اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 20 آذر 1398
28 تیر 1398 28 تیر 1398
14:20 14:20

شهری که همیشه بوی تخم مرغ می دهد

 باکو شهری است که در طول سال تعداد زیادی از گردشگران را به دلیل جاذبه های گردشگری متعدد و متنوع جذب خود می کند.

 

 گفتنی است که در هر فصلی از سال اگر به باکو سفر کنید بوی تخم مرغ به مشام شما می رسد. اما علت چیست؟

به طور کلی باید در نظر داشت که به هنگام گشت و گذار در خیابانهای شهر باکو با بوی تخم مرغ مواجه می شوید که بنا به اظهار نظر کارشناسان علت اصلی  این امر را می‌توان  ذخایر غنی گاز در کشور آذربایجان  عنوان کرد چرا که باید به خاطر داشت در این کشور بیش از 400 دهانه آتشفشانی وجود دارد که گاز های سمی و مضر را منتشر می کنند، تعدادی از این دهانه های آتشفشانی در اطراف شهر باکو وجود دارد و خروج گاز های گوگردی از آن ها سبب تولید بویی شبیه به بوی تخم مرغ می باشد.

لازم به ذکر است که این بو برای گردشگران به هیچ عنوان چندان آزاردهنده نیست به  گونه‌ای که این مهم تاثیری بر آمار گردشگران باکو بر جای نگذاشته است.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که میزان انتشار گازهای سمی در شهر باکو به قدری کم است که هیچ گونه ضرری برای سلامت گردشگران و یا ساکنان این شهر ندارد.

بدیهی است که بوی تخم مرغ بیشتر در مناطق اطراف شهر به مشام می رسد به گونه ای که در بیشتر موارد این بود در مراکز اصلی شهر هرگز به مشام نمی رسد .

بافت قدیم شهرباکو، که از آن با نام ارگ باکو نیز یاد می‌شود به تدریج مابین قرون ۱۱ تا ۱۹ میلادی ساخته شده‌است. ‏این شهر فرهنگ و تمدنهای مختلفی چون ساسانی، زرتشتی، شیروانی، ایرانی، عربی، عثمانی و روسی را در خود جای ‏داده است. این قسمت شهر در شمال غربی خلیج باکو واقع شده و جزو دیدنی ترین مکان‌های باکو بشمار می‌رود که در ‏سال ۲۰۰۰ میلادی در شمار میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. ایچری شهر دارای ۲۳ محله، ۲ کاروان سرا، ۳ چشمه ‏آب، میدان بازار و... می باشد که جذاب‌ترین مکان آن قلعه دختر است.‏

باید در نظر داشت که برج های شعله که  طی چند سال اخیر به عنوان یکی از نماد های باکو شناخته  شده است، بلند ترین آسمان خراش های این شهر ‏می باشند. ارتفاع آن ها حدود 190 متر می باشند و از اکثر نقاط شهر به خوبی دیده می شوند. این برج ها شامل یک ‏هتل، بخش اداری و آپارتمان می باشند. طراحی این برج ها به شکل شعله می باشد و از آن الهام گرفته شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news