اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 14 خرداد 1399
05 مرداد 1398 05 مرداد 1398
08:59 08:59

توطئه غرب علیه ایران

 به بیان استاد روابط بین‌الملل دانشگاه ال‌اس‌ایی انگلیس احتمال اینکه دولت جدید جانسون برای دستیابی به توافق تجاری پس از برگزیت یا قبل از آن به ایالات متحده نزدیک‌تر و از اروپایی‌ها دورتر شود، وجود دارد که این وضعیت خطرناک‌تر است.

شاهد توطئه غرب علیه ایران هستیم/ بریتانیا پس از برگزیت، سیاست خارجی منسجمی ندارد/ بحران داخلی آمریکا و انگلیس جدی است/ رویکرد خصمانه‌ اطرافیان ترامپ، موجب خروج آمریکا از برجام شد

به گزارش سلام نو، طارق برغاوی ، مدرس ارشد امنیت بین المللی در مرکز مطالعات بین‌الملل دانشگاه کمبریج و استاد روابط بین‌الملل دانشگاه ال‌اس‌ایی انگلیس است. جنگ و امپریالیسم بخش اعظم حوزه مطالعاتی وی را تشکیل می‌دهد.

طارق برغاوی استاد روابط بین‌الملل دانشگاه ال اس ای با اشاره به تنش‌های موجود میان ایران و آمریکا و تلاش آمریکا برای انداختن توپ در زمین انگلیس عنوان کرد: نظر اصلی من این است که ایالات متحده و انگلیس بحران سیاسی داخلی جدی دارند.

وی افزود: هر دو کشور بعد از  سال ۱۹۴۵ برای ساخت و نگهداری یک نظم جهانی بر محور غرب تمرکز داشتند اما در حال حاضر، در هر دو کشور یک ساماندهی سیاسی وجود ندارد که این نظم را حفظ کند.

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه ال اس ای یادآور شد: سیاست اول آمریکای ترامپ و برگزیت محور مستقیم حملات هستند که برای تضعیف به اصطلاح «قواعد نظم » یا «نظم بین‌المللی لیبرال» تلاش می‌کنند.

وی با بیان اینکه بریتانیا پس از رای‌گیری برگزیت، سیاست خارجی منسجمی ندارد، گفت: این مساله انگلیس را بین تلاش برای نزدیک شدن به متحدان اروپایی خود و ایالات متحده ترامپ قرار داده است.

برغاوی با تاکید بر اینکه ترامپ قادر نیست که یک سیاست خارجی پایدار و جدی در هر نوعی داشته باشد، گفت: با این وجود او هیچ‌گاه احتمال بروز جنگ دیگری در خاورمیانه را رد نکرده است.

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه ال اس ای با اشاره به اینکه بسیاری از مقام‌های دولت ترامپ نسبت به ایران رویکرد بسیار خصمانه‌ای دارند، گفت: نتیجه این سیاست غیرواقعی بیرون آمدن از برجام بدون هیچ برنامه‌ای است.

وی افزود: در همین راستا مشکل توطئه غربی نسبت به ایران در حال حاضر کمتر از یک انسداد خطرناک است. خطر اصلی وقوع جنگ در حال حاضر در پی محاسبات غلط یا هر حادثه‌ای از سوی هر دو طرف وجود دارد.

برغاوی خاطرنشان کرد: در رابطه با انگلیس، ممکن است که دولت جدید جانسون در پی دستیابی به توافق تجاری پس از برگزیت یا قبل از آن به ایالات متحده نزدیک‌تر  و از اروپایی‌ها دورتر شود که در این صورت وضعیت به مراتب خطرناک‌تر خواهد شد.

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه ال اس ای یادآور شد: عنصر دیگر این است که سیاستمداران در ایالات متحده و انگلیس از طریق ارائه فضای کم برای سیاست‌های منطقی با مخاطبان داخلی خود بازی می‌کنند این امر سازش را دشوارتر می‌کند و وضعیت در خلیج فارس را بیشتر در معرض نوسان قرار می‌دهد./ ایلنا

اخبار مرتبط

icon news

توضیحات روح الله جمعه ای درباره تحریف مطلبش در کیهان

روح الله جمعه ای توضیحاتی درباره مطلبی که روزنامه کیهان در روز سه شنبه مورخ 6 خرداد د...

دولت روحانی؛‌ از برجام‌سازی تا بورس بازی

 به نظر می‌رسد بورس برای دولت در حال تبدیل شدن به نوشدارویی است که هم علاج پیامدهای ا...

ظریف در جواب هوک:‌ برجام به شما ربطی ندارد

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در جواب مقاله برایان هوک که نوشته بود باید تحریم تس...

روحانی و نخست وزیر مالزی درباره برجام مذاکره کردند

حسن روحانی رئیس جمهورایران و محیی الدین یاسین نخست وزیر مالزی در گفت و گویی تاکید کرد...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news