اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 02 بهمن 1398
29 تیر 1398 29 تیر 1398
14:29 14:29

پول دیجیتالی فیس‌بوک بیت‌کوین را پشت سر می‌گذارد؟

لیبرا در بستر فیس بوک و یا پیام رسان واتس اپ این امکان را برای خریداران و فروشندگان این ارز دیجیتال فراهم می کند که به صورت رایگان انقال پول انجام داده و یا محصولی را خریداری کنند. بعید نیست لیبرا  تا مدت زمانی نه چندان دور امکان پشت سر گذاشتن بیت کوین را داشته باشد.

سلام نو – سرویس اقتصادی: در روزهایی که بحث فراز و نشیب بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال یکی از مهم ترین اخبار محافل اقتصادی جهان است فیس بوک در تکاپوی رقابت در این عرصه است. لیبرا ارز دیجیتال متعلق به فیس بوک قرار است نیمه ابتدایی سال آینده وارد بازار شود.

به گزارش سلام نو ، پیش بینی درباره آینده بازار ارزهای دیجیتال کمی سخت است چنانچه بسیاری از پیش بینی ها درباره قیمت بیت کوین آنچنان که باید و شاید محقق نشد. با این حال برآیند تحلیل ها حکایت از اقبال مردم به ارزهای دیجیتال و افزایش احتمالی قیمت این ارزها دارد.

مارک زاکربرگ مدیرعامل فیس بوک در تلاش برای ایجاد بستر جدیدی برای ارتباط میان خود و مخاطبانش است. فیس بوک با 2.38 میلیارد کاربر امکان درآمدزایی فوق العاده بی حسابی برای زاکربرگ ایجاد خواهد کرد. نکته جالب اینجاست که درست پس از رونمایی ترامپ با هجمه تند به تمامی ارزهای دیجیتال به ویژه لیبرا باعث شد تا افت قیمت در بازار ارزهای دیجیتال مشاهده شود. در تصمیم دیگری مقرر شده تا کمپانی های تکنولوژی بزرگ در امریکا حمایت خود از انواع ارزهای دیجیتال را بردارند. هرجند این تصمیم اعتراض بسیاری از مصرف کنندگان را به همراه داشته است.

بسیاری از کارشناسان نسبت به آینده لیبرا خوشبین هستند و معتقدند این ارز می تواند در آینده ای نه چندان دور برای خود جایگاه قابل توجهی به دست بیاورد. شاید مهم ترین ویژگی در رابطه با بحث ارزهای مجازی بحث اعتماد است. بحثی که در رابطه با فیس بوک می تواند چالش برانگیز باشد. این غول شبکه های اجتماعی هنوز از اتهامات در رابطه با نقض حریم شخصی تبرئه نشده است. در سال 2018 خبری افشا شد که بر مبنای آن فیس بوک داده های کاربران را با برخی شرکت های تبلیغاتی به اشتراک گذاشته است. همین امر کافی است تا این ابهام به صورت جدی در مخاطب ایجاد شود که فیس بوک تا چه حد می تواند امنیت لیبرا را در آینده تضمین کند.

قرار است برای  لیبرا که توسط ذخایر دارایی متشکل از "سپرده های بانکی و اوراق بهادار دولتی در ارزهای بانکی مرکزی پایدار و معتبر" حمایت می شود ، تدابیری اتخاذ شود تا این نگرانی در رابطه با ارز دیجیتال فیس بوک از بین برود. فیسبوک همچنین مدعی شده خریداران و دارندگان  لیبرا امنیت بالایی برای تبدیل آن به ارزهای سنتی خواهند داشت.

لیبرا در بستر فیس بوک و یا پیام رسان واتس اپ این امکان را برای خریداران و فروشندگان این ارز دیجیتال فراهم می کند که به صورت رایگان انقال پول انجام داده و یا محصولی را خریداری کنند. در این بین سوالی که ذهن بسیاری را مشغول می کند نحوه نظارت بر این ارز مجازی است.

آن طور که فیس بوک اعلام کرده یک سازمان تحت عنوان کمیته لیبرا بر این ارز مجازی نظارت خواهد کرد. این کمیته  که در ژنو مستقر است از هشت سازمان غیر اتفاعی تکنولوژی و فناوری تشکیل می شود. فیس بوک همچنین ابراز امیدواری کرده تعداد شرکت‌های این کنسرسیوم به ۱۰۰ عدد برسد. فیس بوک همچنین با بیان اینکه  این ارز دیجیتال طبق ارزهای واقعی برنامه‌ریزی شده از کم نوسان بودن این ارز خبر داده و اعلام کرده است:  لیبرا بر مبنای ذخایر بانکی دلار، یورو، ین و اوراق قرضه استوار خواهد بود تا کمترین آسیب را از نوسان قیمت‌ها ببیند.

پول دیجیتالی فیس بوک از هجده ماه پیش تاکنون مقدمات کار خود را آغاز کرده و حالا به اعتقاد بسیاری از کارشناسان می تواند رقابت جدی با بیت کوین داشته باشد. فایننشال تایمز در مقاله‌ای اشاره کرده بود که فیسبوک می‌تواند با ارز خود بانک های سنتی را به چالش بکشد.  ویژگی های ذکر شده در لیبرا این امکان را به این ارز می دهد که تا مدت زمانی نه چندان دور امکان پشت سر گذاشتن بیت کوین را فراهم کند.

اخبار مرتبط

icon news

افزایش قابل ملاحظه ارزهای دیجیتال به تحولات منطقه

در پی تحولات خاورمیانه، امروز بهای بیت کوین  به ۸۳۴۹.۸۷  دلار رسید و به قله دو ماه پی...

شهادت حاج قاسم بازار بیت کوین را هم تحت تاثیر قرار داد

فوربس در تحلیلی به تاثیر ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا بر بازار بیت کوین پرداخت و نو...

قیمت جهانی بیت کوین در 2 سال چقدر رشد کرد؟

 قیمت بیت کوین در آغاز سال 2018 حدود ۳۷۰۰ دلار بود و اکنون در پایان سال ۲۰۱۹، قیمت آن...

دلیل سقوط سنگین بیت کوین چه بود؟

فعالان بازارهای مالی معتقدند افزایش ریسک ها و تنش های جهانی باعث شده تا معامله گران ر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news