اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 28 خرداد 1398
26 فروردین 1395 26 فروردین 1395
14:30 14:30

مازوخیسم

مازوخیسم فیزیولوژیک یا جنسی حادترین و واقعی ترین نوع مازوخیسم محسوب می شود.

مازوخیسم

مازوخیسم فیزیولوژیک یا جنسی حادترین و واقعی ترین نوع مازوخیسم محسوب می شود.

مازوخیسم یکی از بیماری های روانی است، این بیماری یک نوع خود آزاری جسمی است اما باید در نظر داشت که مازوخیسم با خود آزاری کاملا متفاوت می باشد.

گفتنی است خود آزاری می‌تواند به علل مختلفی ایجاد شود و به تنهایی بیماری نیست بلکه به دلیل اختلالات دیگر ایجاد می‌شود. جالب است بدانیم که طبق تحقیقات به عمل آمده فرزندان خانواده‌هایی که به نوعی خودآزاری را تجربه کرده‌اند بیشتر به این حالات مبتلا می‌شوند، چرا که زمانی که هر یک از والدین اقدام به خودآزاری نمایند فرزند نیز همانندسازی می‌کند بنابراین افرادی که تجربه خانوادگی دارند بیشتر خودآزاری را تجربه می‌کنند و در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرند.

بدیهی است طبق اظهار نظر روانشناسان امروزه افراد زیاری از مردم مانند مرتاضان و یا افرادی کـه اقدام به خود کشی می کنند و یا اشخاصی کهدر مواقع خطر و پیش‌آمدهای ناگوار و مصیبت‌بار، به جای اینکه برای رفع مشکلات خودتدابیر منطقی بیندیشند، خود را هلاک می کنند.مبتلا به مازوخیسم هستند. از طرف دیگر بعضی از مبتلایان به مازوخیسمنیز، در واقع قصد انتقام جویی و یا کشتن دیگران را دارند.

انواع مازوخیسم

همان گونه که می دانیم بیماری مازوخیسم از انواع مختلفی مانند مازوخیسم روانی، مازوخیسم احساساتی، مازوخیسم فیزیولوژیک و جنسی برخوردار می باشد.

مازوخیسم روانی

مازوخیسم روانی در زندگی عادی افراد بیشتر دیده می‌شود. به عنوان مثال برخی از افراد خود را به طور کامل در اختیار طرف مقابل خود قرار می دهند و به انجام هر کار و یا خفتی تن می دهند که این رابطه بیشتر به شکل ارباب و غلام می باشد و فرد بدون چون و چرا و با رضایت کامل به تمام خواسته های شخص مورد علاقه خود تن می دهد که به این رفتارها از دیدگاه روانشناسان مازوخیسم روانی اطلاق داده می شود.

افراد مبتلا به مازوخیسم روانی همیشه در طلب دشنام، خفت و خواری، زخم زبان، اهانت و ناسزا هستند. این دسته از افراد، تا زمانی که از کسی دشنام نشنیده‌اند یا شخصی آنها را تحقیر نکرده است، ناراحت و یا نا آرام هستند.

جالب است بدانیم که بسیاری از زنان تحصیلکرده و دارای مقام اجتماعی که با مردانی به مراتب پایین تر از خود ازدواج می‌کنند به طور حتم به این نوع بیماری مبتلا هستند. این زنان در برابر قوی‌ هیکل بودن مرد که صفتی به اصطلاح بارز به شمار می‌رود، کلیه‌ معایب و نقایص اخلاقی و ذاتی او را به سادگی نادیده می‌گیرند.

مازوخیسم احساساتی

مبتلایان به این نوع از مازوخیسم به طور معمول افراد بعضی از افراد کمرو، نادان و یا بیسواد هستند، این دسته از افراد از آشکار شدن انحراف خود خودداری می‌کنند و به درون خود پناه می‌برند، افراد مبتلا به این بیماری درون گرا هستند.

این افراد می کوشند با تجسم صحنه‌های مختلف مازوخیسم از راه فکر و خیال، تمایلات غیر‌ عادی خود را نشان دهند. این دسته از منحرفان را مازوخیست های احساساتی و انحراف آنها را مازوخیسم احساساتی گویند.

مازوخیسم فیزیولوژیکیا مازوخیسم جنسی

پر واضح است که مازوخیسم فیزیولوژیک یا جنسی حادترین و واقعی ترین نوع مازوخیسم محسوب می شود.

بیماران مبتلا به این نوع مازوخیسم از احساس درد و رنج، لذت می برند و برای دستیابی به این مهم بدن خود را به راحتی و با اشتیاق در معرض زجر و درد و عذاب قرار دهد. برای شخصی که به انحراف مازوخیسم فیزیولوژیک مبتلاست، درد مفهوم خود را از دست داده و حتی لذت و شعف می‌شود.

مبتلایان به این نوع مازوخیسم که تعدادشان از مبتلایان به دو نوع دیگر بیشتر است، از آزار‌های بدنی مانند شکنجه، پاره شدن پوست و گوشت و یا سوختن بدن خود لذت می برند و چنانچه اقدامی برای درمان آنها صورت نگیرد، سرانجام خود را خواهند کشت.

بررسی نشانه های بیماری مازوخیسم

آنچه مسلم است افراد مبتلا به این بیماری دارای نشانه های مختلفی می باشند که در ادامه به اختصار به آن اشاره می شود.

· آزار دیدن و یا آزار دارن دیگران

· داشتن رفتارهای مردانه

· اشتیاق زیاد به محدود سازی شخص مورد علاقه خود

· علاقه زیاد به تحقیر شدن و یا تحقیر کردن

بررسی دلایل بروز بیماری مازوخیسم

بسیاری از روانشناسان بر این باور هستند که منشا اصلی ابتلا به این بیماری تنها در دوران کودکی و یا نوجوانی افراد است از این رو توصیه می شود که شخص این دو دوران حیاتی در صحت و سلامت کامل سپری کند، چرا که هر گونه اهمال و یا نادیده گرفتن برهی از روحیات و عدم درمان و یا توجه به آن در بزرگسالی می تواند منجر به بروز بیماری مازوخیسم در افراد شود.

مازوخیسم در مردان بیشتر است یا زنان؟

شایان ذکر است تا به امروز آمار دقیقی از مبتلایان به این بیماری در دسترس نیست اما به طور کلی طبق بررسی های به عمل آمده میزان ابتلا به این بیماری در مردان بیشتر زنان می باشد هر چند این فرضیه هنوز به طور کامل از سوی محققان ثابت نشده است

در پایان باید خاطر نشان کرد که متاسفانه بسیاری از افراد تمایل چندانی به بروز احساسات درونی خود ندارند بنابراین شناسایی این افراد کار سخت و پیچیده ای می باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news