اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 16 خرداد 1399
29 تیر 1398 29 تیر 1398
16:21 16:21

پرونده قتل میترا استاد پیچیده تر شد

وکیل محمد علی نجفی وقوع قتل توسط نجفی را رد کرده و ذهن قضات را به سمت قاتل احتمالی و شخص سوم برده است. چقدر این دفاع در رای نهایی دادگاه موثر است؟

وکیل نجفی می‌تواند اقرار به قتل را باطل کند؟

به گزارش سلام نو، بر پیچیدگی پرونده قتل میترا استاد با برگزاری جلسات علنی محاکمه محمدعلی نجفی به اتهام قتل عمد، افزوده شد. به خصوص زمانی که حمیدرضا گودرزی، وکیل کارکشته نجفی که سالها بازپرس ویژه قتل عمد بوده است در دفاعیات جالبی، احتمال حضور شخص ثالث به عنوان قاتل احتمالی، شلیک 4 گلوله دیگر به جز گلوله های پیدا شده در صحنه قتل از اسلحه دیگری به جز کلت نجفی، وجود دگمه های پیراهن مردانه در صحنه قتل و سخنان دیگر را مطرح کرد و این سئوال پیش آمد که «با وجود اقرار صریح نجفی به قتل؛ دفاع وکیل او چقدر در رای نهایی دادگاه اثر خواهد گذاشت؟»

توضیح این نکته واجب است که تا لحظه صدور و امضای رای هیچ کس به جز قاضی و مستشاران شعبه 9 دادگاه کیفری یک استان تهران از رای نهایی دادگاه خبر ندارد و توضیحاتی از این دست، برای مشخص کردن رابطه دفاعیات وکیل با اظهارات و اقاریر متهم بیان می شود.

در ابتدا باید گفت اقرار در جرم قتل عمد که دارای مجازات سنگین قصاص است، آنطور که ماده 171 قانون مجازات اسلامی حکم کرده، تنها عامل اثبات جرم نیست. این ماده می گوید اگر «با بررسی قاضی رسیدگی کننده قرائن و امارات برخلاف مفاد اقرار باشد، در این صورت دادگاه، تحقیق و بررسی لازم را انجام می دهد و قرائن و امارات مخالف اقرار را در رأی ذکر می کند.»

همچنین در ماده 161 همین قانون، عنوان شده است اگر قاضی علم بر خلاف دلایل اثبات جرم داشته باشد، جرم با اقرار یا شهادت اثبات نمی شود.

از تلفیق این دو ماده می توان نتیجه گرفت در پرونده هایی مانند قتل به خصوص با پیچیدگی قتل میترا استاد، علم قاضی یعنی یقین حاصل شده از مستندات آشکار که نزد اوست، اولین و اصلی ترین دلیل اثبات جرم یا تبرئه متهم است. طبق ماده 212 قانون مجازات اسلامی، در صورتی که علم قاضی با دلایل دیگری که در پرونده مطرح است، مخالف باشد، اگر با بررسی همه موارد پرونده، علم قاضی همچنان پابرجا باقی بماند، تمام دلایل از اعتبار می افتد و قاضی مکلف است با ذکر مستندات علم خود، دلایلی که باعث از اعتبار انداختن بقیه مندرجات پرونده از جمله اقرار متهم، شهادت شاهدان و... شده است را در رای خود، بیاورد و آنها را رد کند.

بر این اساس می توان گفت اگر دفاع حمیدرضا گودرزی، وکیل محمدعلی نجفی در پرونده قتل میترا استاد، بتواند ذهن رئیس و مستشاران دادگاه را به این نکته متوجه و قانع کند که فرد سومی در صحنه قتل حضور داشته یا قتل به وسیله اسلحه دیگری اتفاق افتاده است، سایر دلایل پرونده از جمله اقرارهای مکرر و صریح نجفی از اعتبار می افتد و دادگاه مکلف است بررسی پرونده را تا یافتن قاتل واقعی ادامه دهد./خبرانلاین

اخبار مرتبط

icon news

شکایت پسر قالیباف از نجفی/ نجفی فردا باز هم محاکمه می شود

حمیدرضا گودرزی، وکیل مدافع محمدعلی نجفی گفت: الیاس قالیباف پسر محمدباقر قالیباف شهردا...

محمدعلی نجفی: بین خودکشی و معرفی خودم مانده بودم!

متهم نجفی در دادگاه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در دور سوم گفت: بین دو تصمیم یعن...

ماجرای پرداخت پول هنگفت نجفی به خانواده میترا استاد چه بود؟

وکیل مدافع محمدعلی نجفی درباره پرداخت پول به خانواده  میترا استاد از سوی نجفی توضیح د...

بررسی پرونده قتل نجفی دوباره به جریان افتاد

پرونده محمدعلی نجفی به اتهام قتل همسر دومش میترا استاد در ۷ خردادماه سال 98 با شلیک گ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news