اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 30 مهر 1398
03 مرداد 1398 03 مرداد 1398
16:59 16:59
شاهکار جدید علی فروغی روی آنتن تلویزیون؛

سلاخی شاملو در سال‌مرگش در شبکه سوم سیما

بعد از تصفیه مجری‌ها، پخش گاندو و زدن دولت و البته میدان دادن به بخت آزمایی‌هایی مثل برنده باش این تازه‌ترین دست پخت علی فروغی بود که بی ترمز در حال پیش رفتن در بی‌راهه‌ای است که دست آوردی جز از بین رفتن اعتبار این شبکه محبوب و البته افزایش اعتبار او نزد دوستانش ندارد.

سلام نو – سرویس سیاسی: سال‌های سال است که برای صدا و سیما طیف گسترده‌ای از هنرمندان وجود خارجی ندارند، چه زنده باشند چه مرده اصلا در دنیا صدا و سیما اصلا نشانی از آن‌ها نیست. از سیمین بهبهانی تا سیمین دانشور تا همین احمد شاملو که 19 سال بعد از مرگش شبکه سه مستندی را درباره او پخش کرد.

هر کسی که در آن ساعت‌های رو به روی تلویزیون نشسته بو اصلا باورش نمشد که صدا و سیما اسمی از شاملو ببرد! چه برسد به اینکه در سال مرگش مستندی هم پخش کند، اما مستند که پخش شد تکلیف همه روشن شد. شبکه سه در یک ساعت با پخش مستند قدیس یاد برنامه‌هایی چون هویت را زنده کرد و احمد شاملو را بی‌رحمانی و غیر منصفانه کوبید.

بعد از تصفیه مجری‌ها، پخش گاندو و زدن دولت و البته میدان دادن به بخت آزمایی‌هایی مثل برنده باش این تازه‌ترین دست پخت علی فروغی بود که بی ترمز در حال پیش رفتن در بی‌راهه‌ای است که دست آوردی جز از بین رفتن اعتبار این شبکه محبوب و البته افزایش اعتبار او نزد دوستانش ندارد.

در حالی که همه در حال نگاه به اسم کارگردان این مستند سفارشی بودند یادداشت او در اینستاگرام خود به بهت اهالی فرهنگ و به خصوص سینما افزود.

حسین لامعی در یادداشتی نوشت:

« من - حسین لامعی، تهیه‌کننده و کارگردان مستند «قِدّیس»- این متن را از سر خشم می‌نویسم. امشب( دوم مرداد 1398)، مستند «قِدّیس»، در شرایطی از شبکۀ ۳ سیما پخش شد که هیچ‌گونه شباهت با مستندی که من ساخته ام نداشت. «قِدّیس» بنده، ۷۳ دقیقه بود اما مستندِ پخش شده، ۵۰ دقیقه است! حدود ۲۳ دقیقه‌اش را سانسور که نه، سلاخی کرده‌اند. قلع و قمع کرده‌اند. نابود کرده‌اند.

نسخۀ درست و کامل مستند «قدّیس»، (که هم‌اکنون در سایت‌های فیلیمو، فیلمنت، سینمامارکت و... موجود است) سرشار از عشق به فروغ فرخ‌زاد است. سرشار از عشق به ابراهیم گلستان است. سرشار از عشق به موسیقی و عشقِ به نیمای بزرگ است. سرشار از عشق به شعر و ادبیات و خاطره است.»

آش تازه علی فروغی چنان شور بود که صدای تهیه کننده و کارگردان مستند هم در آمد. او تاکید کرد که پای نقدهایش بر شاملو ایستاده، اما مستند او سلاخی شده، تصاویرش عوض شد و چیزی که در تلویزیون روی آنتن رفت مستند او نبود.

شاهکار جدید با واکنش تند مخاطبان هم رو به رو شد. مرجان لقایی، روزنامه‌نگار در واکنش به پخش این مستند در توییتر خود نوشت:

در این لحظه که شبکه سه مستند علیه شاملو پخش کرد همگی نادم و‌پشیمان شدیم از اینکه شاملو را دوست داشتیم‌ و رفتیم در اتاق نشستیم و داریم به کار زشتمون فکر میکنیم. اصلا ما اینها را نمیدانستیم و کلی اگاه شدیم. تا حالا کجا بودی شبکه سه عزیز چرا ما را اگاه نکرده بودی.

زهرا کشوری نیز در واکنش به پخش مستند قدیس در سال‌مرگ احمد شاملو نوشت:

شاملو به هر کشوری تعلق داشت، از کوچه و محله و گذرش درآمدزایی می کردند، چه برسه از هنر و قلمش!

رسانه میلی از جیب ملت و از مالیات داره هنرمندان و مشاهیرش را ترور شخصیت می کنه! ماموریت فروغی نابودی هویت این سرزمین است!؟

این مستند در حالی روز گذشته از شبکه سه سیما پخش شد که در ایام نمایشگاه کتاب تصویری از رهبری در حال مطالعه شعر شاملو منتشر شد و این گمان را به ذهن‌ها رساند که شاید انتشار همین تصویر کمی از خصومت تندروها با چهره‌ای مثل شاملو بکاهد ولی ظاهرا چشم و گوش چهره‌هایی مانند مدیر شبکه سه به کسانی غیر از رهبر انقلاب است.

اخبار مرتبط

icon news

علی فروغی رییس جدید صدا و سیما می‌شود؟

علی فروغی، مدیر شبکه سه سیما که در هیاهیوی دعوای اصولگرایان بر صدا و سیما اسمش به عنو...

امشب ۹۰ ندارد! + فیلم

پس از حذف برنامه 90 از شبکه3 سیما همچنان واکنش‌ها به این موضوع ادامه دارد و دوشنبه شب...

عکس دیده نشده از علی فروغی + عکس

علی فروغی مدیر شبکه سه از معدود چهره هایی است که تا این حد در فضای مجازی مردم نسبت به...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news