اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 30 مهر 1398
04 مرداد 1398 04 مرداد 1398
09:21 09:21
در واکنش به سفر ظریف به نیویورک و استفاده وزیر خارجه ایران از فرصت گفتگوی آزاد

" پمپئو" برای سفر به ایران اظهار تمایل کرد

چند وقتی است که مایک پمپئو، از تمایل خود برای مذاکره بدون شرط با ایران سخن می گوید  پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا جدیدا اعلام کرده مایل است برای مذاکره و صحبت کردن مستقیم با مردم ایران، به تهران سفر کند.

پمپئو پیشتر نیز خواهان انجام مصاحبه با رسانه‌های ایران شده بود؛ او این پیشنهاد  را در واکنش به سفرهای ظریف به نیویورک و استفاده وزیر خارجه ایران از فرصت گفتگوی آزاد و بدون محدودیت با رسانه‌های آمریکا، مطرح کرده بود.

عکس آرشیوی/ نشست خبری 5 روز پیش پمپئو با همتای السالوادوری در "سان سالوادور"/ رویترز

اظهار تمایل

او دیروز هم با تکرار تمایل خود برای گفتگوی مستقیم با مردم ایران بار دیگر اتهاماتی را علیه مقامات جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد از جمله بدون اشاره به تاثیرات مخرب تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، مقامات ایران را متهم به آسیب وارد کردن به کشور ایران معرفی کرد.

پمپئو در حالی طی ماه‌های گذشته بارها نسبت به مذاکره مستقیم با ایران و نیز سفر به ایران و مصاحبه با رسانه های ایران اظهار تمایل می‌کند، که او پارسال لیست بلندبالایی از شروط 12 گانه آمریکا برای انجام هرنوع مذاکره با ایران را مطرح کرده بود و مذاکره با ایران را منوط به برآورده شدن این شرط‌ها اعلام کرده بود؛ اما حالا  با گذشت 15 ماه از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی واشنگتن علیه ایران، مقامات دولت ترامپ در ظاهر از شرط‌های سابق خود درباره شرایط مذاکره با ایران عقب نشسته و خود را متمایل به مذاکره و گفتگو نشان می‌دهند.

مقامات دولت حسن روحانی  اما با رد مذاکره در شرایط فشار و محاصره اقتصادی ایران از سوی آمریکا، گفته‌اند آنها مخالف مذاکره نیستند و اتفاقا این سیاست‌های دولت ترامپ است که جلوی دیپلماسی و مذاکره را گرفته است. به گفته آنها ایران حاضر است از موضعی برابر و محترم مذاکره کند اما زیر بار مذاکره ذلت واری که نتیجه آن  تسلیم منافع ملی ایران باشد، نخواهد رفت.

حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه گذشته در حاشیه نشست هیات دولت بار دیگر تاکید کرده است، ایران آماده مذاکره "عادلانه" است اما حاضر به تسلیم نیست. او گفته است:"  این دولت هرگز فرصت مذاکره را از دست نداده و نخواهد داد و تا زمانی که مسئولیت اجرایی کشور را برعهده دارم، برای انجام مذاکره عادلانه، قانونی و عزتمندانه کاملاً آمادگی داریم تا مشکلات را حل و فصل کنیم. اما در عین حال حاضر نیستیم به اسم مذاکره کنار میز تسلیم بنشینیم."/ عصر ایران

اخبار مرتبط

icon news

ظریف: غر نزن آقای پمپئو! نفتمان را به هرکس که بخواهیم می فروشیم

محمد جواد ظریف در حساب توئیتر خود نوشت: ما نفت خود را به هر کسی که بخواهیم می فروشیم ...

آشنا: ایران با سیاست مقاومت حداکثری در پی نرمال سازی رفتار آمریکاست

مشاور حسن روحانی در حساب توئیتر خود نوشت: اگر پمپئو دنبال یک ایران معمولی می گردد ایر...

پمپئو و ظریف با هم مناظره زنده تلویزیونی داشته باشند

 جیسون رضاییان درمقاله ای که در یک رسانه آمریکایی منشر کرده است  پیشنهاد مناظره وزرای...

تحریم ظریف نشانه سبک مغزی سیاسی آمریکاست

«محمد علی الحوثی» عضو شورای عالی سیاسی جنبش انصار الله یمن گفت: تحریم­‌های آمریکا علی...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news