اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

یک‌شنبه
یک‌شنبه 27 مرداد 1398
02 مرداد 1398 02 مرداد 1398
17:10 17:10

عقب نشینی موقت آلمان از شرکت در ائتلاف دریایی تنگه هرمز

وزارت خارجه آلمان درباره گفتگوهایی که میان سه کشور اروپایی برای مشارکت در تامین امنیت دریایی تنگه هرمز در جریان است گفت که مشارکت برلین در این ائتلاف هنوز قطعی نیست و زود است که بخواهد به نتیجه برسد

تازه‌ترین موضع‌گیری آلمان درباره پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا

یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان طی نشست خبری بعد از جلسه هیأت دولت در برلین گفت این کشور در حال گفت‌وگو با فرانسه و بریتانیا درباره ایده ماموریت دریایی اروپا با هدف مطمئن‌شدن از کشتیرانی ایمن در تنگه هرمز است اما هنوز برای صحبت کردن درباره نحوه مشارکت آلمان در طرح آمریکا زود است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» وی در این باره توضیح داد: «ما مشارکت فشرده‌ای در این گفت‌وگوها داریم. ولی این ارزیابی‌های مفهومی فعلا در آغاز مسیر هستند. هنوز خیلی زود است درباره نحوه حمایت یا مشارکت احتمالی آلمان صحبت کنیم».

این مقام آلمانی ضمن اشاره به اینکه درخواست‌های آمریکا برای پیوستن آلمان به ائتلاف نظامی دریایی در خلیج فارس، بخشی از این مذاکرات نیست، افزود: «چیزی که مشخص است، همکاری سه کشور اروپایی (فرانسه، آلمان و بریتانیا) در این زمینه است».

Image result for german navy

رویترز همچنین چندی پیش به نقل از منابع متعددی در کشورهای متحد آمریکا گزارش داده بود که به دلیل اینکه مشارکت در پیشنهاد واشنگتن برای تشکیل ائتلاف دریایی، به زعم تهران اقدامی ضد ایرانی است، این دولت‌ها تمایل چندانی برای همراهی با آمریکا ندارند.

«کاترین ویلبارگر» معاون موقت وزارت دفاع آمریکا نیز درباره نگرانی‌ها و سوءتفاهم‌های اخیر درباره این طرح گفته بود: «این طرح برای آغاز درگیری نظامی نبود. واشنگتن در این پیشنهاد خود قصد دارد به کشتی‌ها اقدامات شناسایی پیشگیرانه ارائه دهد و متحدان آمریکا نیز در آب‌های نزدیک آنها گشت‌زنی کرده و کشتی‌های تجاری را اسکورت می‌کنند»./فارس

اخبار مرتبط

icon news

پیروزی دیپلماتیک ایران در نبرد نفتکش ها/ راز آزادی گریس 1 چه بود؟

اکثر رسانه های خارجی که به موضوع رفع توقیف نفتکش ایرانی پرداختند، آن را یک پیروزی بزر...

آزادی نفتکش ایرانی از تنش بیشتر بین ایران و بریتانیا جلوگیری کرد / باید سطح روابط با انگلیس را شبیه فرانسه و آلمان کرد

عبدالرضا فرجی راد درباره نقش احتمالی کشورهای عربی در این ائتلاف گفت:کشورهای عرب منطقه...

عبدالملک الحوثی: سفر هیئت یمنی به ایران دیپلماتیک بود

دبیرکل جنبش انصارالله یمن اظهار کرد که سفر هیئت یمنی برای آغاز دوباره روابطی است که ق...

انگلیس بازنده قدرتنمایی تهران و واشنگتن!

روزنامه گاردین نوشت که انگلیس بازنده قدرت نمایی میان جمهوری اسلامی ایران و آمریکا بر ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news