اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 18 خرداد 1399
03 مرداد 1398 03 مرداد 1398
18:45 18:45

چرا عربستان توپ را به زمین ایران انداخت؟

مقامات سعودی اخیرا از آمادگی برای تعامل و گفتگو با ایران سخن می گویند که به نظر می رسد این سیاست را برای فریب افکار عمومی به کار می برند تا در ادامه با اتهام زنی به تهران از جنبه تبلیغاتی آن سود ببرند

ژست گفتگومدار عربستان در برابر ایران

به گزارش سلام نو، این روزها مقامات سعودی در حالی دم از آمادگی خود برای رایزنی با ایران و همکاری با این کشور می زنند که از سوی دیگر همزمان اتهامات بی پایه و اساسی را علیه تهران و سیاست خارجه آن مطرح می سازند. عبدالله المعلمی نماینده عربستان در شورای امنیت تنها طی یک هفته گذشته دو بار از آمادگی کشورش برای همکاری با ایران سخن گفته است. وی به تازگی مدعی شده است: ما آماده ایم بر اساس اصل حسن همجواری و عدم مداخله در امور دیگر کشورها با ایران رابطه برقرار کنیم.

المعلمی در عین حال به اتهام زنی علیه ایران پرداخته و گفت که تهدیدات ایران مبنی بر بستن تنگه هرمز باعث می شود که شورای امنیت مسئولیت مقابله با این کشور را بر دوش داشته باشد. وی مدعی شد: ما برای بازگرداندن امنیت و ثبات به منطقه تلاش می کنیم و رفتار ایران در منطقه با اصول و مبانی در تضاد است و امنیت را مستقیماً تهدید می‌کند.

نماینده عربستان در شورای امنیت طی چند روز گذشته نیز با بیان اینکه کشورش به دنبال جنگ با ایران نیست، از آمادگی برای تعامل دیپلماتیک با تهران خبر داده بود. وی اعلام کرده بود که عربستان خواهان جنگ با ایران چه در یمن و چه در هر جای دیگری نیست. المعلمی حتی مدعی شد که تماس‌هایی با تهران در جریان نشست کنفرانس اسلامی که در مکه در ابتدای ژوئن برگزار شد، برقرار گردید. او توضیحات بیشتری در این خصوص نداد.

عربستان در حالی تلاش می کند که در میان افکار عمومی خود را خواهان گفتگو و مذاکره و همکاری با ایران نشان دهد که اتهام زنی های این کشور علیه تهران در عین حال نمی تواند زمینه مناسبی برای تحقق این همکاری باشد. اگر عربستان حقیقتا به دنبال همکاری با ایران است چرا دست از اتهام زنی بر نمی دارد و از هر واقعه ای در منطقه به ویژه خلیج فارس یک پرونده علیه کشورمان می سازد؟

همراهی عربستان با ماجراجویی های آمریکا در منطقه خلیج فارس که اخیرا شاهد آن بودیم نیز مصداق این مطلب است. پادشاه عربستان به تازگی با اعزام مجدد نظامیان آمریکایی به این کشور بعد از گذشت ۱۶ سال آن هم در شرایطی که آمریکا و هم پیمانانش در منطقه خلیج فارس دست به ماجراجویی های ناپخته می زنند موافقت کرده است.

در حالی رسانه های سعودی مدعی شده اند که این تصمیم پادشاه با هدف افزایش سطح همکاری‌های مشترک دفاعی در زمینه امنیت و ثبات منطقه است که به اذعان بسیاری از تحلیلگران سیاسی و بین المللی این اقدام با هدف مواجهه با ایران و کمک گرفتن از آمریکا برای محافظت از امنیت عربستان صورت می گیرد. این تصمیم غیر منتظره عربستان واکنش های زیادی را به دنبال داشته است به طوریکه حمد بن جاسم نخست وزیر سابق قطر نیز آن را به سخره گرفته است.

