اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 19 آذر 1398
28 تیر 1398 28 تیر 1398
09:45 09:45

احتمال آتش‌سوزی جنگلهای کردستان تا پایان هفته

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان افزود:  اشیای شیشه‌ای و پلاستیکی در طبیعت در هنگام تابش نور خورشید به حالت ذره بین عمل کرده و موجب آتش‌سوزی شده لذا با جمع آوری زباله‌های شیشه‌ای و پلاستیکی احتمال به وجود آمدن حریق را کم کنیم.

آتش سوزی

به گزارش سلام نو، سعدی نقشبندی  اظهار کرد: با توجه به در پیش بودن گرمای بی‌سابقه، خشکی هوا، رویش گسترده پوشش گیاهی و حجم قابل توجه علفی و خشک آن در عرصه‌های منابع طبیعی رعایت موارد ایمنی در راستای پیشگیری از آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع از سوی همگان ضروری است.

وی تاکید کرد: از آن جایی که بعد از ظهرها وزش باد شدت یافته در این زمان به هیچ عنوان آتش روشن نکنند و در صورتی که مجبور به روشن کردن آتش هستند حتماً با رعایت فاصله از درختان اطراف محل، آتش را از گیاهان علوفه ای خشک شده دور کرده و پس از اطمینان از خاموش شدن آتش، محل را ترک کنند.

نقشبندی بیان کرد: شهرداری‌ها و دهیاران از آتش زدن زباله‌ها خودداری کرده و در صورت اقدام به این کار با رعایت اقدامات ایمنی، پوشش گیاهی اطراف سایت زباله را به عرض ۱۰ متر از علوفه و گیاهان خشک پاک کنند.

وی عنوان کرد: دامداران، کشاورزان، گردشگران و تمام کسانی که در محیط های طبیعی برای تفریح حضور دارند از روشن کردن آتش در طبیعت به خصوص مناطق حساس جنگلی و مرتعی جدا خودداری کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان، با اشاره به اقدام اشتباه برخی از کشاورزان در آتش زدن بقایای گیاهان در مزارع، ذکر کرد: آتش زدن درختان جنگلی بوته‌ها، بقایای گیاهی در مزارع و باغات برابر قانون جرم محسوب می‌شود.

نقشبندی بیان کرد: اشیای شیشه‌ای و پلاستیکی در طبیعت در هنگام تابش نور خورشید به حالت ذره بین عمل کرده و موجب آتش‌سوزی شده لذا با جمع آوری زباله‌های شیشه‌ای و پلاستیکی احتمال به وجود آمدن حریق را کم کنیم.

وی از دهیاران، اعضای شورای اسلامی شهر و روستا، بهره برداران و ساکنین محلی درخواست کرد: به محض مشاهده حریق با تماس با تلفن ۱۵۰۴ همکاران کشیک شبانه روزی اطفاء حریق را مطلع کنند و تا زمان رسیدن گشت‌های اطفای حریق منابع طبیعی با توجه به بعد مسافت منطقه، با رعایت نکات ایمنی اقدامات اولیه به وسیله خاک و آب، آتش را خاموش کرده و زغال حاصل از آتش را هم از بین ببرند.

وی ضمن اینکه سامانه تلفنی ۱۵۰۴ یگان حفاظت منابع طبیعی آماده دریافت گزارشات مردمی در زمینه هرگونه تخریب، تصرف، و حریق احتمالی در عرصه های منابع طبیعی است./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

افزایش ۱۰ درصدی آب سدهای کردستان

شرکت آب منطقه‌ای کردستان اعلام کرد که در سال آبی جاری میزان حجم آب (پُرشدگی) سدهای ای...

تبدیل شدن لوازم‌التحریر به کالای لوکس / شکایت مردم کردستان ازقیمت‌ها

افزایش غیرعادی قیمت آستانه بازگشایی مدارس باعث شکایت خانواده‌ها شده است. گرانی تا سه ...

سفر وزیر علوم به کردستان

شنبه دوم شهریورماه منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، هم‌‌زمان با هفته دولت، به...

۴۵۰۰پروژه از طرح۴۰هزار پروژه عمرانی زودبازده در آستانه افتتاح شد

  جمالی نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت:با همکاری بسیج س...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news