اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 18 آذر 1398
28 تیر 1398 28 تیر 1398
10:36 10:36

آشنایی با خواص گل ختمی

 گل ختمی یکی از انواع گیاهان دارویی می باشد و از خواص درمانی بسیاری برخوردار است.

گفتنی است که بسیاری از کارشناسان طب سنتی بر این باور هستند که مهمترین خاصیت دارویی گل ختمی درمان گلو درد می باشد چرا که با استفاده از این گیاه به راحتی می توان عفونت و التهاب های گلو  را  درمان کرد.

باید در نظر داشت که گل ختمی در طول تابستان شکوفه می دهد که دارای طیف وسیعی از رنگ های ارغوانی، قرمز، سفید، صورتی، زرد و بنفش  نیز می باشد هرچند یکی دیگر از مشخصات  گل ختمی را می توان ارتفاع نزدیک به دو متری آن عنوان کرد.

التیام زخم ها با استفاده از گل ختمی

آنچه مسلم است یکی دیگر از خواص درمانی گل ختمی التیام زخم ها می باشد چرا که این گیاه از خواص ضد التهابی،  کوفتگی و ضد دردی برخوردار می باشد.

لازم به ذکر است که برای استفاده از این روش باید مقداری گل ختمی را در آب در حال جوش اضافه کرد و پس از گذشت چند دقیقه جوشیدن آن را کنار گذاشت تا بعد از خنک شدن  محل زخم را با استفاده از آن شستشو داد تا از این طریق زخم در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بهبود یابد.

جالب است بدانیم که یکی دیگر از خواص درمانی گل ختمی درمان نیش مار می باشد هر چند در این مجال باید یاد آور شد که استفاده از گل ختمی می‌تواند برای درمان گزش حشرات و یا سایر حیوانات دیگر نیز بسیار مفید باشد چرا که با استفاده از این گیاه به راحتی سوزش و درد ناشی از گزش و یا نیش حیوانات به راحتی از بین می رود.

درمان تبخال در کوتاه‌ترین زمان ممکن را نیز می توان از دیگر مزایای استفاده از گل ختمی دانست برای این روش باید مقداری از گل ختمی ریشه گل ختمی و مقداری بادرنجوبیه را  به آب جوش اضافه کرد و پس از خنک شدن این محلول را در طول روز دو فنجان  به همراه کمی عسل میل کرد هرچند باید یادآور شد که شستشوی تبخال با استفاده از این محلول نیز می تواند راهکار دیگری برای از بین بردن تبخال باشد.

استفاده از ریشه های گل ختمی می تواند دندان درآوردن را برای نوزادان تسهیل کند برای این منظور کافی است از ریشه گل ختمی دهانشویه تهیه کرد و با استفاده از آن دهانه کودک را شستشو داد تا از این طریق درد ناشی از دندان درآوردن تا حد زیادی کاهش یابد‌.

آنچه مسلم است بهبود هضم غذا نیز می‌تواند از دیگر مزایای مصرف گل ختمی باشد چرا که تحقیقات نشان می دهد استفاده از گل ختمی در درمان اسهال و یبوست بسیار موثر می باشد‌.

آشنایی با خواص دیگر گل ختمی

درمان التهاب لثه

بهبود گردش خون

درمان عفونت های زنان

درمان سرماخوردگی

افزایش اشتها

در پایان باید خاطر نشان کرد که مصرف گل ختمی می‌تواند احتمال سقط جنین را نیز تا حد زیادی کاهش دهد بنابراین بسیاری از متخصصان طب سنتی بر این باور هستند که استفاده از این گیاه دارویی برای زنان بازار می تواند فواید بسیاری را به دنبال داشته باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news