اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

دوشنبه
دوشنبه 28 مرداد 1398
04 مرداد 1398 04 مرداد 1398
20:53 20:53

صندوق بین‌ المللی پول: اقتصاد ایران از 2020 وارد روند رشد مثبت می شود

بر اساس پیش‌ بینی صندوق بین‌ المللی پول (IMF)، سال آینده میلادی اقتصاد ایران وارد روند رشد مثبت می شود و دوره رکود را پشت سر می گذارد، روندی که تا 2024 ادامه می یاید

اقتصاد ایران

به گزارش ایسنا، در جدیدترین گزارش بازبینی شده صندوق بین‌المللی پول از کشورهای جهان، پیش‌بینی‌های مربوط به ایران برای سال‌های آینده نیز اعلام شده است که بر اساس آن، اقتصاد ایران از سال آینده پس از دو سال، از رکود خارج می‌شود و رشد آن تا سال ۲۰۲۴، مثبت خواهد بود.

بر این اساس نرخ رشد اقتصاد ایران برای سال جاری میلادی منفی ۶ درصد پیش‌بینی شده است اما برای سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴، صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است رشد اقتصادی ایران به ترتیب معادل ۰.۱۹۴ درصد، ۰.۸۵۸ درصد، ۰.۹۶۷ درصد، ۰.۹۷۳ درصد و ۱.۰۸۳ درصد باشد.

بر همین اساس حجم تولید ناخالص داخلی ایران از ۴۸۴.۶۶۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ به ۴۹۵.۶۹۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید و با تداوم روند صعودی، اقتصاد ایران از سال ۲۰۲۱ میلادی به اقتصادی نیم تریلیون دلاری تبدیل خواهد شد که حجم تولیدات ناخالص داخلی آن در سال ۲۰۲۴ به ۵۸۴.۰۰۷ میلیارد دلار خواهد رسید.

صندوق بین‌المللی پول همچنین پیش‌بینی کرده است ثبات قیمت‌ها به اقتصاد ایران بازگردد به گونه‌ای که نرخ تورم که امسال با رسیدن به حدود ۳۹ درصد، به یکی از بالاترین سطوح سال‌های اخیر خود رسیده است، از سال آینده با شیبی محسوس کاهش خواهد یافت و به ۳۱ درصد در سال ۲۰۲۰، ۲۹ درصد در سال ۲۰۲۱، ۲۷ درصد در سال ۲۰۲۲ و حدود ۲۵ درصد در سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ کاهش خواهد یافت.

تنها شاخص کلان اقتصادی که نسبت به آینده آن هشدار داده شده نرخ بیکاری است. صندوق پیش‌بینی کرده است نرخ بیکاری از ۱۵.۴۰۳ درصد در سال ۲۰۱۹ به ۱۶.۱۴۷ درصد در سال ۲۰۲۰ و ۱۷.۰۲۳ درصد در سال ۲۰۲۱ برسد و این نرخ تا سال ۲۰۲۴ صعودی باشد تا به محدوده ۱۹.۳۸۸ درصد در سال ۲۰۲۴ برسد.

اما نسبت کسری حساب جاری به حجم تولیدات ناخالص داخلی نیز کاهشی خواهد بود. هر چند که این نسبت تا سال ۲۰۲۲ به منفی ۰.۸ درصد نیز خواهد رسید اما پس از آن کاهشی شده و به منفی ۰.۵۹۹ درصد تا پایان سال ۲۰۲۴ خواهد رسید.

اخبار مرتبط

icon news

انتقاد رییس دفتر ریس جمهور از تخریب فضای مجازی

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به مزایایی فضای مجازی به خصوص در عرصه اقتص...

حذف ۴ صفر از پول ملی پیشنهاد صندوق بین المللی پول بوده است

آن طور که مشاور معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری   می گوید مطرح شدن حذف 4 صفر و گام بر...

حذف صفر از پول ملی؛ اولین گام درمان اقتصاد ایران یا از چاله به چاه افتادن؟

 فساد گسترده، ساختارها و افراد نارکارآمد، قوانین دست و پاگیر و عدم وجود مجموعه‌ای مشخ...

افت قیمت طلا و سکه

 قیمت‌ها امروز در بازار طلا با وجود افزایش بهای اونس جهانی تا حدودی ارزان شد. ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news