اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 29 مهر 1398
05 مرداد 1398 05 مرداد 1398
08:59 08:59

توطئه غرب علیه ایران

 به بیان استاد روابط بین‌الملل دانشگاه ال‌اس‌ایی انگلیس احتمال اینکه دولت جدید جانسون برای دستیابی به توافق تجاری پس از برگزیت یا قبل از آن به ایالات متحده نزدیک‌تر و از اروپایی‌ها دورتر شود، وجود دارد که این وضعیت خطرناک‌تر است.

شاهد توطئه غرب علیه ایران هستیم/ بریتانیا پس از برگزیت، سیاست خارجی منسجمی ندارد/ بحران داخلی آمریکا و انگلیس جدی است/ رویکرد خصمانه‌ اطرافیان ترامپ، موجب خروج آمریکا از برجام شد

به گزارش سلام نو، طارق برغاوی ، مدرس ارشد امنیت بین المللی در مرکز مطالعات بین‌الملل دانشگاه کمبریج و استاد روابط بین‌الملل دانشگاه ال‌اس‌ایی انگلیس است. جنگ و امپریالیسم بخش اعظم حوزه مطالعاتی وی را تشکیل می‌دهد.

طارق برغاوی استاد روابط بین‌الملل دانشگاه ال اس ای با اشاره به تنش‌های موجود میان ایران و آمریکا و تلاش آمریکا برای انداختن توپ در زمین انگلیس عنوان کرد: نظر اصلی من این است که ایالات متحده و انگلیس بحران سیاسی داخلی جدی دارند.

وی افزود: هر دو کشور بعد از  سال ۱۹۴۵ برای ساخت و نگهداری یک نظم جهانی بر محور غرب تمرکز داشتند اما در حال حاضر، در هر دو کشور یک ساماندهی سیاسی وجود ندارد که این نظم را حفظ کند.

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه ال اس ای یادآور شد: سیاست اول آمریکای ترامپ و برگزیت محور مستقیم حملات هستند که برای تضعیف به اصطلاح «قواعد نظم » یا «نظم بین‌المللی لیبرال» تلاش می‌کنند.

وی با بیان اینکه بریتانیا پس از رای‌گیری برگزیت، سیاست خارجی منسجمی ندارد، گفت: این مساله انگلیس را بین تلاش برای نزدیک شدن به متحدان اروپایی خود و ایالات متحده ترامپ قرار داده است.

برغاوی با تاکید بر اینکه ترامپ قادر نیست که یک سیاست خارجی پایدار و جدی در هر نوعی داشته باشد، گفت: با این وجود او هیچ‌گاه احتمال بروز جنگ دیگری در خاورمیانه را رد نکرده است.

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه ال اس ای با اشاره به اینکه بسیاری از مقام‌های دولت ترامپ نسبت به ایران رویکرد بسیار خصمانه‌ای دارند، گفت: نتیجه این سیاست غیرواقعی بیرون آمدن از برجام بدون هیچ برنامه‌ای است.

وی افزود: در همین راستا مشکل توطئه غربی نسبت به ایران در حال حاضر کمتر از یک انسداد خطرناک است. خطر اصلی وقوع جنگ در حال حاضر در پی محاسبات غلط یا هر حادثه‌ای از سوی هر دو طرف وجود دارد.

برغاوی خاطرنشان کرد: در رابطه با انگلیس، ممکن است که دولت جدید جانسون در پی دستیابی به توافق تجاری پس از برگزیت یا قبل از آن به ایالات متحده نزدیک‌تر  و از اروپایی‌ها دورتر شود که در این صورت وضعیت به مراتب خطرناک‌تر خواهد شد.

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه ال اس ای یادآور شد: عنصر دیگر این است که سیاستمداران در ایالات متحده و انگلیس از طریق ارائه فضای کم برای سیاست‌های منطقی با مخاطبان داخلی خود بازی می‌کنند این امر سازش را دشوارتر می‌کند و وضعیت در خلیج فارس را بیشتر در معرض نوسان قرار می‌دهد./ ایلنا

اخبار مرتبط

icon news

فرانسه گام بعدی کاهش تعهدات برجامی ایران را تنش‌زا خواند

 وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد: ایران نباید گام دیگری در این مسیر بردارد و هر اقدامی د...

پمپئو علیه مردم ایران جنایت جنگی انجام داد/ ایران آماده مذاکره مستقیم با عربستان است

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که مصاحبه ای با شبکه تی‌آرتی داشت گفت ایران هم...

اعضای برجام گام سوم را جدی بگیرند / از تصمیم ترامپ برای ترک سوریه حمایت می‌کنیم

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه عربستانی‌ها به این نتیجه رسیدند که با...

کیهان حال ظریف را گرفت!

روزنامه کیهان با چاپ مطلبی در ستون خبر ویژه به حرف‌های محمد جواد ظریف کنایه زد که ارو...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news