اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 28 خرداد 1398
26 فروردین 1395 26 فروردین 1395
14:30 14:30

راهنمای خرید گوشی دست دوم

این روزها گوشی های کپی و فیک به قدری شبیه به نسخه اصلی آن‌ها تولید می‌شوند که به واقع تشخیص تفاوت آن ها برای یک فرد تازه کار بسیار دشوار خواهد بود. پس نکته مهم دوم در راهنمای خرید گوشی دست دوم این است که به جای گوشی بدلی گوشی اصل را بخرید.

راهنمای خرید گوشی دست دوم

این روزها گوشی های کپی و فیک به قدری شبیه به نسخه اصلی آن‌ها تولید می‌شوند که به واقع تشخیص تفاوت آن ها برای یک فرد تازه کار بسیار دشوار خواهد بود. پس نکته مهم دوم در راهنمای خرید گوشی دست دوم این است که به جای گوشی بدلی گوشی اصل را بخرید.

بازار وسایل الکترونیکی این روزها بسیار ملتهب است و با کاهش ارزش پول ملی و گران شدن گوشی‌های موبایل عملا خرید یک گوشی موبایل مناسب نو به خرید یک کالا لوکس تبدیل شده و دور از دسترس بسیاری از خریداران است، به همین جهت بازار خرید فروش وسایل الکترونیک دست دوم به خصوص موبایل بسیار داغ است.

خرید کالا دست دو اصولا کار پر ریسکی است به خصوص اگر موبایل و کامپیوتر باشد به همین جهت داشتن راهنمای خرید گوشی دست دوم بسیار مناسب به نظر می‌رسد.

راهنمای خرید گوشی دست دوم: دزدی نخرید!

پیش از هر گامی اولین اقدام راهنمای خرید گوشی دست دوم این است که لطفا از کنار خیابان گوشی ارزان نخرید! گوشی‌ها دزدی است! اطمینان حاصل کنید که گوشی دست دومی که قصد خریدش را دارید دزدیده شده نباشد و بعدا مشکلاتی را برایتان ایجاد نکند. از مغازه هم که قصد خرید داشتید از فروشنده گوشی بخواهید تا جعبه آن، فاکتور فروش و سایر اقلام این چنینی را به همراه گوشی در اختیارتان قرار دهد. اگر گوشی این اقلام همراه را داشته باشد، احتمال اینکه دزدیده شده باشد بسیار پایین است، اما اگر فروشنده با عذر و بهانه عنوان کند که به این اقلام دسترسی ندارد و فقط خود گوشی را در اختیارتان قرار می‌دهد، احتمالا یا گوشی دزدی است یا مشکل دیگری دارد! اگر این کار را نمی‌کنید دیگر گام‌های راهنمای خرید گوشی دست دوم به درد شما نمی‌خورد.

راهنمای خرید گوشی دست دوم: چینی نخرید!

دومین هشدار مهم در راهنمای خرید گوشی دست دوم این است که به اسم گوشی اصل گوشی دست چندم چینی نخرید یا به اصطلاح مرسوم کلا چینی نخرید. اگر خیلی در مورد گوشی های موبایل اطلاعات ندارید و نمی‌توانید مدل اصل گوشی ها را از نمونه های کپی و نمونه های فیک چینی تشخیص دهید، حتما از یک فرد با تجربه‌تر کمک بگیرید تا اپل فیک را به جای اپل دست دوم به شما نفروشند.

این روزها گوشی های کپی و فیک به قدری شبیه به نسخه اصلی آن‌ها تولید می‌شوند که به واقع تشخیص تفاوت آن ها برای یک فرد تازه کار بسیار دشوار خواهد بود. پس نکته مهم دوم در راهنمای خرید گوشی دست دوم این است که به جای گوشی بدلی گوشی اصل را بخرید.

راهنمای خرید گوشی دست دوم: بازسازی شده‌ها بهترین گزینه هستند

اگر گوشی فیک و دزدی بدترین گزینه خرید دست دو است، گوشی باز سازی شده بهترین نوع گوشی دست دوم در راهنمای خرید گوشی دست دوم است. این محصولات پس از خرید به علت ایرادات جزئی به فروشگاه بازگشته‌اند و پس از رفع ایراد در کارخانه دوباره برای فروش ارائه شده‌اند.

این محصولات اغلب با نوعی گارانتی دوباره در اختیار کاربران قرار می‌گیرند و از این رو می‌توان گفت که یک گوشی بازسازی شده تقریبا وضعیتی شبیه به یک گوشی نو خواهد داشت. برای مثال زمانی که اپل می‌خواهد یک گوشی بازسازی شده را ارائه کند، آن محصول را با یک باتری، کاور و جعبه جدید به همراه همه وسایل جانبی یک گوشی آیفون نو در اختیار کاربرانش می‌گذارد و البته ذکر می‌کند که این گوشی یک گوشی بازسازی شده است.

اگر که نمی‌خواهید بهای زیادی را بپردازید، پس می‌توانید به جای خریدن یک اسمارت فون بازسازی شده، یک گوشی دست دوم تایید شده (دارای گواهینامه اعتبار) را خریداری کنید. این محصولات نیز تست شده و به تنظیمات کارخانه بازگردانده شده‌اند و با نوعی وارانتی یا ضمانت نامه محدود در اختیار شما گذاشته می‌شوند.

