اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 28 خرداد 1398
26 فروردین 1395 26 فروردین 1395
14:30 14:30

ال کلاسیکو 2018

بیشترین نتیجه‌ای که در رویارویی این دو تیم به دست آمده است نتیجه ۲-۱ بوده است که ۴۳ بار تکرار شده است.

ال کلاسیکو 2018

بیشترین نتیجه‌ای که در رویارویی این دو تیم به دست آمده است نتیجه ۲-۱ بوده است که ۴۳ بار تکرار شده است.

تنها چند روز تا ال کلاسیکو 2018 باقی مانده، یکی از جذاب‌ترین بازی‌های فصل فوتبال جهان که بین رئال مادرید و بارسلونا برگزار می‌شود. ال کلاسیکو 2018 از جهات مختلفی خاص است.

ال کلاسیکو 2018 پس از سال‌ها اولین الکلاسیکویی است که رقابت مسی و رنالدو را با خود به همراه ندارد و البته ال کلاسیکو 2018 اولین الکلاسیکویی است که پس از سال‌ها به جز رونالدو و مسی کس دیگری بهترین بازیکن جهان شده، هرچند این بازیکن همچنان در ال کلاسیکو 2018 حاضر است.

ال کلاسیکو که به نام‌های دیگری مثل ال دربی اسپانول، ال دربی، ال سوپرکلاسیکو و ال کلاسیک شناخته می‌شود بی تردید پرهیجان‌ترین دربی فوتبالی جهان است.

در دوران دیکتاتوری فرانکو بر تمام نمادها و نشانه‌های فرهنگی و قومیتی مهر بطلان زده شده و دستور داده شد که سخن گفتن به جز زبان اسپانیایی ممنوع شود، این اقدام فرانکو اعتراض اقلیت‌ها و اقوام ساکن در مناطق مختلف اسپانیا را به دنبال داشت. در آن هنگام بود که باشگاه بارسلونا که در منطقه کاتالونیا بود به عنوان نماد اعتراض معرفی شد و رقابت دو تیم نیز از همان جا معنایی تازه گرفت.

هرچند امروز این رقابت آن غلظت سیاسی دوران فرانکو را ندارد ولی هنوز نمادی برای تلاش‌های استقلال طلبانه اهالی کاتالونیاست و نمادهایش در رفتار چهره‌هایی چون پیکه به وضوح دیده می‌شود.

ال کلاسیکو 2018 و آخرین فرصت لوپینگی

اما ال کلاسیکو 2018 برای مربی رئال بسیار خاص است. به باور بسیاری اولین ال کلاسیکو 2018 فصل جدید فوتبال آخرین فرصت لوپینگی برای فرار از اخراج است! اما آیا لوپینگی قادر به پیروزی در ال کلاسیکو 2018 هست؟ شاید با خودتان بگویید اصلا اخراج لوپینگی آن هم پس از ال کلاسیکو 2018 محال است و اوضاع رئال رو به راه است و فقط دو امتیاز با تیم اول فاصله دارد!

ولی نه! اینجا رئال مادرید است و 2 امیتاز برای رئال مادرید زیاد است! آخرین باری که رئال در 11 بازی ابتدایی اش در لیگ، 4 شکست تجربه کرد، به فصل 06-2005 بازمی‌گردد، فصلی که با استعفا فلورنتینو پرز همراه بود.

شاید خاطرات تلخ همان دوره بود که باعث ناراحتی او در جایگاه ویژه ورزشگاه مندیزوروزا شده بود و یا شاید بار مسئولیت تصمیم در مورد نخریدن یک گلزن به جای رونالدو که شرایط را به این شکل پیش برده است.

پرز کسی نیست که بتواند این روند را تحمل کند! او اصلا مایل نیست پس از فروش رونالدو تیمش هیچ افت محسوسی داشته باشد و برای این کار حاضر است به ساگی لوپینگی را که با جنجال به دست آورد اخراج کند!

ال کلاسیکو 2018 و میراث بزرگان

نه تنها ال کلاسیکو 2018 بلکه تمام ال کلاسیکوها میدان تنش و هیجان بوده‌اند. برند شوستر، ستاره آلمانی سابق فوتبال، سابقه بازی در بارسا، رئال و اتلتیکو را در کارنامه خود دارد در مصاحبه با مارکا به اهمیت وی ای آر در دنیای فوتبال اشاره کرد و گفت:« رقابت بین تیم ها و هواداران شان الان شرایط بهتر و سالم تری دارد. زمانی ما برای مثال وقتی برای ال کلاسیکو به بارسلونا می رفتیم، به اتوبوس مان سنگ می زدند و فقط دود بود که در اطراف می دیدیم. الان تیم ها بدون مشکل و در شرایط امنیتی بالا به شهرهای دیگر می روند.»

