اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 17 آذر 1398
01 مرداد 1398 01 مرداد 1398
15:28 15:28

دستیابی فیزیکدانان به ماشین زمان

رویای بشر در حال تحقق است و فیزیکدانان توانستند با استفاده از یک کامپیوتر کوانتومی زمان را در یک مقیاس کوچک معکوس کنند.

آیا فیزیکدانان بالاخره توانستند به ماشین زمان دست یابند؟

به گزارش سلام نو، محققان روس و آمریکایی به دنبال راهی برای شکستن یا حداقل خم کردن یکی از استوارترین قوانین فیزیک در مورد انرژی گشتند. قانون دوم ترمودینامیک یک قانون آسان‌تر و بیشتر راهنمای جهان است. این قانون می‌گوید اجسام داغ با گذر زمان و تبدیل و پخش انرژی، سرد می‌شوند. به خاطر این اصل، قهوه در یک اتاق سرد، داغ نمی‌ماند.

گوردی لسوویک فیزیکدان کوانتومی از موسسه فیزیک و فناوری مسکو می‌گوید: این قانون نزدیک به مفهوم جهت زمان است که جهت گیری یک طرفه  زمان را از گذشته به آینده نشان می‌دهد.

الکترون‌ها مانند توپ‌های کوچک بیلیارد نیستند، آنها بیشتر به اطلاعاتی اطلاق می‌شوند که فضایی را اشغال می‌کند و جزئیات آن‌ها توسط چیزی به نام معادله شرودینگر تعریف می‌شود که ویژگی‌های الکترون را توسط موجی از شانس نشان می‌دهد. اگر این تعاریف گیج کننده است می‌توان برای درک بهتر به بازی بیلیارد اشاره کرد، فقط با چراغ‌های خاموش!

با اطلاعاتی بازی را شروع می‌کنیم، توپ سفید را در دست گرفته و آن را روی میز سر می‌دهیم. معادله شرودینگر می‌گوید: توپ سفید یکجایی بر روی میز بیلیارد با یک سرعت خاصی در حرکت است. در کوانتوم توپ ممکن است هرجایی با هر سرعتی باشد. اما نمیدانیم که این توپ با چه سرعتی و در چه مکانی در حرکت بوده است.

در یک جمله می‌توان گفت: معادله شرودینگر می‌تواند با گذر زمان، مکان و سرعت ذرات کوانتومی را پیش بینی کند.

با این حال به گفته Valerii Vinokur این معادله می‌تواند معکوس شود. یعنی می‌توان توپ سفید را به دستان شما بازگرداند. تیم دانشمندان از حالت‌های نامشخص ذرات در یک کامپیوتر کوانتومی به عنوان میز بیلیارد و برخی دستکاری‌ها به عنوان ماشین زمان استفاده کردند و با راه اندازی آن مشاهده کردند که توپ‌ها در 85% موارد به حالت اولیه و هرمی خودشان باز می‌گردند.

پیدا کردن راهی برای تغییر در محدودیت‌های قوانین فیزیکی در ابعاد کوانتومی می‌تواند در درک اینکه چرا جهان مدام به جلو حرکت می‌کند کمک کند./ خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

این اسکلت بدن افراد فلج را به حرکت در آورد+عکس

دانشمندان موفق به طراحی اسکلتی شده اند که می تواند افراد فلج را به حرکت در آورد. برای...

زن و شوهرهای دانشمندی که تاریخ را عوض کردند

 در طول تاریخ دانشمندانی که با اکتشافات و دستاوردهایشان نام خود را جاودانه کردند اما ...

سیستم آنلاینی که احتمال ابتلا به سرطان سینه را کاهش می‌دهد

پژوهشگران یک سیستم آنلاین طراحی کرده‌اند که با بررسی عوامل گوناگون، احتمال ابتلا به س...

آلزایمر را می توان از این پس پیش بینی کرد

تحقیقات نشان داده که با بررسی نشت مویرگ ها می توان آغاز بیماری آلزایمر را پیش بینی کر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news