اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 28 خرداد 1398
26 فروردین 1395 26 فروردین 1395
14:30 14:30

بررسی وضعیت دارو در دوران پساتحریم / سهمیه بندی دارو در راه است

به هرشکل کمبود داروی خارجی را نمی توان منکر شد. اما درباره داروهای داخلی وضع تا هم اکنون که مهر ماه سال 97 است قابل قبول است.

بررسی وضعیت دارو در دوران پساتحریم / سهمیه بندی دارو در راه است

به هرشکل کمبود داروی خارجی را نمی توان منکر شد. اما درباره داروهای داخلی وضع تا هم اکنون که مهر ماه سال 97 است قابل قبول است.

وزیر بهداشت مدتی پیش در اظهار نظری جنجالی با اشاره به جدی بودن موضوع تحریم ها گفت باید قبول کنیم که طوفان تحریم ها نزدیک است. او همچنین با اشاره به سختی های تحریم برای مردم گفته بود روز مبادا همین روزهاست. اینکه وزیر مملکت در شرایطی که هنوز با بحرانی روبرو نشده ایم چرا باید چنین موضع گیری ای داشته باشد به کنار. مشکل اینجاست که آقای وزیر چرا نباید تشخیص دهد که با همین چند جمله به ظاهر ساده چقدر می تواند بازار دارو را با اختلال رو به رو کند. او البته در سخنرانی های بعدی نوع بیان خود را اصلاح کرد و تلاش برای ایجاد نگرانی مردم در تامین دارو را متوجه دشمن دانست!

تحریم دارویی امری خلاف اخلاق است که متاسفانه در سایه سکوت سازمان بین المللی این جفا در حق مردم ایران در حال انجام است. براساس اسناد حقوقی بین المللی، تحریم دارو از مصادیق تجاوز به حقوق بنیادین بشر و اقدامی کاملاً غیرانسانی و نامشروع است. ترامپ در زمان تحریم ها اعلام کرد که لوازم کشاورزی، دارویی و تجهیزات پزشکی از تحریم مستثنی هستند. ادعایی که همان طور که تصور می شد صحت نداشت. مرتضی خیرآبادی، عضو هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع دارویی در این باره گفته است با شرکت های خارجی تماس گرفته بودند و حتی به برخی شرکت های دارویی، مکتوب نوشته شده است که حق ندارند با ایران در زمینه دارو، همکاری داشته باشند.

نگرانی از تامین داروی بیماری های خاص

گفته می شود ایران 97 درصد داروهای مورد نیاز جامعه را در داخل کشور بدون هیچ گونه مشکلی تولید می کند. با این حال نقص عدم امکان واردات داروی خارجی گاهی گریبان گیر برخی بیماران می شود. خصوصا آن هایی که با بیماری های لاعلاج دست و پنجه نرم می کنند. به طور مثال کارخانه های ایتالیایی برای درمان بیماران تالاسمی حتی نگذاشتند ماده اولیه این دارو وارد ایران شود. با این حال وزیر بهداشت قول داده تا هیچ گونه نگرانی، مردمی که درگیر بیماری های خاص هستند را درگیر نکند.

دارو سهمیه بندی می شود

سخنگوی وزارت بهداشت نیمه شهریور سال جاری اعلام کرد که دارو سهمیه بندی نمی شود. ایرج حریرچی گفته بود با شروع تحریم‌ها و برخی نوسانات ارزی شاهد کمبود تعدادی از اقلام دارویی خواهیم بود که در این رابطه با رصد بازار تمام توان خود را برای رفع کمبودهای احتمالی خواهیم گذاشت. در عین حال زهرا حصاری، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی گیلان اخیرا گفته است در برخی از اقلام دارویی در کشور و به تبع آن در استان دچار کمبود هستیم و برای پیشگیری از کمبودهای دارویی با توجه به تحریم‌ها به شرکت‌ها اعلام شده تا اینگونه داروها تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی سهمیه‌بندی شوند. سهمیه بندی البته نه تنها الزاما نگران کننده نیست بلکه اجرای درست سهمیه بندی دارو می تواند نقصان کمبود دارو را تا حد قابل توجهی رفع و رجوع کند.

کمبود دارو صحت دارد؟

به هرشکل کمبود داروی خارجی را نمی توان منکر شد. اما درباره داروهای داخلی وضع تا هم اکنون که مهر ماه سال 97 است قابل قبول است. خوشبختانه تاکنون خبری مبنی بر احتکار دارو در این چند ماه اخیر شنیده نشده است. سخنگوی وزارت بهداشت کمبود یک الی یک و نیم درصد دارو را طبیعی دانسته و خاطرنشان کرده که هیچ جای نگرانی برای تامین دارو وجود ندارد. با این حال با سرچ واژه کمبود دارو در فضای مجازی به ویژه توییتر با کسر قابل توجهی از افرادی مواجه می شویم که در داروخانه های شهر به دنبال داروی موردنیاز خود می گردند اما اثری از آن یافت نمی شود. البته درباره کمبود دارو باید این نکته را در نظر داشت که بسیاری از این احساس کمبود دارویی در جامعه ناشی از احساس روانی است. به این معنا که ممکن است دارویی از کمپانی خاصی موجود نباشد اما همان دارو از کمپانی دیگر موجود باشد. این را نباید به حساب کمبود دارویی گذاشت.

هاشمی، از عرش تا فرش

بدون تردید هاشمی در قامت وزیر بهداشت دولت اول روحانی یکی از محبوب ترین وزرای تاریخ جمهوری اسلامی به شمار می رفت. اجرای طرح بیمه سلامت در این محبوبیت بی تاثیر نبود. با این وجود به تدریج رفتارهای هاشمی در کنار ضعف عملکرد وزارت تحت اختیارش او را از چشم بسیاری انداخت. باید منتظر وعده های هاشمی، وزیر بهداشت ماند و دید آیا در روزهایی که عملکرد نه چندان دلچسب او باعث شده تا تیغ انتقادات وجهه او را در افکار عمومی بخراشد، می تواند با مدیریت بحران احتمالی محبوبیت از دست رفته خود را بازیابد یا خیر.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news