درون زمین اوضاع بدتر نیز بود. کارهایی انجام می دادیم که الان با وجود این همه دوربین، تصورش نیز غیرممکن است. فوتبال خشن بود و به راحتی لگد می زدیم و ناسزا می گفتیم؛ هرچند که در بیرون زمین رفاقت ها ادامه داشت. الان با وجود وی ای آر، شرایط بسیار خوبی درون زمین حاکم شده است. مثلا دیگر نمی توان روی مسی خطای شدید مرتکب شد و از کارت گرفتن فرار کرد. اینگونه، بازیکنان بزرگ از حمایت بیشتری درون زمین برخوردارند.»

ال کلاسیکو 2018 واقعیت‌هایی از جنس تاریخ

بیشترین نتیجه‌ای که در رویارویی این دو تیم به دست آمده است نتیجه ۲-۱ بوده است که ۴۳ بار تکرار شده است.

این دو تیم تنها یکبار در هفته ۱۴ لالیگا به مصاف یکدیگر رفته‌اند که در سال ۱۹۴۳ آن دیدار با حساب ۵-۵ به پایان رسید.

در ۸۶ دیداری که این دیدار در نیوکمپ برگزار شده است مادریدی‌ها تنها ۲۰ بار به پیروزی رسیده‌اند.

بارسلونا در ۲۱ دیدار اخیر که به مصاف رئال مادرید رفته است موفق به گلزنی شده است، این تیم از این حیث رکوردی دست نیافتنی را به نام خود ثبت کرده است.

پرگل‌ترین ال‌کلاسیکو در تاریخ ۱۳ ژوئن سال ۱۹۴۳ روی داد که در آن دیدار رئال مادرید با نتیجهٔ ۱۱–۱ بارسلونا را شکست داد. البته این دیدار به پیشنهاد رئال مادرید (به علت خبر ارسال پیغام تهدیدآمیز وزیر کشور ژنرال فرانکو به بازیکنان تیم بارسلونا) از آمار و ارقام نتایج تاریخ ال‌کلاسیکو حذف شد.

در ابتدای دهه‌ی 50 بود که رقابت بین رئال مادرید و بارسلونا بسیار بیشتر از قبل شد. زمانی که آلفردو دی‌استفانو در تیم میلوناریوس بسیار خوش درخشید و توجه هر دو باشگاه بزرگ اسپانیا را به خود جلب کرد. هر دو باشگاه قصد خرید ستاره‌ی آرژانتینیِ آن روز‌های جهان فوتبال را داشتند (دی‌استفانو در سال 1957 تغییر ملیت داد و در 31 بازی با لباس تیم ملی اسپانیا به میدان رفت و طی این مدت 23 گل نیز برای اسپانیا به‌ثمر رساند). پس از کشمکش‌ها و تلاش‌های فراوان، سرانجام دی‌استفانو که گمان می‌رفت به بارسلونا خواهد پیوست؛ تغییر عقیده داد و به رئال مادرید ملحق شد و یکی از عوامل اصلی موفقیت‌های تیمش در آن دوره شد. آلفردو دی‌استفانو در هفتم جولای 2014 در سن 88 سالگی دار فانی را وداع گفت

دی استفانو با ۱۸ بار گلزنی تنها بازیکن از رئال مادرید است که بیشتر از رونالدو در ال‌کلاسیکو گلزنی کرده است.

ال کلاسیکو 2018 و سلطنت مطق لوکا

ال کلاسیکو 2018 اولین ال کلاسیکوی لوکا مودریچ نیست ولی قطعا از مهم‌ترین‌های آن است. ال کلاسیکو 2018 جایی است که با خروج رونالدو لوکا کامل می‌درخشد. حتی در زمان حضور رونالدو نیز این لوکا بود که حاکم مطلق میانه زمین بود ولی حضور رونالدو فرصت درخشش را از لوکا می‌گرفت.

حالا اما نوبت گرت بیل و لوکا مودریچ است تا با درخشش در ال کلاسیکو 2018 هم جای خالی رونالدو را کامل پرکنند، هم بارسا را جابگذارند و هم لوپینگی را از اخراج نجات دهند.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news