اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 20 آذر 1398
27 تیر 1398 27 تیر 1398
13:01 13:01

بهتر است ترامپ به دیدار ظریف برود!

 یک سناتور آمریکایی به رئیس جمهور آمریکا پیشنهاد داد که برای کاهش تنش‌ها با ایران به دیدار محمد جواد ظریف برود.

رند پاول

به گزارش سلام نو، رند پاول، یک سناتور آمریکایی در آخرهفته گذشته از دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور اجازه یک ماموریت حساس دیپلماتیک را خواست.

چهار مقام رسمی گفته‌اند که پاول پیشنهاد کرده است که با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نشستی داشت باشد تا به نیابت از رئیس جمهور پیشنهاد مصالحه بدهد. هدف این کار، کاهش تنش میان دو کشور است و ترامپ این ایده را تایید کرده است.

بسیاری از مقامات دولتی نگران هستند که مداخله  پاول موجب ایجاد تهدید برای خراب کردن «کارزار فشار حداکثری» رئیس جمهور آمریکا علیه تهران شود.

مشخص نیست که این سناتور با ظریف دیدار کند یا نه. خود او و دفتر کارش درخواست‌های متعدد برای ارائه توضیحاتی در این باره را رد کردند. تمایل رئیس جمهور برای انتخاب کردن پاول به عنوان فرستاده‌ای برای دیدار با یک مقام بلندپایه ایرانی، هم نشان رویکرد غیرمعمول وی در سیاست خارجی و تمایل پابرجای وی برای ترغیب مقامات ایران به آمدن بر سر میز مذاکره است. اگرچه معاونان وی  به اعمال فشار بر ایران تا سر حد پذیرش درخواست‌های آمریکا تهدید می‌کنند.

سناتور رند پاول مدت‌ها درباره مداخله در کشورهای خارجی هشدار داده و با مقامات دولت ترامپ بر سر احتمال یک  درگیری نظامی با ایران برخورد داشته است.

وی همچنین سیاست دولت کنونی آمریکا را مورد انتقاد قرار داده و استدلال کرده بود که ایرانی‌ها تحریم‌های دولت ترامپ را اقدامی از نوع جنگ  تلقی می‌کنند.

رند پاول با مقامات تندرو دولت آمریکا از جمله جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه این کشور مخالف بوده است.

مقامات ایرانی به درخواست توضیحاتی در این باره پاسخی نداده‌اند.

به گزارش ایسنا، این ادعا از سوی نشریه پولیتیکو در حالی مطرح می‌شود که هنوز مقامات رسمی کشورمان آن را تایید را رد نکرده‌اند./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

جواد ظریف: ما باید شاه عملیاتی شدن اینستکس باشیم

جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با تاکید بر اینکه ایران از میزان تعهد اتحادی...

نگرانی تاسک از دعای ترامپ برای فروپاشی اتحادیه اروپا

رییس شورای اروپا اظهار کرد، دونالد ترامپ یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ های اتحادیه اروپا محس...

ظریف در راه آستانه

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در اجلاس سالیانه کلوپ آستانه، تهران را ...

وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه بیانیه‌ مشترک صادر کردند

وزیر امور خارجه کشورمان به همراه وزرای خارجه روسیه و ترکیه بیانیه‌ مشترکی درنشست ژنو ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news