اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 28 خرداد 1398
26 فروردین 1395 26 فروردین 1395
14:30 14:30

تاریخچه ای از سیستم عامل ویندوزها

بسیاری از کاربران ایرانی نسخه ی ویندوز95 را تولد ویندوز می دانند.

تاریخچه ای از سیستم عامل ویندوزها

بسیاری از کاربران ایرانی نسخه ی ویندوز95 را تولد ویندوز می دانند.

سیستم عامل ویندوز را مایکروسافت در سال ۱۹۸۵ با ایده و تفکرات بیل گیتس ساخت.

قبل از آن،کاربران کامپیوتر از سیستم عاملی با عنوان DOSکه مخفف عبارت Disk Operating Systemاست استفاده می کردند.در سیستم عامل DOSتمامی دستورات و فرمان ها با تایپ صورت می گرفت و از ماوس استفاده نمی شد.

به طور مثال اگر کاربر قصد داشت بازی معروف آن زمان با عنوان Doomرا اجرا کند باید فرمان زیر را تایپ می کرد:

ویندوز1

ویندوز1 در سال ۱۹۸۵ارائه شد.سیستم عامل ویندوز1برپایه ی داس اما مقداری پیشرفته تر بود زیرا داس سیستم عاملی خشک بود.

با به وجود آمدن ویندوز1 ماوس نیز اختراع شد و طبیعی بود که استفاده از ماوس بسیار آسان باشد اما برای اجرای بسیاری از فرمان ها و دستورات باید از صفحه کلید استفاده می شد.

فضای خالی حافظه در ویندوز 1حدود ۳۰مگابایت بود و رم آن نیز ۳۰۰کیلو بایت فضای خالی داشت و باتوجه به کم حجم بودن اطلاعات در آن زمان این ویندوز ظرفیت این حجم از کل حافظه و رم را داشته است.

ویندوز2

در سال ۱۹۸۸بود که ویندوز 2ساخته شد و این ویندوز نیز همانند ویندوز 1وابسته به داس بود.

تفاوتی که در ویندوز2 نسبت به ویندوز1 وجود داشت این بود که این ویندوز پیشرفته تر بود تاجایی که از لحاظ گرافیکی بهبود یافته بود.

پنجره ها از هم جدا شده بودند و ماوس در آن نقش مهمی را ایفا می کرد.

در نسخه ی ویندوز2 بود که نرم افزارهای WordوExcell ساخته شدند.

و سپس برنامه ی Paintو قسمت کنترل پنل نیز به آن اضافه شده بود.این نسخه شباهت هایی با نسخه های امروزی ویندوز داشتند.به طور مثال کلید ترکیبی Alt+F4که وظیفه اش بستن پنجره ی درحال اجرا می باشد.

ویندوز3

ویندوز3در سال ۱۹۹۰ساخته شد و یکی از ویژگی هایش این بود که همانند دو نسخه ی قبلی به داس وابستگی بسیاری نداشت.نوع گرافیک آن پیشرفته تر شده بود و دارای تنوع رنگی بود.

در نسخه ی ویندوز3بازی هایی همچون Minesweeper(پیدا کردن بمب ها) و Solitaires (همان کارت بازی) اضافه شده بودند و آیکون های آن زیباتر و رنگی بودند.

در این نسخه از ویندوز امکان این وجود داشت که کاربر می توانست پس زمینه را انتخاب نماید.سیستم عامل ویندوز3 به اندازه ای پیشرفت کرده بود که برای اجرا به هارد دیسک نیاز داشت.

در این سیستم عامل نرم افزاری همچون Corel Drawقابل نصب بود.

ویندوز95

بسیاری از کاربران ایرانی نسخه ی ویندوز95 را تولد ویندوز می دانند.

وابستگی ویندوز95به داس بسیار کمتر بود و مستقل شد.در این نسخه نیز ماوس نقش مهم تری نسبت به کیبورد ایفا می کرد.نوع گرافیک ویندوز95 پیشرفته تر بوده و منوی استارت،اینترنت اکسپلورر،Taskbarو...نیز به این نسخه اضافه شد.

یکی از مهم ترین تغییر و تحولات ویندوز95عدم وابستگی آن به داس بود.

ویندوز98

نسخه ی ویندوز98 تفاوت زیادی با نسخه ی 95نداشت و درصدد رفع مشکلات بود که از جمله ی آن ها می توان به پشتیبانی بهتر از سخت افزار ها و کاهش مشکلات درایور ها و پشتیبانی بهتر از پورت USB و بروزرسانی برخی برنامه ها مانند اینترنت اکسپلورر اشاره کرد.

تا نسخه ی ویندوز 98مدیرعامل مایکروسافت بیل گیتس بود و از ژانویه 2000بالمر جانشین وی شد.اما بیل گیتس در حال حاضر جزء هیئت مدیره می باشد.

ویندوز2000

ویندوز دیگری که به بازار عرضه شد ویندوز2000 بود.از لحاظ ظاهری تاحدی با ویندوز98 تفاوت داشت و ازلحاظ امنیتی هم از امنیت بالاتری برخوردار بود.مایکروسافت نسخه ی 2000 را به منظور تجارت و بیزنس عرضه کرده بود.

ویندوز ملنیوم

چندماه پس از ویندوز2000ویندوزMEبه بازار عرضه شد.

از اینرو تفاوت های چندانی در این سیستم عامل مشاهده نشد.

نرم افزار ساخت و ویرایش کلیپ و برنامه ی نرم افزار بازگردانی ویندوز به وضعیت گذشتهMovie Maker

ساخته شد و اینترنت اکسپلورر و مدیا پلیر بروز شد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news