اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

دوشنبه
دوشنبه 27 خرداد 1398
26 فروردین 1395 26 فروردین 1395
14:30 14:30

دیابت بارداری چیست؟

منظور از درمان دیابت بارداری نگه داشتن قند خون در حدود طبیعی است.کنترل قند خون از طریق برنامه غذایی و فعالیت بدنی مناسب و در صورت نیاز تزریق انسولین امکان پذیر است.

دیابت بارداری چیست؟

منظور از درمان دیابت بارداری نگه داشتن قند خون در حدود طبیعی است.کنترل قند خون از طریق برنامه غذایی و فعالیت بدنی مناسب و در صورت نیاز تزریق انسولین امکان پذیر است.

دیابت بارداری،نوعی از دیابت است که برخی خانم های باردار در طول بارداری آن را تجربه می کنند .این بیماری معمولا بعد از خاتمه بارداری برطرف می شود.

انسولین ماده تنظیم کننده قند خون است.در طی یک بارداری طبیعی،که تغییراتی در سطح هورمون های بدن ایجاد می شود،گاهی در خانم های مستعد،انسولین به درستی عمل نکرده و در نتیجه قند خون افزایش می یابد.

دیابت بارداری معمولا با تولد نوزاد برطرف می شود.ولی این خانم ها بیش از سایرین در معرض خطر بروز دیابت نوع دو قرار دارند.علاوه بر آن امکان ابتلای مجدد آن ها به دیابت بارداری در طی بارداری های بعدی وجود دارد.

پزشک باتوجه به عوامل خطرزا،لزوم بررسی آزمایش های لازم به منظور تشخیص دیابت را تعیین می کند.

اگر خانم باردار یک یا چند عامل خطر را دارد به احتمال بیشتری نسبت به خانمی که هیچ یک از عوامل خطر را ندارد در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارد.

اگر خطر متوسط یا زیادی برای ابتلا به دیابت بارداری وجود داشته باشد،قند خون خانم باید در اولین فرصت بررسی شود .

در صورت طبیعی بودن نتیجه آزمایش،در هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری،آزمایش باید مجددا تکرار شود.حتی در صورتی که خانم باردار مستعد ابتلا به این بیماری نیست باز هم انجام این آزمایش در هفته ۲۴ تا ۲۸ حاملگی ضروری است.

شناسایی عوامل خطرزای ابتلا به دیابت بارداری

بررسی سابقه بیماری در خانواده

سن کمتر از ۱۸ سال یا بالای ۳۵ سال

اضافه وزن و چاقی

سابقه بیماری دیابت در خود

سابقه تولد نوزاد با وزن بیش از ۴ کیلوگرم

تشخیص دیابت بارداری

برحسب وجود عوامل خطر و نتایج آزمایش ها،انجام برخی آزمایش ها لازم است.

آزمایش قند خون ناشتا یا تصادفی

قبل از انجام آزمایش خون ناشتا،باید به مدت ۸ ساعت از خوردن و آشامیدن پرهیز شود.ولی آزمایش قند خون تصادفی در هر زمان از روز و بدون هیچ گونه محدودیتی در مصرف مواد غذایی قابل انجام است.

از طریق این آزمایش دیابت بارداری تشخیص داده می شود.ولی گاهی برای تشخیص این بیماری آزمایش های دیگری هم نیاز است.

آزمایش تحمل گلوکز خوراکی

خانم باید تقریبا از ۸ ساعت قبل از انجام این آزمایش ناشتا باشد و تقریبا ۳ روز قبل از انجام این آزمایش رژیم غذایی متعادلی داشته باشد.

در این روش قند خون خانم اندازه گیری می شود.سپس یک نوشیدنی حاوی تقریبا ۷۵ گرم گلوکز به او داده می شود.بعد از یک یا دو ساعت قند خون اندازه گیری می شود.اگر قند خون در هریک از موارد بالاتر از حد طبیعی باشد او به دیابت بارداری مبتلا است.البته این آزمایش باید مجددا تکرار شود.

درمان دیابت بارداری

منظور از درمان دیابت بارداری نگه داشتن قند خون در حدود طبیعی است.کنترل قند خون از طریق برنامه غذایی و فعالیت بدنی مناسب و در صورت نیاز تزریق انسولین امکان پذیر است.

به منظور داشتن تغذیه مناسب مشورت با یک متخصص ضروری است.محدود کردن مصرف انواع شیرینی،افزایش وعده های غذایی و کم حجم کردن آن ها،توجه به میزان مصرف گروه های مختلف غذایی و اطمینان از دریافت کافی مواد مغذی از جمله نکات مهمی است که بهتر است تحت کنترل یک متخصص تغذیه و با توجه به وضعیت بدنی خانم باردار توصیه شود.

زمان مناسب برای اندازه گیری قند خون

صبح ها

یک ساعت بعد از صرف صبحانه

یک ساعت بعد از صرف ناهار

یک ساعت بعد از صرف شام

البته آزمایش باید به منظور اطمینان از نتیجه آن تکرار شود.

اغلب خانم های مبتلا به دیابت بارداری علائم خاصی ندارند البته گاهی ممکن است این بیماری با خطر افزایش فشارخون و ابتلا به مسمومیت حاملگی و خطر تولد نوزاد با وزن بالا و ضرورت انجام سزارین همراه باشد.

شش هفته بعد از زایمان،قند خون خانم باید اندازه گیری شود.در اکثر خانم های مبتلا به دیابت بارداری،بعد از دنیا آمدن نوزاد،بیماری برطرف می شود.اگرچه احتمال بروز آن در بارداری های بعدی و یا ابتلا به دیابت نوع دو وجود دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news