اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 13 خرداد 1399
04 مرداد 1398 04 مرداد 1398
09:21 09:21
در واکنش به سفر ظریف به نیویورک و استفاده وزیر خارجه ایران از فرصت گفتگوی آزاد

" پمپئو" برای سفر به ایران اظهار تمایل کرد

چند وقتی است که مایک پمپئو، از تمایل خود برای مذاکره بدون شرط با ایران سخن می گوید  پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا جدیدا اعلام کرده مایل است برای مذاکره و صحبت کردن مستقیم با مردم ایران، به تهران سفر کند.

پمپئو پیشتر نیز خواهان انجام مصاحبه با رسانه‌های ایران شده بود؛ او این پیشنهاد  را در واکنش به سفرهای ظریف به نیویورک و استفاده وزیر خارجه ایران از فرصت گفتگوی آزاد و بدون محدودیت با رسانه‌های آمریکا، مطرح کرده بود.

عکس آرشیوی/ نشست خبری 5 روز پیش پمپئو با همتای السالوادوری در "سان سالوادور"/ رویترز

اظهار تمایل

او دیروز هم با تکرار تمایل خود برای گفتگوی مستقیم با مردم ایران بار دیگر اتهاماتی را علیه مقامات جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد از جمله بدون اشاره به تاثیرات مخرب تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، مقامات ایران را متهم به آسیب وارد کردن به کشور ایران معرفی کرد.

پمپئو در حالی طی ماه‌های گذشته بارها نسبت به مذاکره مستقیم با ایران و نیز سفر به ایران و مصاحبه با رسانه های ایران اظهار تمایل می‌کند، که او پارسال لیست بلندبالایی از شروط 12 گانه آمریکا برای انجام هرنوع مذاکره با ایران را مطرح کرده بود و مذاکره با ایران را منوط به برآورده شدن این شرط‌ها اعلام کرده بود؛ اما حالا  با گذشت 15 ماه از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی واشنگتن علیه ایران، مقامات دولت ترامپ در ظاهر از شرط‌های سابق خود درباره شرایط مذاکره با ایران عقب نشسته و خود را متمایل به مذاکره و گفتگو نشان می‌دهند.

مقامات دولت حسن روحانی  اما با رد مذاکره در شرایط فشار و محاصره اقتصادی ایران از سوی آمریکا، گفته‌اند آنها مخالف مذاکره نیستند و اتفاقا این سیاست‌های دولت ترامپ است که جلوی دیپلماسی و مذاکره را گرفته است. به گفته آنها ایران حاضر است از موضعی برابر و محترم مذاکره کند اما زیر بار مذاکره ذلت واری که نتیجه آن  تسلیم منافع ملی ایران باشد، نخواهد رفت.

حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه گذشته در حاشیه نشست هیات دولت بار دیگر تاکید کرده است، ایران آماده مذاکره "عادلانه" است اما حاضر به تسلیم نیست. او گفته است:"  این دولت هرگز فرصت مذاکره را از دست نداده و نخواهد داد و تا زمانی که مسئولیت اجرایی کشور را برعهده دارم، برای انجام مذاکره عادلانه، قانونی و عزتمندانه کاملاً آمادگی داریم تا مشکلات را حل و فصل کنیم. اما در عین حال حاضر نیستیم به اسم مذاکره کنار میز تسلیم بنشینیم."/ عصر ایران

اخبار مرتبط

icon news

پمپئو: ای‌کاش نفتکش‌های ایران به ونزوئلا نمی‌رسیدند

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفت: این مقدار بنزین فقط برای چند هفته‌ ونزوئلا کافی است...

عصبانیت شدید پمپئو از اظهارات ظریف

مایک پمپئو اظهارات بی اساسی را در جواب توئیت محمدجواد ظریف علیه ایران مطرح کرد.

پمپئو مجید آقایی و امجد سازگار را تحریم کرد

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد دو دانشمند هسته ای ایران را تحریم  می‌کند.

گفت‌وگوی تلفنی پمپئو با الکاظمی

دفتر اطلاع رسانی نخست وزیر عراق اعلام کرد در تماس تلفنی مایک پمپئو با مصطفی الکاظمی د...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news