اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 28 خرداد 1398
26 فروردین 1395 26 فروردین 1395
14:30 14:30

سلفی‌های متفاوت ایرانیان

جالب است بدانیم اختلال خود زشت انگاری در دوسوم افرادی که به طور افراطی سلفی می گیرند ، دیده شده است.

سلفی‌های متفاوت ایرانیان

جالب است بدانیم اختلال خود زشت انگاری در دوسوم افرادی که به طور افراطی سلفی می گیرند ، دیده شده است.

تب تند سلفی گرفتن در میان ایرانیان فارغ از اینکه در چه مقام و یا رتبه اجتماعی قرار دارند، افزایش یافته است.

اولین عکس سلفی به شکل مدرن در اوایل قرن بیستم توسط جوزف بایرون موسس کمپانی عکاسی بایرون و بن فالک گرفته شده است. پنج نفری که در این عکس حاضر هستند، عکاسان کمپانی بایرون می‌باشند. این عکس در پشت بام مارسیو استودیو در خیابان پنجم گرفته شده است. کمپانی بایرون در سال ۱۸۹۲ در منهتن توسط جوزف بایرون تأسیس گردید.

سلفیبیشتر در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک، گوگل پلاس، اینستاگرام ومواردی از این دست به اشتراک گذاشته می‌شوند. بررسی‌ها نشان می‌دهد درشبکه اجتماعی اینستاگرامبیش از ۲۳ میلیون نفر از هشتک سلفی (selfi) ستفاده کرده و ۵۱ میلیون نفر نیز از هشتک من (me) استفاده نموده‌اند. این سبک از عکاسی اغلب خودخواهانه و عجیب می‌باشند.

نارسیسم ریشه اصلی

بدیهی است روانشناسان مهم ترین دلیل سلفی گرفتن را خودشیفتگی یا همان نارسیسم می دانند. فروید اولین کسی بود که خود شیفتگی را عنوان کرد وی معتقد بود که فرد با این خصیصه به دنیا می آید بنابراین تحت هر شرایطی تمایل دارد که خود را به نمایش بگذارد و هر فردی دارای خصیصه می باشد.

سلفیتیسرا می توان یکی دیگر از عوامل افزایش تمایل به سلفی گرفتن دانست. به عبارت ساده تر ریشه‌های بیماری سلفیتیس را می‌توان در تعارض فرد با محیط و جامعه برای حل بحران در زمینه برقراری ارتباط و یا حل نیازهای مورد توجه قرار گرفتن و مورد محبت قرار گرفتن که در هرم نیازی مازلو بحث شده است، یافت. افرادی با مشخصه‌های توجه‌طلب با اعتماد به‌نفس پایین، خودشیفته‌ها، افراد دوری گزین، افرادی که به دنبال آخرین مد هستند، یافت.

به طور کلی سلفی گرفتن روزانه بیش از سه یا چهارعدد و نمایش دادن آنها درفضای مجازی، نشان‌دهنده این است که شمادرمعرض ابتلابه یک اختلال روانی قراردارید. سلفی گرفتن در مراسم سوگواری یا ایجاد شرایط خطرناک، بغرنج و بحرانی برای گرفتن سلفی‌های بهتر هم دسته سوم حرکت‌هایی است که روانشناسان را درمورد میزان سلامت روانی سلفی گیرندگان، نگران می‌کند.

خودشیفتگی و شهرت طلبی و خودبینی سه واژه ای است که در مباحث سلفی مطرح می شود اما باید در نظر داشت که سلفی گرفتن تنها یک پدیده فردی نیست بلکه طبق اظهار نظر جامعه شناسان سلفی گرفتن یک پدیده اجتماعی است که افزایش آن می تواند حکایت از افزایش فشارهای جامعه داشته باشد.

زنان پیشرو در سلفی گرفتن

بنا به تحقیقات صورت گرفته می توان به این نتیجه رسید که زنان در سلفی گرفتن گوی سبقت را از مردان ربوده اند و ساعت های طولانی را صرف انجام این کار می نمایند.

جالب است بدانیم اختلال خود زشت انگاری در دوسوم افرادی که به طور افراطی سلفی می گیرند ، دیده شده است.

ارتقای تکنولوژی تب سلفی گرفتن را بالا برد

آنچه مسلم است سلفی گرفتن از گذشته های دور وجود داشته اما با پیشرفت تکنولوژی و ارتقای آن تب سلفی گرفتن افزایش یافت و این مهم بیشتر از گذشته مشهود شد.

عجیب ترین سلفی

طبق بررسی های به عمل آمده عجیب ترین سلفی گرفتن مربوط به سلفی گرفتن در تشییع جنازه و یا سلفی گرفتن با اجساد می باشد و پس از آن به ترتیب سلفی در اتاق عمل، سلفی در فرودگاهی که تازه انفجاری در آن اتفاق افتاده، سلفی با تانک ارتشی ها بعد از کودتا، یا سلفی به هنگام آتش سوزی می باشد.

بنا به اظهار نظر کارشناسان مهم ترین دلیل سلفی گرفتن در شرایط بحرانی مطرح کردن خود و جذب مخاطبان و بازدیدکنندگان بیشتری را به خود اختصاص دهند.

به طور کلی باید اذعان داشت که سلفی گرفتن با سلفی گرفتن مردم سایر کشورهای دیگر بسیار متفاوت می باشد که دلیل اصلی آن وجود پس زمینه های متفاوت و یا سلفی گرفتن در شرایط بحرانی می باشد.

در پایان باید خاطر نشان کرد که متاسفانه تب تند سلفی گرفتن متاسفانه در میان رجال سیاسی و بازیگران نیز در حال افزایش می باشد که این مهم خود جای بسی تامل دارد چرا که می تواند چهره نامناسبی را از کشور به دیگران بازتاب کند.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news