اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 07 بهمن 1398
31 تیر 1398 31 تیر 1398
11:52 11:52
مدیرعامل متروی تهران:

خط ۷ متروی تهران کاملا ایمن است

شب گذشته و در مراسم در بازدید شبانه اصحاب رسانه به همراه مدیر عامل متروی تهران از پروژه خط ۷ مترو، علی امام گفت که خط 7 مترو از ایمنی کامل برخوردار است و جای نگرانی نیست.

افتتاح بخش شرقی خط ۷ متروی تهران با دو ایستگاه تا پایان مرداد/پاسخ به شبهات ایمنی خط ۷

مدیرعامل متروی تهران به شبهات ایجاد شده در خصوص عدم ایمنی خط ۷ مترو پاسخ داد و تاکید کرد: ایمنی و امنیت مسافران را فدای افتتاح‌های نمایشی نمی‌کنیم.

به گزارش سلام نو، علی امام شب گذشته در مراسم در بازدید شبانه اصحاب رسانه از پروژه خط ۷ مترو و ایستگاه های آماده افتتاح(بسیج و میدان محمدیه) و تست دود و سیگنالینگ گفت: در حال حاضر ورودی جنوب شرقی ایستگاه میدان محمدیه برای بهره برداری آماده شده  و مسافران می توانند از این ورودی، وارد خط ۷ متروی تهران شوند.

وی ادامه داد: با دفتر شهردار محترم تهران در حال هماهنگی هستیم و این آمادگی وجود دارد که تا دو هفته آینده این بخش (ورودی جنوب شرقی ایستگاه میدان محمدیه) وارد مدار بهره برداری شود.

امام با اشاره به اینکه بخش ساختمانی و تجهیزاتی مورد نیاز برای بهره بهرداری این دو ایستگاه بیش از ۹۹ درصد پیشرفت داشته است،تصریح کرد : ایستگاه میدان محمدیه واقع در منطقه ۱۲ تهران؛ یک ایستگاه تقاطعی است که ایستگاه خط ۱ آن سال ۸۰ ۱۳ افتتاح شده و  به زودی ایستگاه خط ۷ نیز وارد مدار بهره برداری می شود.

وی با اشاره به اینکه ایستگاه بسیج واقع در منطقه ۱۴ تهران دارای دو ورودی است که ورودی شمالی آن در حال تکمیل شدن است، عنوان کرد: این ایستگاه در تقاطع بزرگراه شهید محلاتی و بسیج واقع شده و با راه‌اندازی این ایستگاه، شهروندان به ایستگاه‌های اتوبوس BRT  پایانه خاوران و علم و صنعت دسترسی خواهند داشت.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو)، با اشاره به اینکه برای بازگشایی ایستگاه‌های بسیج و محمدیه نیاز به ایمن‌سازی و آماده‌سازی ایستگاه‌های بخش میانی شامل ایستگاه مولوی، قیام، ۱۷ شهریور، شهید محلاتی و آهنگ بود، گفت: این ایستگاه ها؛ ایستگاه های عبوری به شمار می آیند که با تامین منابع مالی طی ماه های آینده به بهره برداری خواهند رسید.

وی در خصوص بخشی از ویژگی های پروژه خط ۷ متروی تهران بیان کرد: عمیق ترین خط متروی تهران با عمق ۵۶ متر در محدوده بیمارستان امام خمینی (ره) و برج میلاد تهران در این خط قرار دارد.

به گفته مدیر عامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه(مترو) این خط دارای بیشترین ایستگاه های تقاطعی با شبکه متروی تهران و همچنین بیشترین تعداد مسافرگیری باتوجه به تعداد ایستگاه ها در این خط انجام می شود.

ایمنی مردم را فدای افتتاح‌های نمایشی نمی‌کنیم

امام با اشاره به اینکه طراحی و اجرای سامانه تهویه مطابق با آخرین استانداردهای روز دنیا در راستای افزایش افزایش ایمنی، کاهش مصرف انرژی و آسایش مسافرین در این خط انجام شده است، گفت: ما هرگز ایمنی مردم را با هیچ چیزی عوض نمی کنیم و این امر اصل خدشه ناپذیر ماست که به آن پایبند هستیم، بنابراین هیچ ایستگاه و بخشی از خطوط مترو افتتاح نخواهد شد مگر آنکه ایمنی آن به طور کامل لحاظ شده باشد.

وی ادامه داد: تمامی ارکان از جمله شرکت راه آهن شهری تهران و حومه(مترو)، پیمانکار و مشاور خطوط در این زمینه مسئولیت دارند و زمانی که بخشی به افتتاح می رسد باید تمامی این بخش  ها؛ از لحاظ ایمنی به تایید رسیده باشد.

