کیفیت بنزین خوب نبود اما خوشبختانه در حال حاضر کیفیت بنزین، حداقل در کلانشهرها بالا رفته است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: در حال حاضر بنزین یورو ۴ و یورو ۵ تولید و مصرف می‌شود که می‌توانیم بگوییم بنزن و سولفور آن پایین است ولی باز هم آلودگی دارد. البته هم خودروها بی‌کیفیت هستند و هم تعداد آنها زیاد است که موجب ایجاد آلودگی می‌شود.

در مجموع تمام این عوامل ضمن آسیب رساندن به سلامت جامعه، هزینه‌های کلان اقتصادی را برای کشور به دنبال دارد./ایلنا

اخبار مرتبط

icon news

عرضه بنزین روی تابلوی معاملات بورس انرژی

 برای بار دوم در تاریخ بازار سرمایه،امروز ۱۰ هزار تن بنزین با اکتان ۹۱ در رینگ بین‌ال...

بنزین برای اولین بار بورسی شد

امروز نهم مرداد 98 برای اولین بار بنزین در بورس انرژی قیمت گذاری شد تا انحصار آن شکست...

یکصد تن رب گوجه قاچاق در کارخانه معروف کشف شد! +فیلم

در یکی از کارخانه های مشهور ایران یکصد تن رب گوجه فرنگی و بالاتر از 50 تن کنستانتره ت...

افزایش 20 درصدی قاچاق در کردستان

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز کردستان اظهار کرد که ارزش پولی کشف کالاهای قا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news