اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 22 آذر 1398
01 مرداد 1398 01 مرداد 1398
17:15 17:15

چکار کنیم تا گرمازده نشویم؟

اگر در فصل تابستان مجبورید که در زیر آفتاب داغ کار کنید باید یکسری کارها مثل پوشیدن لباس های غیرچسبان و رنگی، کار در ساعات خنک و نوشیدن آب انجام دهید تا دچار گرمازدگی نشوید

چه کسانی بیشتر در معرض گرمازدگی هستند؟

این ماه زمین در گرم‌ترین حالت خودش قرار گرفت. در بعضی کشورها مانند فرانسه دمای هوا تا ۴۶ درجه افزایش پیدا کرد. دانشمندان می‌گویند تغییرات اقلیمی دلیل اصلی این موج گرما است. گرما می‌تواند سبب بیش از ۸۵ بیماری بسیار خطرناک از جمله گرمازدگی شود.

به گزارش سلام نو، هرساله بیش از ۶۰۰ نفر در اثر گرمای شدید در آمریکا جان خود را از دست می‌دهند. اکثر این بیماری‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که بدن سعی در خنک کردن خود دارد. تعرق سیستمی است که بدن برای خنک کردن از آن استفاده می‌کند. اما این روش همیشه پاسخگو نیست، در آب و هوای مرطوب این سیستم به مشکل بر می‌خورد.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، افراد مسن، نوجوان و افرادی که دارای بیماری‌های شدید و روانی هستند در خطر بیشتری نسبت به سایرین برای ابتلا به بیماری‌های مرتبط با گرما قرار دارند.

به گفته متخصصین دانستن نشانه‌های گرمازدگی برای هر فرد بسیار ضروری است. این علائم عبارتند از: تعریق بیش از حد، حالت تهوع، سرگیجه، تشنگی شدید، تنفس بسیار سریع و ضربان قلب بالا. در صورت بروز این علائم هرچه سریع‌تر کار خود را رها کرده و از آن شرایط آب و هوایی دور شوید.
هنگامی که یک فرد به گرمازدگی دچار می‌شود، دمای بدن او از ۴۰ درجه بیشتر و علائمی مانند سردرگمی، بی‌حوصلگی، پوست خشک، از دست دادن هوشیاری و تشنج در او پدیدار می‌شود.

اگر مجبور هستید که بیرون و در زیر آفتاب کار کنید، متخصصین راهکارهای را برای جلوگیری از گرمازدگی به شما پیشنهاد می‌کنند. پوشیدن لباس‌های سبک و رنگی و غیر چسبان، کار کردن در ساعاتی که هوا خنک‌تر است می‌تواند بسیار موثر باشد و از همه مهم‌تر، آب بنوشید و بدن خود را هیدراته نگه دارید. نوشیدن مقدار کافی آب و مایعات از غلیظ و تیره شدن ادرار جلوگیری می‌کنند./ خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

چگونه تابستان می‌تواند مرگ آفرین باشد؟

تابستان شاید برای هر فردی نشانه شنا در آب‌ها ساحل و تفریحات تابستانی باشد اما باید به...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news