وی با تاکید بر اینکه اولویت ما در متروی تهران رعایت اصول و استانداردهای لازم است، تصریح کرد: متاسفانه برخی اظهار نظرها در خصوص برخی مباحث مربوط به ایمنی مترو و ایستگاه ها؛ ناشی از اطلاعات ناقص است چرا که ایمنی کامل درشرایط نرمال و در شرایط اضطرار در متروی تهران مورد توجه قرار است.

مدیر عامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو)، در ادامه به برخی نواقص در خصوص پایانه های مترو اشاره کرد و گفت: در خط ۷ متروی تهران؛ پایانه ای در وزشگاه تختی پیش بینی شده که عملیات اجرایی این پایانه، مستلزم این است که وزارت ورزش و جوانان، ۱۷ هکتار زمین را در اختیار مترو قرار دهد که البته مذاکراتی در این خصوص انجام شده  و هرچند اقدامات مربوط به تهاتر زمانبر شده اما سازمان املاک شهرداری تهران در حال پیگیری این موضوع است تا عملیات اجرایی این پایانه را شهریور ماه شروع کنیم.

به گفته وی تا راه اندازی این پایانه و همچنین پایانه آزادگان و پایانه کلاهدوز مربوط به خط ۳ و ۴، تعمیرات قطارها در پایانه خط یک و دو صورت می گیرد و هرچند امر، قابل قبولی نیست اما  چاره ای تا تکمیل این پایانه ها وجود ندارد.

وی با بیان این مطلب که ۴ رام قطار از قطارهایی که سال گذشته وارد ناوگان متروی تهران شد تا مرداد ماه جاری به این ناوگان می پیوندد، افزود: این قطارها در خطوط ۶ و ۷ متروی استفاده می شود.

امام با اشاره به اینکه کمبود واگن از مشکلات جدی به شمار می آید، گفت: امیدواریم با مساعدت دولت و رفع کمبود منابع مالی این مساله حل و فصل شود.

مدیر عامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه(مترو) همچنین در حاشیه بازدید خبرنگاران ازاتاق های فنی  ایستگاه های بسیج و محمدیه شامل تجهیزات سیگنالینگ، سیستم تهویه هوا گفت: مهمترین وظیفه سیگنالینگ جلوگیری از برخورد قطارهاست و به عبارتی ایمنی لازم برای حرکت قطارها حاصل نمی شود مگر اینکه بخش سیگنالینگ وجود داشته و به درستی عمل کند.

وی با اشاره به تشدید تحریم های بین المللی افزود: در راستای این تحریم ها، شرکت خارجی ارتباط خود را با ما قطع کرد، اما با حضور و فعالیت پیمانکار داخلی بخش سیگنالینگ خط ۷ را تکمیل کردیم.

وی عدم راه اندازی سیستم سیگنالینگ و عدم راه اندازی سیستم تهویه در محدوده بهره برداری، عدم پایداری سیستم برق رسانی و تکمیل نبودن تجهیزات مخابرات، وجود نواقص خطرساز روسازی در طول مسیر محدوده بسیج-آهنگ، هلال احمر- بریانک، محدوده مولوی ، عدم اجرای مسیرهای سبز قابل استفاده جهت خروج اضطراری مسافرین و همچنین عدم اجرای سیستم اطفا آبی در ایستگاه ها و طول خط را بخشی از نواقص موجود عنوان کرد که منجر به توقف بهره برداری از خط ۷ متروی تهران در برج ۸ سال ۹۶ شد.

امام به اصلاح روسازی مسیر در ۴ محدوده به طول حدود ۴۰۴ متر جهت افزایش سرعت و ایمنی تردد قطار اشاره کرد و گفت: افزایش ایمنی مسیر،حرکت پایدار قطارها، صیانت از جان مسافران و افزایش بهره وری سیر و حرکت از جمله اهداف توقف بهره برداری از خط ۷ متروی تهران بود.

وی در خصوص مقایسه تعداد مسافرین در بهره برداری ناقص اولیه و وضعیت بهره برداری فعلی ،گفت: افزایش حدود ۶ برابری جذب مسافر را داریم، به طوری که در زمان بهره برداری ناقص اولیه به طول ۲۲ کیلومتر و ۸ ایستگاه،  متوسط مسافر  ۸۵۰۰ نفر در روز بوده که این عدد در بهره برداری فعلی به طول ۱۳.۵کیلومتر و ۸ ایستگاه به حدود ۵۰۰۰۰ نفر در روز رسیده است.