مقام های سعودی در خصوص اقدام انقلابی ایران در توقیف یک نفتکش انگلیسی که قوانین بین المللی را زیر پاگذاشته و از حدود خود در منطقه خلیج فارس تعدی کرده بود نیز موضع خصمانه اتخاذ کردند. عادل الجبیر وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجه در واکنش به توقیف نفتکش انگلیسی از سوی ایران، در حساب کاربری خود در توییتر اعلام کرده بود: هرگونه حمله علیه آزادی دریانوردی نقض قوانین بین‌المللی است. ایران باید درک کند که اقدام‌هایش در رهگیری کشتی‌ها، از جمله آخرین مورد در زمینه کشتی‌های انگلیسی کاملاً غیرقابل پذیرش است. الجبیر نوشت که جامعه جهانی باید اقدام‌هایی را برای جلوگیری از چنین رفتاری انجام دهد.

مسئولان عربستان تلاش می کنند تا با ایجاد جو روانی علیه ایران و فضاسازی های رسانه ای که بیشتر جنبه تبلیغاتی و فرافکنی دارد خود را از زیر بار فشار افکار عمومی که نظر منفی نسبت به سیاستهای عربستان در منطقه داشته خلاص کنند. عربستان در حال حاضر اوضاع خوبی در خصوص حقوق بشر در داخل ندارد و نهادهای حقوق بشری بارها نسبت به این مسأله هشدار داده اند. این کشور بیش از 5 سال است که باتلاق جنگ یمن و تجاوز نظامی به این کشور گرفتار شده و چاره ای جز خروج خفت بار از این کشور را ندارد. پرونده ترور جمال خاشقجی، بحران منطقه خلیج فارس و قطع روابط با قطر، رقابت امارات با عربستان در خصوص مسائل منطقه... همه و همه پرونده های چالش برانگیزی به شمار می رود که ریاض در حال حاضر با آنها رو به رو است.

در هر صورت باید گفت که ادعاهای گاه و بیگاه مقام های سعودی در خصوص آمادگی این کشور برای گفتگو با ایران و همکاری های منطقه ای با تهران چیزی جز بازی تبلیغاتی و جو سازی رسانه ای برای انداختن توپ در زمین ایران و فریب افکار عمومی برای خوب جلوه دادن وجهه عربستان که به شدت خدشه دار شده نیست چرا که ریاض به خوبی می داند قبل از آنکه عربستان پیشنهاد مذاکره وهمکاری را بدهد مقام های ایرانی بارها بر آمادگی خود برای گفتگو با عربستان تاکید کرده اند و در حال حاضر این عربستان است که باید با تغییر سیاستهای خود بر اساس اصل همزیستی مسالمت آمیز و عدم مداخله در امور کشورهای منطقه جلو بیاید. ریاض می پندارد با اتخاذ سیاست یک بام و دو هوا می تواند هم از آمادگی برای گفتگو و تعامل سخن بگوید و هم ایران را متهم کند اما باید بداند که این سیاست از دیرباز در جهان رایج بوده و در حال حاضر بیشتر شبیه یک ابزار نخ نما برای فریب افکار عمومی به شمار می رود که خریداری ندارد./ مهر

اخبار مرتبط

icon news

کره جنوبی محموله دارویی به ایران می‌فرستد

وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرده که این کشور یک محموله دارویی به ارزش ۵۰۰ هزار د...

ایران نمی‌تواند رآکتور اراک را راه‌اندازی کند!

یک مقام کاخ سفید گفت: ایران امکان راه اندازی رآکتور اراک را ندارد.

اشلی فورد: ایران با آژانس انرژی اتمی همکاری نمی‌کند!

کریستوفر اشلی فورد، مدیرکل وزارت خارجه آمریکا در امور امنیتی و منع سلاح‌های کشتار جمع...

نتانیاهو ایران را تهدید کرد!

نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اظهارات بی‌اساسی علیه ایران بیان کرده است.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news