اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 19 آذر 1398
27 تیر 1398 27 تیر 1398
12:40 12:40

میدان حسن آباد در محاصره آتش/ بافت تاریخی آسیب دید

 شب گذشته خبری منتشر شد که بر اساس آن متاسفانه بخشی از بافت تاریخی میدان زیبای حسن آباد در آتش سوخت. حریق رخ داده در شمال غربی این میدان و در یک انبار باعث شد تا بخشی از بافت تاریخی این منطقه دچار آسیب جدی شود.

سلام نو – سرویس اجتماعی: شب گذشته خبری منتشر شد که بر اساس آن متاسفانه بخشی از بافت تاریخی میدان زیبای حسن آباد در آتش سوخت. حریق رخ داده در شمال غربی این میدان و در یک انبار باعث شد تا بخشی از بافت تاریخی این منطقه دچار آسیب جدی شود.

به گزارش سلام نو ، به گفته حجت نظری, عضو شورای شهر که شب گذشته بعد از حادثه در محل حاضر شد دو گنبد تاریخی این میدان به طور کلی تخریب شده است. این آتش سوزی اگرچه تلفات جانی به همراه نداشت اما خسارت زیادی به بخشی از میراث فرهنگی کشور زد.

حجت نظری، عضو جوان شورای شهر با اشاره به آتش سوزی شب گذشته در توییتی گفته است: کانون حریق در یک انبار ابزار و یراق بوده است. ابزارفروشی کاربری مناسبی برای قرارگیری در یک اثر ثبت ملی نیست. پیش تر هم پیگیر تغییر برخی کاربری ها در بافت تاریخی بوده ام و جا دارد باز هم تاکید کنم که شهرداری و دیگر دستگاه های مربوطه این مساله را بیشتر جدی بگیرند.

احمد مسجدجامعی، دیگر عضو شورای شهر که در محل حادثه حاضر شده بود هم با بیان اینکه در شورای شهر به صورت جدی پیگیر مرمت این میدان خواهد بود، اظهار کرده است: میدان حسن‌آباد یکی از میادینی است که به طور کامل سبک معماری آن از قدیم تاکنون باقی مانده و باید هر چه سریع‌تر پروسه مرمت و بهسازی این میدان آغاز شود.

رضا ساکی، روزنامه نگار هم در توییتی نوشته است: اگر این آتش سوزی در صبح یا ظهر یا عصر رخ می داد بیشتر ساختمان ها و مغازه های مجاور به علت ازدحام مردم پودر می شدند. او همچنین حضور برخی مردم در محل آتش سوزی را مزاحم امداد رسانی دانسته بود.

مهتاب جودکی، روزنامه نگار هم نسبت به این اتفاق واکنش نشان داده و اظهار کرده است: از پلاسکو درس نمی گیریم از این هم نمی گیریم. میدان زیبای حسن آباد  درست در همسایگی ایستگاه شماره یک آتش نشانی می سوزد.

اگر گذرتان  به میدان حسن آباد در جنوب غربی پایتخت بیفتد مطمئنا تفاوتش را با دیگر قسمت های شهر متوجه می شوید. ساختمان های زیبا با معماری متفاوت باعث شده تا این روزها میدان حسن آّباد به عنوان یک جاذبه تاریخی در بافت قدیمی تهران بسیاری را به سوی خود جلب کند.

پس از پیروزی انقلاب نام میدان حسن آباد به میدان 31 شهریور تغییر کرد اما مجددا نام حسن آباد روی این میدان گذاشته شد. ملک‌المتکلمین و هشت گنبد نیز اسامی دیگر این میدان در زمان های گذشته بوده اند. دور این میدان با چهار ساختمان در بر گرفته شده و هشت گنبد زیبا هم که متاسفانه شب گذشته دو گنبد آن تخریب شد بر فراز آن خودنمایی می کند. این بناهای قاجاری به عنوان میراثی مهم برای کشور در سال 1309 به بهره برداری رسیده است و سال 1377 به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است.

قبل از آنکه میدان حسن آباد تبدیل به یک میدان شود این منطقه در شمال غربی تهران آن روزها قرار داشت. در طی سال های پس از قاجار و پس از انقلاب بازسازی های زیادی در این میدان اتفاق افتاده است. امروز میدان حسن آباد یکی از شلوغ ترین نقاط تاریخی شهر است چرا که تبدیل به مکانی برای گشت و گذار و البته خرید کالاهای مختلف شده است. از کامواهای معروف در مراکز خرید حسن آّباد تا ابزار و یراق و قفل فروشی در کنار انبوه مغازه هایی که مبلمان اداری و لوازم چوبی و اجناس مربوط به سیسمونی مراکز خرید این منطقه را تشکیل می دهند

اخبار مرتبط

icon news

بازداشت مالک تالار عروسی سقز

 دادستان عمومی و انقلاب سقز با اعلام اینکه پس از وقوع آتش سوزی و کشته و مصدوم شدن ۶۰ ...

بازار تهران شبانه آتش گرفت

شدت آتش سوزی در بازار تهران بسیار بالا بوده و بسیاری از مغازه ها آسیب جدی دیده است. ش...

3 مغازه در تهران در آتش سوختند

 سرهنگ محمد رازقی رئیس مرکز فرماندهی و کنترل هوشمند ترافیک پلیس راهورفاتب از آتش سوزی...

مرگ مرموز دختر17 ساله درسعادت آباد

سرهنگ ضرغام‌آذین رئیس کلانتری ۱۳۴ شهرک قدس، درباره علت مرگ دختر 17 ساله در منطقه سعاد...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news