مدیر عامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه(مترو) با اشاره به اینکه درگذشته ۲۲ کیلومتر از این خط بدون هیچ گونه سامانه تهویه با هدوی ۲۰ دقیقه راه اندازی شده بود، گفت: این امر ریسک نامناسبی  برای حفظ جان مسافران بود که خوشبختانه در حال حاضر۲۷ واحد تهویه راه اندازی شده است.

در ادامه این بازدید، محمود یوسفی مجری خط ۷ نیز در کنفرانس خبری که در ایستگاه بریانک برگزار شد، با اشاره به مشخصات ناوگان خط ۷ متروی تهران، گفت: سیستم انتخابی برای خط ۷ متروی تهران؛ دارای یک تونل رفت و برگشت است که در دوره بهره برداری از پروژه، تعداد ۴۵ رام قطار با سرفاصله زمانی ۲ دقیقه در این خط مشغول به کار خواهند بود.

یوسفی افزود: طول هر واگن ۱۹/۵۲ متر و طول هر رام قطار ۱۵۶/۱۶ متر است و حداکثر سرعت قطار ۸۰ کیلومتر در ساعت و متوسط سرعت آن ۳۵ کیلومتر در ساعت است.

به گفته مجری خط ۷ متروی تهران ،گنجایش هر قطار ۱۴۸۰ نفر بوده و بر اساس طراحی های انجام شده مدت توقف قطار در هر ایستگاه ۳۰ثانیه است.

وی به اهم اقدامات انجام شده در خصوص سامانه تهویه اشاره کرد و گفت: نصب و راه اندازی ۲۷واحد تهویه طبق سناریوی طراحی، عملیات اجرایی ۹ شفت میان تونلی و  تکمیل عملیات اجرایی ۴ شفت میان تونلی از جمله این اقدامات به شمار می آید و در حال حاضر نیز ۳ شفت میان تونلی در ایستگاه های  محمدیه - مهدیه، مهدیه -هلال احمر، رودکی و  نواب صفوی درحال بهره برداری است.

یوسفی به زمانبندی بهره برداری شفت های میان تونلی خط ۷ اشاره کرد و گفت: ایستگاه آهنگ و بسیج با ۴ هواکش مرداد ماه، تختی و بسیج ۵ هواکش آبان ماه، بوستان گفت و گو و برج میلاد با ۶ هواکش آذر ماه، ایستگاه هلال احمر و بریانک با ۷ هواکش دی ماه و بسیج و آهنگ با ۸ هواکش بهمن ماه و محلاتی و ۱۷ شهریور با ۹ هواکش اسفند ماه به بهره برداری می رسند.

مژده شعاعی، مدیر پروژه تجهیزات و مشاور کارفرما در خط ۷ متروی تهران در ادامه این جلسه در خصوص نسل جدید سامانه ایرواشر که در هواسازهای ایستگاه متروی میدان محمدیه نصب و راه اندازی شده است، گفت: با نصب و راه اندازی این سامانه؛ هوای تازه پس از کاهش دما و افزایش رطوبت، برای رفاه حال مسافرین در ایستگاه دمیده می شود.

وی ادامه داد: این سامانه نسبت به نوع سنتی آن بیش از ۷۰ درصد ، مصرف آب و هزینه های بهره برداری را کاهش می دهد.

براساس این گزارش، اصحاب رسانه پس از بازدید از اتاق های فنی ایستگاه بسیج شامل سیگنالینگ (سیستم کنترل اتوماتیک قطار)، مخابرات و سیستم تهویه ، سوار قطار شده و از بخش تجهیزات  ایستگاه میدان محمدیه و ورودی جنوب شرقی این ایستگاه نیز بازدید کرده و ضمن تست دود در محدوده میدان صنعت، با حضور در ایستگاه بریانک در نشست خبری شرکت کردند./ایلنا

اخبار مرتبط

icon news

۲ پایانه مترو در تهران ساخته می شود

علی امام مدیرعامل شرکت مترو تهران، از راه اندازی ۲ پایانه مترو در سال ۱۳۹۹ خبر داد.

تذکر جدی محسن هاشمی به شرکت مترو در مورد مشکلات امروز

  به دلیل شلوغی مترو و ارائه خدمت نامطلوب به عزاداران شهید سردار سلیمانی، محسن هاشمی ...

مترو تهران امکان تخلیه مسافران را ندارد / ازدحام جمعیت مترو را فلج کرد!

 فرنوش نوبخت مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران اعلام کرد ازدحام جمعیت در مراسم تشی...

افتتاح یک ایستگاه از خط 7 مترو

 علی امام مدیر عامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) گفت: ایستگاه مولوی در خط 7 ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news