اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 07 بهمن 1398
31 تیر 1398 31 تیر 1398
08:13 08:13

روش های درمان درد پاشنه

 درد پاشنه یکی از عارضه هایی است که به طور تقریبی بیش از نیمی از مردم دنیا حتی برای یک بار آن را تجربه کرده اند دردی که به نوبه خود بسیار سخت و طاقت فرسا می باشد اما در ظاهر شاید چندان حائز اهمیت نباشد.

گفتنی است بسیاری از افراد بر این باور هستند که درد پاشنه عارضه چندان مهمی نیست و به راحتی از کنار آن عبور می‌کنند اما این در حالی است که متخصصان معتقد هستند که بروز درد پاشنه برای مدت زمان طولانی خود می تواند عاملی برای بروز بیماری های دیگر و یا همچنین نشانه ابتلا به برخی از بیماری ها نیز باشد.

شکستگی استخوان عاملی برای ایجاد درد پاشنه

به طور کلی باید در نظر داشت که یکی از مهمترین دلایل بروز درد در ناحیه پاشنه پا شکستگی استخوان می باشد که این عارضه در صورت عدم درمان به موقع برای فرد مشکلات جدی را ایجاد خواهد کرد به گونه‌ای که شخص به هنگام راه رفتن  با اختلال  مواجه خواهد شد از این رو توصیه می شود به هنگام بروز درد در ناحیه پاشنه پا در اولین فرصت ممکن به پزشک متخصص مراجعه شود.

یکی دیگر از دلایل بروز درد در ناحیه پاشنه پا را می توان خار پاشنه عنوان کرد عارضه ای که متاسفانه بسیاری از افراد به آن مبتلا هستند.

باید یادآور شد که خار پاشنه ، تشکیل یک کلسیم است که بر روی استخوان پاشنه قرار دارد. این رشد ممکن است به علت آسیب ها و بیماری های مرتبط با مفاصل و استخوان ها ظاهر شود. درد در پاشنه پا، مخصوصا هنگام راه رفتن و قدم زدن روی پا.

لازم به ذکر است که مهمترین روش‌های درمانی برای خار پاشنه استفاده از کفی های طبی و همچنین فیزیوتراپی می باشد هرچند در صورت عدم درمان از طریق روش های مذکور مراجعه به پزشک و در صورت نیاز به انجام جراحی توصیه می شود.

آسیب تاندون آشیل نیز می تواند یکی دیگر از دلایل بروز درد در پاشنه پا باشد بنابراین باید متذکر شد که این عارضه بیشتر بر اثر انجام فعالیت های ورزشی ایجاد می شود برای درمان این عارضه نیز می توان از یک کفی برای محافظت از تاندون آشیل استفاده کرد و یا اینکه در لگنی حاوی آب گرم و نمک به آرامی پا را ماساژ داد همچنین عدم انجام پیاده‌روی نیز می‌تواند در کاهش درد ناشی از آسیب تاندون آشیل بسیار موثر باشد.

آنچه مسلم است ترکهای عمیق پاشنه پا نیز می تواند عاملی برای بروز درد در این ناحیه می شود برای درمان این عارضه می توان از کرم های مرطوب کننده مناسب به پا استفاده کرد هرچند باید متذکر شد که مراجعه به پزشک برای درمان ترک های کف پا بسیار توصیه می شود چرا که احتمال قارچی شدن این ترک ها وجود دارد.

باید در نظر داشت یکی دیگر از بیماری هایی که باعث بروز درد در ناحیه پاشنه پا می شود نقرس می باشد چراکه نمک اسید اوریک به مفاصل سپرده می شود که این خود می‌تواند عاملی برای بروز درد در این ناحیه باشد بنابراین توصیه می‌شود افرادی که به نقرس مبتلا هستند اقدام به مصرف کافی آب در طول روز نمایند و  از نوشیدن الکل پرهیز کنند و به هنگام استراحت  نیز در زیر پاهای خود بالش قرار دهند همچنین این دسته از افراد می توانند برای کاهش احساس درد از کمپرس یخ نیز استفاده کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news