اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 07 بهمن 1398
31 تیر 1398 31 تیر 1398
12:33 12:33

دومین دیوار بزرگ جهان در گرگان در انتظار ثبت جهانی

استاندار گلستان در نشست خبری  ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در فهرست جهانی یونسکو گفت:‌ما به دنبال آن هستیم که  دیوار گرگان را  که  بعد از دیوار چین بزرگترین دیوار محسوب می‌شود، ثبت جهانی کنیم.

ثبت جهانی دومین دیوار بزرگ جهان در گرگان

به گزارش سلام نو، هادی حق‌شناس استاندار گلستان در نشست خبری  ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در فهرست جهانی یونسکو اظهار داشت:این سومین اثر استان گلستان است که ثبت جهانی شده است و بیش از این کمانچه ترکمان، برج قابوس که قدمت بیش از هزار ساله دارد و امروز نیز جنگل‌های هیرکانی جزو ثبت جهانی شده‌اند.

وی بیان داشت: نام قدیمی گرگان، هیرکان بوده که بعدا به این نام تغییر می‌کند و اگر این نام مجددا مطرح شود آثار قدیمی بودن این استان بیشتر در ذهن متواتر می‌شود.

استاندار گلستان گفت:‌ما به دنبال آن هستیم که یک اثر دیگر را ثبت جهانی کنیم که آن نیز دیوار گرگان است که طول آن 200 کیلومتر است و بعد از دیوار چین بزرگترین دیوار محسوب می‌شود.

حق‌شناس خاطرنشان کرد: در حال حاضر 20 درصد از جنگل‌های هیرکانی در استان گلستان واقع شده است و متنوع‌ترین گونه‌های جهانی گیاهی در این جنگل است.

وی بیان داشت:‌در پارک ملی گلستان نیز که طول آن 87 هزار هکتار است هزار و 302 نوع گیاه و 302 گونه جانوری حفاظت شده است.

استاندار گلستان بیان داشت: اثر تاریخی و گردشگری دیگر به نام جهان نما نیز 38 هزار هکتار است که در ارتفاع 3 هزار و 20 متر قرار دارد و مناظر بی‌نظیر استان گلستان را می‌توانید در این مرکز گردشگری مشاهده کنید.

حق‌شناس  گفت: با توجه به اینکه ما در ایام عید سه شهرستان ما درگیر سیل بودند و 20 روز مردم از خانه‌هایشان دور بودند طبیعی است که جشن مراسم ثبت جهانی هیرکان در استان گلستان برگزار شود.

در ادامه ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان گفت: استان گلستان بستر خوبی برای جذب گردشگر دارد و این استان نگارستان اقوام است و در 21 آبان  نیز جشنواره اقوام در این استان برگزار می‌شود.

وی تاکید کرد: در استان گلستان 28 اثر ملی وجود دارد که سه اثر آن ثبت جهانی شده است و میراث غنی چند هزار ساله را در خود جای داده است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان گلستان بیان داشت: دیوار دفاعی گرگان، برج جهانی قابوس از  آثار تاریخی و مهم گردشگری این استان به شمار می‌رود و می‌توانیم بگوییم که در این استان هیچ مشکل میراثی وجود ندارد.

کریمی افزود: در بافت تاریخی گرگان مسیر خوبی را پیش گرفته‌ایم و دیوار دفاعی گرگان نیز قابلیت ثبت جهانی را دارد که این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: ما باید مسیرهای جدیدی را برای گردشگری ایجاد کنیم چرا که این استان ظرفیت‌های زیادی را دارد که نسبت به افزایش گردشگر اقدام کنیم./فارس

اخبار مرتبط

icon news

کشف تریاک در قوطی های خیارشور!

رئیس کل دادگستری استان گلستان، از کشف ۱۶۰۰ کیلوگرم تریاک در قوطی‌های حلبی خیار شور خب...

وضعیت تعطیلی مدارس گلستان فردا

حسان گوهری راد مدیرکل آموزش و پرورش استان گلستان، از تعطیلی کلیه مدارس استان گلستان ب...

آنفلوآنزا تمامی مدارس این استان را تا 19 آذر تعطیل کرد

احسان گوهری راد مدیرکل آموزش و پرورش استان گلستان، از تعطیلی مدارس این استان در تمام ...

قره سو وگرگان رود دائما باید لایروبی شود

 فرماندار گرگان اظهار کرد: برای جلوگیری از وقوع سیل های دوباره قره سو و گرگان رود همو...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news