راهنمای خرید گوشی دست دوم: تایید شده بخرید

در این بخش از راهنمای خرید گوشی دست دوم به دومین نوع گوشی‌های مطلوب دست د می‌رسیم. تلفن همراه دست دوم تایید شده، ارزان‌تر از مدل‌های بازسازی شده هستند؛ اما شرایط و وضعیت آنها را ندارند.

موبایل دست دوم تایید شده، تست می‌شود تا کاربر اطمینان یابد که محصول مورد نظرش به خوبی کار می‌کند؛ اما مطمئنا به سالمی یک گوشی نو نبوده و اغلب با آسیب‌های ظاهری یا فرسایش‌های داخلی در اختیار خریداران گذاشته می‌شوند. این گوشی‌ها جعبه جدیدی ندارند و گاهی حتی بدون چند وسیله جانبی عرضه می‌شوند.

توجه داشته باشید برخلاف گوشی‌های بازسازی‌ شده فروش این مدل از گوشی‌ها در ایران کم‌تر اتفاق می‌افتد و این مدل از محصولات توسط کمپانی‌های خاصی ارائه می‌شوند.

راهنمای خرید گوشی دست دوم: حالا چه بخریم؟

اگر گوشی بازسازی شده و تایید شده نیافتیم چه بخریم؟ در این بخش از راهنمای خرید گوشی دست دوم به شما نکاتی را می‌گوییم که در هنگام خرید یک گوشی دست دوم ضروری است از سال ساخت تا بررسی بدنه و باطری.

راهنمای خرید گوشی دست دوم: چه سالی ساخته شده؟

سال معرفی و ارایه محصول و طول مدت فروش آن اولین نکته‌ای است که باید به آن توجه کنید، این موضوع از جنبه‌های مختلفی اهمیت دارد. اگر از توقف تولید گوشی مورد نظر شما بیش از ۲ سال می‌گذرد، این موارد را در نظر بگیرید:

  • احتمال کارکرد زیاد و خرابی سخت‌افزاری وجود دارد.

  • احتمال معیوب بودن باطری آن بسیار زیاد است.

  • لوازم جانبی گوشی مورد نظر از قبیل شیشه محافظ صفحه نمایش و قاب محافظ در بازار به‌سختی پیدا می‌شوند.

  • در صورت خراب شدن، قطعات سخت‌افزاری اصلی آن در بازار وجود ندارند.

مواردی که خواندید با توجه به برند، قدرت سخت‌افزاری و همچنین محبوبیت و رده قیمتی گوشی در زمان ارایه به بازار متفاوت است و اگر در هر صورت قصد خرید یک گوشی با زمان توقف تولید به مدت بیش از ۲ سال را دارید، حتما درباره وجود لوازم جانبی و قطعات سخت‌افزاری در بازار و قدرت سخت‌افزاری گوشی تحقیق کنید و البته قیمت بالایی برای آن نپردازید.

راهنمای خرید گوشی دست دوم: وضعیت ظاهری

گوشی دست دوم بالاخره دست دوم است و افت قیمت نسبتا زیادی دارد؛ چه یک روز کار کرده باشد و چه یک سال! پس بهتر است به‌دنبال دستگاهی با کارکرد کم‌تر و ظاهر سالم باشید. به این نکات حتما توجه کنید.

· وجود خط و خش و آثار ضربه و رنگ‌پریدگی روی بدنه و لبه‌ها

· وجود خط و خش روی لنز دوربین اصلی و سلفی

· وجود ترک‌های ریز و خط و خش روی صفحه نمایش

راهنمای خرید گوشی دست دوم: قیمت و برند

این بخش نیز از قسمت‌های مهم راهنمای خرید گوشی دست دوم است! لطفا گوشی خیلی ارزان یا خیلی گران را نخرید و البته محصولی از برندی ناآشنا را با وسوسه قیمت مناسب و امکانات زیاد هم نخرید! گوشی دست دوم بالاخره دست دوم است. نه باید خیلی ارزان و گول زننده باشد نه خیلی گران و هم قیمت نو و باید قیمتی معقول داشته باشد.

راهنمای خرید گوشی دست دوم: باطری و باز هم باطری!

بله باز هم نکته مهمی دیگر در راهنمای خرید گوشی دست دوم و آن هم باطری! چیزی که اگر در آن دقت نکنید شاید گوشی عملا بی استفاده شود! یا باید برای تعویض باطری هزینه زیادی کنید یا در صورت غیرقابل تعویض بودن باطری گوشی را به سطل آشغال بیااندازید پس این قسمت از راهنمای خرید گوشی دست دوم را جدی بگیرید.

برای بررسی وضعیت باتری گوشی کارکرده چند بار آن را خاموش و روشن کنید؛ بالا یا پایین رفتن درصد باتری نشانه خرابی آن است. البته بهتر است گوشی را با مهلت تست بخرید که اگر در چند روز بعد از خرید با مشکل مواجه شدید امکان مرجوع کردن آن را داشته باشید. فراموش نکنید که درباره وضعیت نگهداری شارژ گوشی از سایت‌های معتبر اطلاعاتی کسب کنید.

نکاتی مثل صفحه نمایش، دوربین، کی‌پد و بلندگو هم مهم هستند ولی به نظر می‌رسد نکاتی این چنین بسیار واضح هستند و نیازی به ذکر آنان در راهنمای خرید گوشی دست دوم ما نیست. در انتها این راهنمای خرید گوشی دست دوم کامل نیست ولی شما با تکیه بر آن می‌توانید یک گوشی مناسب بخرید.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news