اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 21 آذر 1398
26 تیر 1398 26 تیر 1398
15:04 15:04

برخی از راهکارها برای ازبین بردن استرس شغلی

استرس یکی از مشکلاتی است که اغلب افراد با آن روبرو هستند. استرس به شکل های مختلفی وجود دارد و یکی از شایع ترین استرس ها مربوط به استرس شغلی است. بسیاری از افراد هستند که در شغل خود استرس زیادی دارند و اگرچه شغل آن ها دارای حساسیت و استرس زا نیست اما آن ها با این وجود هم دارای استرس هستند.

این طبیعی است که حتی آرام ترین و مناسب ترین شغل ها هم دارای لحظاتی هستند که برای فرد استرس ایجاد می کنند و این استرس باعث می شود که زندگی فرد تحت تأثیر قرار بگیرد.

به استرس های ناشی از شغل که هر فردی با آن روبرو می شود اصطلاحا تنش های شغلی می گویند و تنش های شغلی زمانی به وجود می آیند که بین نیازهای شغلی افراد و توانایی ها و قابلیت ها و خواسته های فرد هماهنگی وجود نداشته باشد.

برخی از مشاغل مانند خبرنگاری، پزشکی، پرستاری، مامایی و...دارای استرس هستند و افراد با شرایط و اتفاقات متفاوتی روبرو می شوند که همین موضوعات باعث به وجود آمدن استرس و تشدید این مشکل در آن ها می شود.

این طبیعی است که افراد به دلایل علاقه خود با این که توانایی در آن شغل و حرفه را دارند و همچنین به دلیل این که نتوانند محیط کار خود را به طور کامل اصلاح کنند و یا شغل خود را تغییر دهند استرس های ناشی از شغل خود را تحمل کنند اما باید از روش هایی برای کاهش یا ازبین بردن استرس های شغلی خود استفاده کنند.

در این مطلب به برخی از روش های کاهش و یا ازبین بردن استرس های شغلی می پردازیم و در مطالب بعدی بیشتر درمورد این موضوع خواهیم نوشت.

یکی از روش های کاهش و یا ازبین بردن استرس های ناشی از کار این است که در طول روز از مقدار تنفس و استراحت خود استفاده کنند. در میان کار خود ده دقیقه استراحت کنند. از محیط خود برای چند دقیقه دور شوند و به دیدگاه ذهنی خود طراوت ببخشند.

ورزش کردن را فراموش نکنند حتی برای چند دقیقه پیاده روی کنند به این خاطر که ورزش کردن باعث می شود استرس شما کاهش پیدا کند.

ورزش کردن حتی در صبح پیش از سر کار رفتن باعث افزایش انرژی فرد می شود و با روح و جسم تازه ای کار خود را شروع می کند.

صحبت کردن با همکار خود درمورد مسائلی غیر از شغل خود هم از دیگر روش ها برای کاهش و یا ازبین بردن استرس ناشی از شغل است. البته در این خصوص باید توجه کرد که به مسائلی پرداخته شود که باعث به وجود آمدن استرس و ناراحتی بیشتر نشود و روحیه فرد را تضعیف نکند بلکه پیرامون مسائلی باشد که به دور از مشکلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و...باشد و شاید کار سختی برای برخی از افراد باشد اما برای دور شدن از استرس ها باید این کار را انجام دهند.

هنگامی که افراد به طور زیاد تحت فشار هستند باید چشم های خود را به آرامی ببندند و نفس عمیق بکشند که این کار باعث می شود برای چند دقیقه به دور از استرس ها و مشکلات باشند.

انتظار نداشتن کمال مطلوب در محیط کاری از دیگر روش ها برای ازبین بردن یا کاهش استرس ناشی از کار است. برخی از افراد بسیار آرمانگرا هستند و تلاش می کنند همه کارهای خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند و این هم کار خوبی است اما به مرور زمان نه تنها باعث خسته شدن جسم و روح می شود بلکه استرس های بسیاری را به همراه دارد و فرد را مجبور می کند که زمان و انرژی زیادی برای کار مطلوب بگذارد هرچند که افراد باید کار را به بهترین شکل انجام دهند اما نباید به طوری عمل کنند که کار برای آن ها خسته کننده و استرس زا باشد.

استفاده کردن از مرخصی های سالانه خود می تواند در کاهش و ازبین بردن استرس شغلی بسیار مفید باشد. برخی از افراد. شغل خود را به هر چیز دیگری ترجیح می دهند به طوری که علاوه بر انجام کار در زمان خود اضافه کاری هم انجام می دهند و از مرخصی های خود بسیار کم استفاده می کنند که این کار درستی نیست چون باعث خستگی روح و جسم می شود و فرد نیاز به تقویت روحیه خود برای کسب نتیجه بهتر کار است.

اخبار مرتبط

icon news

کاهش اضطراب با مواد خوراکی

اضطراب یا استرس عبارت است از یک احساس ناخوشایند، هراس و نگرانی که به فرد دست‌ می‌دهد....

10 راه موثر برای مدیریت استرس

استرس می تواند برای زندگی افراد کمک کننده باشد اما نباید زندگی افراد را تحت کنترل درآ...

4 راه برای شکستن چرخه تجزیه و تحلیل بیش از حد

یکی از عادت های بدی که مردم را خیلی درگیر می کند، تجزیه و تحلیل  بیش از حد هر چیزی اس...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news