اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 28 خرداد 1398
26 فروردین 1395 26 فروردین 1395
14:30 14:30

گیاهان اعجازآور برای درمان بیماری های تنفسی و تقویت ریه

خاصیت مرزنجوش تا حدی است که بسیاری از پزشکان طب سنتی معتقدند مشتقاتی از این گیاه باید در قفسه دارویی تمام خانه ها وجود داشته باشد.

گیاهان اعجازآور برای درمان بیماری های تنفسی و تقویت ریه

خاصیت مرزنجوش تا حدی است که بسیاری از پزشکان طب سنتی معتقدند مشتقاتی از این گیاه باید در قفسه دارویی تمام خانه ها وجود داشته باشد.

آویشن

آویشن یکی از قوی ترین گیاهان دارویی برای مبارزه با بیماری های تنفسی و ریوی ست و از آن به عنوان یک ضدعفونی کننده قوی که به طور طبیعی دارای خاصیت آنتی بیوتیک و ضد قارچ است،استفاده می شود.

دمنوش آویشن دارای خاصیت ضد باکتریایی و ضد ویروسی است و به همین دلیل توانایی مبارزه با بیماری های با منشا ویروسی یا باکتریایی را دارد.

آویشن از دوران باستان به عنوان یک داروی گیاهی برای درمان بیماری های ریوی استفاده می شده و امروزه هم به عنوان یکی از اصلی ترین داروی جلوگیری و درمان عفونت دستگاه تنفسی کاربرد دارد.

مرزنجوش

مرزنجوش از جمله گیاهان دارویی ست که حاوی ویتامین ها و مواد مغذی موردنیاز سیستم ایمنی بدناست و به دلیل وجود ترکیبات کارواکول و اسید رزمارینیک،دارای خاصبت ضد احتقان و کاهش دهنده ی آلرژی می باشد.

همچنین هردوی این ترکیبات موجب تقویت دستگاه تنفسی و افزایش جریان هوا به مسیر بینی می شوند.

روغن مرزنجوش برای مقابله با باکتری های خطرناک مفید است و از بسیاری از آنتی بیوتیک های رایج قوی تر عمل می کند.

خاصیت مرزنجوش تا حدی است که بسیاری از پزشکان طب سنتی معتقدند مشتقاتی از این گیاه باید در قفسه دارویی تمام خانه ها وجود داشته باشد.

ریشه شیرین بیان

شیرین بیان ازجمله گیاهانی است که به طور گسترده ای در جهان مصرف می شود و در طب سنتی چین بیش از هرگیاه دیگری در فرمول ترکیبات دارویی مورداستفاده قرار می گیرد،چرا که معتقدند تنظیم کننده عملکرد دارویی سابر گیاهان است.

این گیاه دارویی تسکین دهنده و نرم کننده غشاء مخاطی گلو و به خصوص ریه ها است و همچنین غشاء مخاطی ملتهبی که به حمایت سیستم ایمنی بدن احتیاج دارند را پاکسازی می کند.

شیرین بیان خاصیت خلط آوری داشته و التهاب گلو را کاهش می دهد.ترکیبات موجود در این ریشه پرفایده خاصیت ضدباکتریایی و ضد ویروسی دارد و با عواملی که منجر به عفونت ریه می شوند،مقابله می کند.

توسیلاگو فارفارا

توسیلاگو فارفارا،نام گیاهی دارویی از خانواده گل ستاره ای ها که در بین عموم با نام پای خر شناخته می شود و در آغاز فصل بهار رشد می کند.

توسیلاگو فارفارا،گیاهی پایا،دارای ریشه قوی و گوشت دار است و از ریشه و برگ آن،برای بخور،رفع سرفه های خشک،سکسکه و درمان آبسه و از ترکیب له شده برگ ها با عسل، به صورت ضماد برای مداوای باد سرخ استفاده می شود.

همچنین از صورت های دارویی دیگر آن برای حفاظت پوست استفاده می شود.

این دارو که طبعی گرم و خشک دارد،خلط آور و نیز آرام کننده است و برای ناراحتی های سینه و برونشیت مزمن و آسم می تواند مورداستفاده قرار گیرد.

برگ توتون هندی

برگ توتون هندی از خانواده گیاهان لوبلیاست و دارای عمل مشابه نیکوتین بر روی دستگاه عصبی است.

کسانی که سوارکاری می کنند با این گیاه آشنا هستند.برگ توتون هندی برای مسئله تنفسی اسب ها به طور گسترده ای استفاده می شود و برای انسان ها هم بسیار مفید است.

برگ توتون هندی باعث تحریک غدد آدرنال شده و موجب ترشح نوراپی نفرین می شود که یک هورمون برای شل شدن عضلات اطراف راه های تنفسی است.

سرخپوستان بومی آمریکا برای تسکین بیماری آسم،آن را دود می کرده اند.گروهی دیگر استفاده ی خارجی آن را بدون ضرر می دانند و برای تسکین درد،کوفتگی و ضرب دیدگی آن را بر روی محل درد می مالند.

شش گیاه

این گیاه را با نام سینه دارو نیز می شناسند و این گیاه دارویی از ۱۶۰۰سال قبل برای درمان مشکلات تنفسی استفاده می شده است.

شش گیاه خاصیت ضداحتقان نیز دارد و برای پاک کردن ریه ها و راه های هوایی از خلط و ترشحات اضافی بسیار مناسب است.

علاوه بر این خواص ضدمیکروبی دارد که مانع از عفونت ریه ها ناشی از عوامل باکتریایی،ویروسی و قارچی می شود.

زنجبیل شامی

زنجبیل شامی،گلی بومی اروپا و مناطق گرم آسیایی بوده که گل های زردرنگ شبیه به آفتابگردان زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

این گیاه با این که از خانواده زنجبیل نیست با این حال در ایران آن را زنجبیل شامی می نامند و در اطراف تهران و اراک و سواحل دریای مازندران به طور خودرو عمل می آید.

این گیاه از رشد میکروب سل جلوگیری می کند و دم کرده گل زنجبیل شامی همراه ریشه اش بسیاری از مشکلات تنفسی مانند برونشیت و تنگی نفس را بهبود بخشیده و علائم آسم و سرفه های مزمن یا ناشی از سرماخوردگی را کاهش می دهد.

اکالیپتوس

اکالیپتوس درخت بومی استرالیاست و نکته جالب درباره آن این که ریشه این درخت سه برابر وزن خود،آب جذب می کند.

جوشانده این گیاه،بخور،روغن و برگ های آن معجزه می کنند.

اکالیپتوس باعث می شود که ترشحات مخاطی،روان شده و راحت تر دفع شوند و به همین دلیل درمانی مناسب برای برونشیت محسوب می شود.

این گیاه معجزه گر همچنین سرفه های چرکی را نیز تسکین می دهد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news